Több-blogos javaslat a jobban teljesítő figyelem-gazdaságértsteemCreated with Sketch.

in #hu-steem8 years ago (edited)

random témák
[1]

Jelenleg a Steemit egyetlen blog tulajdonlását próbálja erőltetni. A blogolók mint személyek igényei azonban legtöbbször nem találkoznak ezzel a feltétellel, valamint az olvasói élményt is károsan befolyásolhatja. Ezt az ellentétet valahogy fel kell oldanunk.


Az egyedüli csatorna problémája

Igazán ritka dolog az, ha egy személyt csak egyetlen téma érdekel. Ilyen gyakorlatilag nincs is; kisebb vagy nagyobb mértékben sok mindenről szeretnénk információt.
Blogolóként a baj akkor kezdődik, ha írni is többféle dologról szeretnénk. Persze nem írói oldalról kell megkezdenünk a vizsgálatot, sokkal inkább az olvasóiról. Az olvasó ugyanis az első kell, hogy legyen a fontossági listánkon.

káosz és zűrzavar
[2]

Olvasói szempont – A káosz elrettent

Tegyük fel, hogy olvasóként követünk egy blogolót, aki (csak) 5 különböző témáról ír. Minket kizárólag a zenei oldalának egy része érdekel, de ő emellett közöl még cikkeket technológiáról, politikáról, hírekről, stb. Minél több mindenről ír, annál inkább azt érezzük, hogy hiába az a pár jó bejegyzés a zenéről, nem fogjuk követni.
A kényelmetlenség felülírja a kíváncsiságot.

Írói szempont – Minél több olvasó

Az írásnak szerény véleményem szerint mindig van értelme. Akkor is, ha a kész szöveg végül a kukában landol és senki soha nem fogja látni rajtunk kívül. Jómagam is számtalanszor tettem így órákig tartó írás után...
De ha eljutunk odáig, hogy valamit mégis elérhetővé teszünk a világ számára, akkor a céljaink egyike az, hogy minél több emberhez jussanak el gondolataink.
Amikor – az imént tárgyalt módon – elrettentjük olvasóinkat, akkor éppen ennek az ellenkezőjét érjük el.

Több blog írásának problémája

Mivel az egyedüli, ömlesztett bloggal akaratlanul ártunk olvasóinknak és magunknak is, meg kell vizsgálnunk a párhuzamos blogvezetést. Ezzel elérhetjük, hogy minden egyes blogban csak egyetlen témára koncentrálunk, így olvasóink minden zaj és kellemetlenség nélkül élvezhetik az őket érdeklő tartalmat.

Felhasználói szemszög

Több, egyenként elkülönülő felületre, egyszerű kezelésre, a blogok közötti gyors váltásra van szükség. A technikai háttér kevésbé érdekel, a kényelem annál inkább. Lehetőleg legyen egy olyan hely, ami összesíti az általunk birtokolt blogok információit.

Szolgáltatói szemszög

Semmi sem olyan egyszerű, mint aminek látszik. A Steem felhasználók ugyan birtokolhatnának több blogot is, de a Steemit ezt nem finanszírozhatja. A felhasználói fiókok létrehozásának ugyanis ára van. Emellett a Steemit még egy bizonyos kezdőtőkét is biztosít, hogy szavazataink érjenek is valamit. Így végképp nem adható végtelen számla egy felhasználó kezébe.
Ezen dolgok miatt a több fiók létrehozását kezdettől megnehezítik (jelenleg egyedi email és telefonszám szükséges minden egyes fiókhoz.)

Javaslatok a probléma megoldására

Miután megismertük az elvárásokat és a nehézségeket, különféle megoldásokkal kell előállnunk, hogy aztán választhassunk belőle, esetleg megadjuk az alapot a további gondolatok számára.

fa alakú nyomtatott áramkör
[3]

Egyetlen fiók, több blog

Hitelesítő adataink megtartásával és használatával több blogot hozhatnánk létre. Személy szerint ezt tartom a legkívánatosabb megoldásnak.
Példának a Google Plus Gyűjteményeket tudnám felhozni. Ezt anno személyes címkének (továbbiakban sz.címke) neveztem el, és a G+ legjobb újításának tartom.

A címkék követhetővé tételével, valamint a sz.címkék kifejlesztésével a teljes probléma megoldható a lehető legkevesebb kompromisszummal, és a legmagasabb integrálhatósággal a Steemit jelenlegi- és jövőképébe.
Fejlesztői szempontból ez tűnik a legnehezebbnek, bár bizonyára nem megoldhatatlan. Azonban, ha a dolgok jelenlegi állását nézzük, nem biztos, hogy a közeljövőben számíthatunk rá.

Több fiók, több blog

Ennek a módszernek egyetlen, de hatalmas előnye az, hogy azonnal alkalmazható.
Hátránya viszont sok van. Ám még a hátrányok ellenére is jobb megoldás, mint az egyedüli blog.

  1. Ahogy azt tárgyaltuk, a Steemit érthető okokból megnehezíti több számla létrehozását azonos személy számára. A lehetetlenné tevés nem opció, így aki meg akarja kerülni, megkerülheti ezt az akadályt.
  2. Itt külön számlákról van szó, nem tudjuk egyetlen hitelesítési adattal kezelni az összeset.
  3. Két egység szavazóerő sokkal erősebb egy számlán belül, mint külön-külön. A szavazóerőnket nem tudjuk azonnal összevonni, mivel a mellékfiókok legyengítése időbe kerül.
  4. Ha külön-külön számlával gyűjtjük a hírnév pontokat, akkor sokkal lassabban teszünk szert jó hírnévre, mintha egyetlen név alatt írnánk mindent.
  5. Kényelmetlen lenne, a könnyű váltás kialakítása nem biztos, hogy sokkal kevesebb munkával jár, mint a sz.címkés módszeré.

Vallomás

Kipróbáltam, hogy létrehozhat-e több számlát egy személy. Mivel még a mobilos ellenőrzés előtt regisztráltam ezt a fiókot, számomra nem volt nehéz egy új fiók létrehozása a saját számommal. Meg akartam nézni, hogy mik az új feltételek, hogyan működik a rendszer, valamint azt, hogy lehetséges és jó megoldás-e így számlákat létrehozni.
A válasz: lehetségesnek lehetséges, de nem jó.
A Steemitre, és vele együtt a közösségre is rossz hatással lenne, ha ez maradna az egyedüli lehetőség a Steemit kínálatában a fiókok (és vele együtt a blogok) létrehozására. Habár biztos vagyok benne, hogy nem én vagyok az első, aki ezt kipróbálta, a transzparencia jegyében álljon itt a neve: @muziko. Ezt a számlát nem fogom magára hagyni, és később minden zenével kapcsolatos bejegyzésem ide kerül, amíg a Steemit nem fejleszt ki jobb megoldást.

A Steemit kikerülése ártás nélkül

Miután a Steem egy nyílt forráskódú, szabad program, kell lehetőségünknek lennie arra, hogy akár magunk hozzunk létre számlákat. Ez így is van, legutóbbi információim szerint 3 Steem az ára egy fiók létrehozásának.

Ehhez értenünk kell a Steem üzemeltetéséhez vagy megbízhatunk harmadik személyt. Az egyik ilyen szolgáltató az AnonSteem. Itt azért figyeljünk az árra, mert egy számláért 0.017 BTC-t kérnek, miközben jelenleg 3 Steem mindössze 0.00047826 BTC.

A Steemit bevonása átmeneti megoldás kitalálására

Elképzelésem szerint a Steemit lehetővé tenné, hogy a már regisztrált, fedezettel rendelkező felhasználók új fiókokat vásároljanak a számlájuk terhére.
Feltételezve azt, hogy egy fiók létrehozása még mindig 3 Steem, az árat minimum 4 Steemben szabnám meg (ha vannak egyéb járulékos költségek, természetesen lehet magasabb is.) A +1 Steemet pedig elégetném, ezzel is csökkentve a forgalomban lévő fizetőeszköz mennyiségét, és növelve a forgalomban maradt egységek értékét (infláció csökkentése).

További számlák létrehozása nem csak a blogolás megkönnyítése miatt kellhet, így ezt a lehetőséget akkor is létrehozhatnánk, ha a párhuzamos blogolást végül másképpen oldanánk meg.

Ezt harmadik személy (pl. egy Tanú) is tető alá hozhatná, ha képes és hajlandó rá, és a Steemit nem érdeklődik ez iránt. A Steem fenntarthatósága közös cél.

Több blog használata

Ahogy azt már írtam, ez több számlával kicsit kényelmetlen lenne. Enyhíteni az tudna ezen, ha egyszerre több fiókban is bejelentkezve maradhatnánk és gyorsan válthatnánk közöttük.

Ami a több számlás és a sz.címkés megoldásban megegyezik, hogy a vaskos témákat olyan kicsi egységre osztjuk, amekkorára csak szükségünk van egy jól működő bloghoz.

A sz.címkés módszert úgy képzelem el, hogy a meglévő címkék (normál hashtag-ek) mellé megadhatnánk a sz.címkéket is egy másik mezőben. Így minden új bejegyzéskor megadhatnánk, melyik blogokban jelenjen meg az adott cikk.
Több fiókkal ez nehezebb, egyedüli opciónk a poszt újraosztása (resteem) minden olyan blogban, amiben szerepeltetni akarjuk az adott bejegyzést.

Ilyen módon mindkét esetben létrehozhatunk új blogokat akár már meglévők összeláncolásával is. (Pl. az új Zene nevű blog újraosztja a Rock, Klasszikus, Elektronikus, stb. blogok tartalmát.) Több számlás módszerrel azonban nem származna ebből annyi előnyünk, mint amennyi hátrányunk, így ezt csak sz.címkék esetén ajánlanám.

Egyetlen esetben viszont látom értelmét a dolognak külön fiókokkal is: ha a szerző egyértelművé teszi, hogy az összes blogja (vagy bizonyos blogok) mögött ő áll, és minden tartalmát újraosztja egy fő fiókban, aminek a linkjét aztán könnyedén megoszthatja, mikor a munkásságáról kérdezik.
Erre a sz.címkékkel nem lenne szükség. Lehetőségünk lenne arra, hogy az író összes blogját (azaz magát az írót) kövessük, vagy csak egyes blogokat.

Bármely megoldást is választjuk, szeretném, ha mielőbb élvezhetnénk a felhasználói élmény javulását e téren.
Én egyedül "kicsi" vagyok, ötleteljetek ti is! Gondoljátok át, hogyan tehetnénk a több blogot futtató írók életét egyszerűbbé! Adjatok hangot a véleményeteknek, hogy ne csak egy elveszett gondolat maradjon!
Együtt többre megyünk.


Képek forrása
[1] HldrmnRandom Words képe CC BY-ND 2.0 Általános licenc alatt van.
[2] Phunk Studio – Control Chaos képe CC BY-SA 3.0 Unported licenc alatt van.
[3] mastermindsroVector Logo Circuit Board Tree képe CC BY 2.0 Általános licenc alatt van.
Fordítás és terjesztés
A feltételeket lásd itt.
Kövess!
[Steemit] [Facebook] [Twitter] [Google+]

Az író a következő jutalmazási arányt választotta, hogy erősítse a Steem gazdaságát: 0% dollár, 100% szavazóerő.

Sort:  

I'm working on the English translation.

It's done. You can read it here.

Coin Marketplace

STEEM 0.20
TRX 0.13
JST 0.029
BTC 66372.71
ETH 3445.12
USDT 1.00
SBD 2.63