Clematis – Powojniki, których nie znasz - Uprawa Clematisów [Tutorial of Breeding]

in #garden7 years ago (edited)

Udostępniam Wam mój artykuł na temat Hodowli i Uprawy Clematisów - Powojników, mam nadzieje że się Wam spodoba. Jeśli uznasz ten artykuł za konkretny, sensowny, ciekawy lub pomocny to udostępnij link do niego gdzieś dalej i kliknij FOLLOW - będzie mi bardzo miło :)
A tu możesz dowiedzieć się czegoś o mnie i przybić przysłowiową piątkę:

https://steemit.com/polish/@kamilkowalski/dzien-dobry-steemowicze-or-hello-all

Kamil


If you like it, click Follow. Here you will find something about me and here you can say hello:
https://steemit.com/polish/@kamilkowalski/dzien-dobry-stemowicze-or-hello-allh


clematia.jpg

Clematis – Powojniki, których nie znasz

Znanych jest ponad trzy tysiące odmian powojników wielkokwiatowych, botanicznych i bylinowych, w tym kilkadziesiąt polskich.

Do sadzenia wybieramy rośliny z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym, zdrewniałymi pędami u podstawy oraz zdrowymi liśćmi bez zmian chorobowych. Powojniki możemy sadzić w zasadzie przez większą część sezonu ogrodniczego czyli od kwietnia do końca października.

IMG_2986.JPG

Przed posadzeniem dobrze jest włożyć doniczkę z rośliną na ok 10 min do pojemnika z wodą, aby podłoże z bryłą korzeniową nasiąkło wodą. Roślinę wyciągamy z pojemnika, w którym rosła w taki sposób, aby nie uszkodzić przy tym bryły korzeniowej.
Po wybraniu docelowego miejsca na roślinę, kopiemy dołek o szerokości ok 40cm x 40cm oraz głębokości 50-60cm. Ściany dołka nie powinny być gładkie, dobrze jest je ponacinać szpadlem, ułatwi to roślinie ukorzenienie się. Jeśli ziemia jest gliniasta i ciężka tworzymy drenaż. W tym celu zasypujemy wykopany dołek do ok. połowy drobnymi kamieniami, żwirem lub keramzytem, całość przykrywamy kawałkiem agrowłókniny – dzięki temu drenaż nie zamuli się ziemią. Następnie dołek wypełniamy ziemią kompostową. Powojniki wielkokwiatowe z Grupy Viticella oraz Grupy Texensis sadzimy ok 5-10cm głębiej niż rosły w doniczkach. Powojniki bylinowe oraz powojniki botaniczne z Grupy Atragene i Grupy Tangutica nie sadzimy głębiej niż 1 cm niż rosły do tej pory. Całość mocno podlewamy.

20140529_145051.jpg

Ziemię dookoła rośliny ściółkujemy korą, zrębkami lub obsadzamy niskimi bylinami. W zależności od miejsca sadzenia powojnika idealne do tego celu są bodziszki, runianki lub niskie rozchodniki, sprzyja to utrzymaniu dobrej wilgotności podłoża oraz przeciwdziała jego nadmiernemu nagrzewaniu. Rośliny podlewamy tylko wtedy, gdy jest to potrzebne – pamiętając aby nie dopuścić do przesychania podłoża. W drugim roku po posadzeniu możemy zacząć nawożenie roślin - na polskim rynku są dostępne specjalistyczne nawozy dla powojników.

Powojniki są roślinami raczej mrozoodpornymi ale dla bezpieczeństwa dobrze jest obsypać ich podstawę korą, liśćmi lub trocinami.

IMG_3010.JPG

Cięcie powojników to największy problem osób, które dopiero rozpoczynają z nimi przygodę, a to właśnie dzięki odpowiedniemu cięciu możemy cieszyć się ich ogromną ilością wspaniałych kwiatów. Zabieg cięcia rozpoczynamy dosyć wcześnie bo między lutym a kwietniem. Trzeba pamiętać, że każde opóźnienie cięcia – opóźnia kwitnienie. Brak cięcia może sprawić, że roślina nie będzie się zagęszczać, a kwitnienie będzie słabe, a w skrajnych przypadkach może nie zakwitnąć wcale. Tniemy ok 1 cm nad parą nabrzmiałych pąków. Zawsze usuwamy wszystkie obeschnięte liście oraz wszystkie martwe, przemarzłe pędy.
W pierwszym roku po posadzeniu wszystkie powojniki tniemy na wysokości ok 30cm od podłoża - powoduje to lepsze rozkrzewienie się rośliny.

IMG_3008.JPG

W kolejnych latach cięcie powojników jest już uwarunkowane od odmiany.

Brak cięcia: rośliny z grupy Atragene i Montana kwitnące wiosną tylko na starych pędach, nie tniemy, jeśli rośliny nadmiernie się rozrosną możemy je przyciąć na wysokości nie niższej niż 1m, cięcie wykonujemy po kwitnieniu.

Słabe cięcie: wykonuje się u większości odmian wielkokwiatowych z grupy Wielkokwiatowe Wcześnie Kwitnące, u których kwitnienie rozpoczyna się na w okolicach maja - czerwca na pędach zeszłorocznych, a potem kwitną kolejno na pędach tegorocznych. Wszystkie pędy przycinamy na podobnej wysokości 50 – 150cm. W zależności od wieku rośliny, przyjmując, że co roku przycinamy wyżej o 30 – 50cm.

Silne cięcie: stosuje się je na powojnikach, które kwitną późno na tegorocznych pędach. Są to odmiany z Grup Viticella i Wielkokwiatowe Późno Kwitnące – najlepiej przycinać je co roku na wysokości 20 – 50cm od ziemi, nad ok 2 - 3 parą paków. Powojniki z grupy Texensis oraz powojniki bylinowe z grupy Heracleifolia i Integrifolia tniemy na wysokości ok 10cm nad ziemią, pamiętając o usunięciu wszystkich martwych pędów tuż przy podstawie. Powojniki z z grupy Tangutica tniemy również silnie jeśli chcemy ograniczyć ich rozrastanie się.

IMG_5673.JPG

Ciekawostka:
W Moskwie (17-19 września 2014r.) odbyła się międzynarodowa wystawa roślin, maszyn i technologii dla szkółkarstwa oraz architektury krajobrazu Flowers Expo 2014. W wystawie uczestniczyło 500 firm z 27 krajów świata. Polskie szkółki prezentowały się wspólnie w biało-czerwonych stoiskach pod szyldem Związku Szkółkarzy Polskich.
Złotym medalem wystawy zostały odznaczone trzy powojniki ze szkółki: CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy

  • powojnik 'Maria Skłodowska Curie'
  • powojnik 'Morning Sky'
  • powojnik 'Starburst'

W 2014 roku pojawiło się wiele powojnikowych nowości w Polsce, na pewno należą do nich dwie imponujące japońskie odmiany z Grupy Wielkokwiatowe Wcześnie Kwitnące 'Midori' oraz 'Sen-no-Kaze', których kwiaty są pełne, biało zielonej barwy z różowym cieniowaniem. 'Midori' składa się z imponującej liczby, ponad 120-tu działek a 'Sen-no-Kaze' z ponad 60-ciu działek.

Kamil Kowalski


Odmiana: ISAGO


IMG_2996.JPG

IMG_2989.JPG

IMG_2990.JPG

IMG_2991.JPG

IMG_2993.JPG

IMG_2994.JPG

IMG_2995.JPG

IMG_5675.JPG


Odmiana: KACPER


IMG_5673.JPG

IMG_5674.JPG

20140529_145051.jpg


Jeśli podoba Ci się ten materiał to udostępnij link do niego gdzieś dalej i kliknij FOLLOW - będzie mi bardzo miło :)
A tu możesz dowiedzieć się czegoś o mnie i przybić przysłowiową piątkę:

https://steemit.com/polish/@kamilkowalski/dzien-dobry-steemowicze-or-hello-all

Kamil


If you like it, click Follow. Here you will find something about me and here you can say hello:
https://steemit.com/polish/@kamilkowalski/dzien-dobry-stemowicze-or-hello-allh

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.16
JST 0.033
BTC 64009.58
ETH 2760.74
USDT 1.00
SBD 2.65