Bilimkurgu Romanı - Rüya Sanatçısı - Bölüm 35

in mkb •  3 months ago

“Uygarlık olarak isimlendirilen bataklığa boğazımıza kadar gömülmüş durumdayız” dedi Zou Kai. Ses tonundan alay mı ettiği yoksa uygarlıkla gerçekten bir derdi mi olduğu anlaşılmıyordu.

“Batılılar buradaki ruh iklimini kitaplardan okuyarak tanıyabileceklerini sanıyorlar. Selim Özben’in Budizm hakkındaki bilgisinin derinliği beni ürkütmüştü. Bir felsefeyi tartışmak başka onu yüreğine yerleştirerek huzuru bulmak başkadır. Dostum Selim Özben’e yardımcı olamadığım doğrudur. Sizinle görüşmeyi o nedenle kabul ettim. Bulunması konusunda yardımım olursa memnun olacağım” dedi Dawa Chodak düşünceli bir sesle.

Kısa bir sessizlikten sonra “Göl yürüyüşü için uygun bir mevsimdeyiz, bana eşlik etmek ister misiniz?” dedi Dawa Chodak. Gölün üzerindeki buz öylesine inceydi ki altındaki su rahatlıkla görünüyordu.

“Çocuklarımın yetim kalmasını istemem. Sizi kıyıdan izleyeceğim” dedi Zou Kai.

Buzun kalınlığını ölçme merakıyla öne atıldım. Dawa Chodak “Kendimizi sıkmadan rahat bir tempoda yürürsek kırılmaz” dedi. Göle adımımızı atar atmaz buzun çatladığını duydum, korkak görünmemek için ona yetişip söylediği gibi rahat adımlarla ilerlemeye başladım. Hemen her adımımızda buz çatlayarak yerinden oynuyordu, ama bu bir güven sınavı olmalıydı. Gölün karşı kıyısında bir keçi sürüsü kayalar arasından rahat bir yürüyüşle geçtiler. Hava temiz ve seyrekti, kendimi hafiflemiş hissediyordum. Gölün ortasına vardığımızda Dawa Chodak birdenbire durdu, bir mindere otururmuş gibi bir rahatlık içinde buzun üzerine oturdu. Onu taklit ederek buzların şiddetli bir biçimde çatırdamasına aldırmayarak ben de oturdum. Dağcı kıyafetim ve termostatik ayakkabılarım sayesinde üşümüyordum ama altımdaki buzun eğretiliğini ve gölün derinliğini hissedebiliyordum. “Şimdi 61 nokta yogası yapalım ve vücudumuzdaki gerginliği uzaklaştıralım” dedi Dawa Chodak. Eliyle bedenimde hissetmem gereken noktaları tek tek işaret etti. Daha sonra da uygulayabilmek için yerlerini ezberlemeye çalıştım, çoğunluğu eklem yerleriydi. Oyuna tam olarak uyum sağlamak için işaret edilen noktalara zihnimin tüm gücüyle odaklanmaya çalıştım.

“Zorlamaya gerek yok, düşüncelerimiz yumuşak olmalı” dedi Dawa Chodak.

“Selim Özben burada tam olarak ne öğrendi” diye sordum.

Derin düşüncelere dalmış gibiydi, bir süre cevap vermedi. “Rüya yogasının altı aşaması vardır. İlk aşamada görülen rüyanın yönlendirilmesine odaklanılır. İkinci aşamada ruh rüyayla ilgili bütün korkulardan arınır. Sonraki aşamada hayatın da rüyanın da bir yanılsamadan ibaret olduğu, çünkü her şeyin durmaksızın değiştiği öğrenilir. Bir kez hayat ile rüyanın birbirinden farklı olmadığı öğrenildiğinde rüyalar gerçek hayatmış gibi ve hayat bir rüyaymış gibi yaşanmaya başlanır. Daha sonra rüya gören rüyasındaki büyük nesneleri küçükleriyle ve ağır nesneleri hafifleriyle değiştirebilmeye başlar. Beşinci aşamada artık rüya gören diğer nesneler ve insanlar gibi kendi bedeninin de rüyada biçim değiştirebileceğini ya da görünmez olabileceğini kavrar. Son olarak, altıncı aşamada, rüya gören dinsel simgeler aracılığıyla mistik bir yolculuğa çıkar, artık algının kapılarını tam olarak açmış sayılabilir, tam bir aydınlanma gerçekleşir ve evrenin özüne ilişkin gerçekler rüya görenin önünde apaçık belirir” dedi Dawa Chodak.

“Onun gibi bir rüya üstadı konuyu kavramış olmalı” dedim.

“Neredeyse hiçbir şey öğrenemediğini söyleyebilirim, işin özünü kavramak için gerekli sabrı gösteremedi. Ngawang rüyalarına renk ve derinlik katmış olabilir ama ruhunun huzura kavuşmasına faydası olmadı” dedi Dawa Chodak.

Dönüş yolunda ikimiz de konuşmadık. Hava bir parça soğuduğu için buzların çıtırtısı azalmıştı. Zou Kai göl kıyısında değildi, üşüyüp içeri girmiş olabileceğini düşündüm. Tapınağa girerken karşı dağın üzerinden Ngawang’a yaklaşan kuadkopterimizi gördüm. Anlaşılan Zou Kai sıkılıp çevreyi keşfe çıkmıştı. Dawa Chodak ile birlikte tapınağın çevresinde dolaşıp duvarların içine gömülmüş sonsuz döngüyü temsil eden silindirleri çevirirken Zou Kai yanımıza geldi.

“İlerideki tepenin ardında donmuş bir şelale var, beş metreyi bulan buz sütunları gördüm, kristal avizelere benzeyen nefis formlar oluşmuş; sanki zaman orada öylece donmuş” dedi Zou Kai.

“Çağlayanın en güzel mevsimine denk geldiniz, kuzeye baktığı için orası gölden daha çok donuyor. Sabah yogası için ziyaret ederiz” dedi Dawa Chodak.

Göle bakan küçük odamızda Zou Kai şişme yatağına başını koyar koymaz uyumaya başladı. Ben ise uyku tulumumun içinde araştırmanın en başından itibaren öğrendiklerimi zihnimde parçalar halinde gözden geçirdim. Araştırma konusundaki tecrübelerim bana büyük gizemlerin ardında büyük güçler olması gerektiğini öğretmişti. Soru Selim Özben araştırmasının büyük gizem kapsamına girip girmeyeceğiydi. Selim Özben yıllardır süren stresli koşuşturmasından sıkılıp pekâlâ yüksek dağların ardında bir başka manastırda ruhunu huzura kavuşturmaya çalışıyor olabilirdi. Manyak bir izleyicisi güvenlik kameralarından gizlenmeyi başarıp onu kaçırmış ve işkence yaparak öldürmüş olabilirdi. Galip Salik yıllardır sevgi, nefret ikileminde süren ilişkilerinin bir noktasında öfkelenip şeytanca bir planla onu öldürmüş ve cesedini ustalıkla saklamış olabilirdi. Yıllardır sinema işinde olduğu için oyunculuğun püf noktalarını, insanları ikna etmenin pratik sırlarını gayet iyi biliyor olsa gerekti. Beden dilini istediği biçimde manipüle ederek yalanlarına inanılmasını sağlıyor olabilirdi. Yaşadığım tecrübeler ilk karşılaşmada sert biçimde çatıştığım, içgüdüsel olarak uyuşamadığım insanların çoğunlukla sahtekârlığa eğilimli olduklarını söylüyordu. Belirli bir zekâ seviyesinin üzerindeki sahtekârlar, kendilerine toplum içinde saygın bir yer açmak için gerekli donanıma sahip olabiliyordu. Kendileri için tehlikeli olabilecek durumları sezmek, gerekli tedbirleri alarak zarar verme potansiyeli olan olayları henüz gerçekleşmeden önlemek gibi yetenekleri oluyordu. Duygudaşlık yeteneğinden yoksun olan bu tipler, durumlarını gizleyerek başkalarının sevgilerini satın almak için abartılı iyilikler sergileyebiliyorlardı. Belki Selim Özben’in akıbeti asla öğrenilemeyecekti, ama olmayacağına karar verebilmek için yeter derecede çaba göstermiş değildik, belki çözüm zihnimin derinliklerinde bir yerlerde usul usul olgunlaşıyor, bir ilham anında bilince çıkacağı günü bekliyordu. Çözümün çok yakın olduğuna ikna olarak uykuya daldım.

Ertesi sabah kuşluk vaktinde uyanıp ellerimizde fenerlerle sabah yogası yapmak için yola koyulduk. Önde Dawa Chodak ve dilsiz yetim bir derviş olduğunu öğrendiğimiz Mingma, arkada ben ve Zou Kai konuşmadan yürüyorduk. Sabahın sükûneti alacakaranlık içinde zorlukla seçilen dağlara bile sinmiş gibiydi. Hava çelik gibi sert ve soğuk, ancak sakindi. Ellerimizde bulunan fenerlerin deliklerinden yayılan ışık kıyafetlerimizin üzerinde oynaşıyordu. Zaman zaman küçük kaya bloklarını aşmamızı gerektiren uzun bir yürüyüşten sonra donmuş şelalenin bulunduğu düzlüğe ulaştık. Hava henüz tam olarak aydınlanmamış olsa da şelale bütün görkemiyle karşımızdaydı. Donmuş su sütunlarının, kayaları şefkatle örtmüş buzulların, saçaklar halinde bulunduğumuz düzlüğe kadar inen buz kristallerinin manzarası Zou Kai’nin söylediği gibi zamanın durduğu izlenimini yaratıyordu. Bağdaş kurup oturduktan sonra Dawa Chodak “Doğayı dinleyelim ve bir parçası olduğumuzu hissedelim” dedi. Yüz ifadesinden Zou Kai’nin ortamın resmi ve törensel havasından memnun olmadığını anlayabiliyordum. Mingma ise bizimle birlikte olmaktan kaynaklanan çocuksu bir mutluluk içindeydi.

Görsel Kaynağı: https://pixabay.com/photos/dawn-tree-dusk-birds-abendstimmung-3358468/

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

scash!tip 100

·

⚡$$$ Tipped @bilimkurgu ⚡100.00000000 SWIFT! If you don't know how I work, reply help! Currently the price of SwiftCash in the market is $0.0029 USD per SWIFT. Current value of the tip is $0.2900 USD. To find out more about SwiftCash, please read our whitepaper!

çok akıcı, tebrik ederim.

To listen to the audio version of this article click on the play image.

Brought to you by @tts. If you find it useful please consider upvoting this reply.