kelebek etkisi

in hede-io •  6 months ago

kelebek etkisinin doğuşu 1963 yılında edward lorenz’in hava durumuyla ilgili bir hesaplama yaparken 0,506127 sayısı yerine 0,506 sayısını değerini girmesiyle olmuştur. bu iki sayı arasında binde bir gibi bir oran farkı bulunmaktaydı. bu küçük farkın iki farklı hava durumu senaryosuna yol açtığını gördü ve olayın üstüne gitti. bu durum şunu ifade ediyordu; dünyanın bir ucunda bulunan bir kelebek kanat çırptığında oluşturduğu rüzgâr, dünyanın başka bir bölgesinde kasırga oluşturabilirdi. durum bu olunca lorenz çok küçük olan ihtimallerin bile çok farklı şeyleri yaratabileceğini fark ediyor ve ancak kısa vadeli hava tahminlerinde bulunulabileceğini ifade ediyor.

lorenz’in bu teorisini genel hayatımız çerçevesinde baktığımızda insanların ya da doğadaki olayların birbirleri üzerindeki etkileri görebiliyoruz. yaşanan olaylardan örnek vermek gerekirse; 1. dünya savaşı avusturya-macaristan veliahtının sırp bir milliyetçi tarafından öldürülmesiyle başlamış ve katlanarak devam etmiş, tüm dünyayı bir kaosun içine sokmuştur. bu konuda çeşitli örnekler verilebilir.
küçük gibi görünen bir adım tüm hayatı etkileyebilir. yarın ya da dün değil önemli olan bugündür. hayatınızla ilgili alacağınız küçücük bir karar ya da tesadüfi bir karşılaşma sizi çok farklı yerlere götürebilir. yaptığınız her eylem, aklınızdan geçen her düşünce tahmin ettiğinizden çok daha değerlidir. siz şuan bu yazıyı okumasaydınız ve başka bir işle meşgul olsaydınız şuan yaşadıklarınız ve yaşayacağınız şeylerden daha farklı bir geleceğe sahip olacaktınız.

güzel etkilerle etkilenmek dileğiyle.


Posted on Hede.io - Knowledge Sharing Dictionary
Read this entry or all entries about kelebek etkisi.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Merhaba, yazınız @try-market ve @kusadasi tarafından yürütülen küratör projesi kapsamında seçilmiştir.Proje yazısı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca seçilen yazılar haftalık Cointurk Küratör Projesi raporunda yer almaktadır.
Cointurk Discord Kanalı

@Chardonnay yine harika bir yazı ile karşımıza çıktın. Ellerine sağlık çok güzel olmuş.

·

Çok teşekkür ederim. :)

Congratulations @chardonnay! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of upvotes received

Click on any badge to view your Board of Honor.
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do not miss the last announcement from @steemitboard!

Do you like SteemitBoard's project? Vote for its witness and get one more award!