KRİPTO PARA PİYASASININ İKİNCİ EN BÜYÜK COİNİ ETHEREUM COİN NEDİR ? ÖZELLİKLERİ NELER? İLERİDE DEĞER KAZANIR MI ?[Cointurk 33. Projesi](alikoc07# 5714)

in ethereum •  6 months ago

Ethereum Nedir ?

Herkese Merhabalar;

Ethereum Vitalik Buterin ve geliştirici ekip ile 2013 yılında gerçekleştirilen çalışmalarla ile ilk adımları attı ve 2015 yılında kuruldu.Birçok kripto para birimde olduğu gibi blockchain üzerine kaydedilen bir sistemi bulunmaktadır. Blockchain üzerinde gerçekleşen işlemlerin hepsini herkes inceleyebilir. Ethereum'da blockchain sistemi şeffaf ve verimliliği üzerinde işlenen açık kaynaklı kodlar ile gerçekleşmektedir.

Ethereum'un Özellikleri Nelerdir ?

İlk söyleyebileceğim en göze çarpan özelliği Ethereum Akıllı Kontratlarıdır.Peki Akıllı Kontratlar'ın Ethereum üzerindeki öneminden bahsedelim.
Genel olarak birinci ile hep ikinci kıyaslanır ve her birinin farklı özellikleri vardır.Ethereum'u Bitcoin'den ayıran en önemli özellik diyebiliriz.Ethereum block zinciri üzerinde herhangi bir kişi tarafından oluşturulan program veya projelerdir diyebilirz.
Örnek vermek gerekirse Google Play Store'daki uygulamaları ve oyunları düşünelim , burada Play Store Ethereum olsun ve içerikte yer alan uygulamalar ve programlar Ethereum blok zinciri sayesinde eklendiğini düşünebiliriz.
Dikkatinizi çektiyse eğer çoğu ICO VE ALTCOİN projeleri Ethereum blokchani teknolojisini kullanarak geliştirildiğini görebiliriz.Bu tür projeleri incelediğimiz zaman ise ICO'larına yatırım yaparken Eth coinin ile yatırım kabul edildiğini görmekteyiz.Vitalin Buterin bir açıklamasında Ethereum diğer koinlerin yakıtıdır derken herhangi bir coin alırken eth seçeneğinin ön plana çıkmış olmasını böyle açıklamıştır.Birçok projenin geliştirilmesi katkı sağladığı ve sağlayacağı açık olan Ethereum'un bir de olumsuz yönlerine inceleyelim.

Ethereum'un Olumsuz Yanları ?

Ethereum coinde birçok coine göre daha zor hacklenme ihtimali olması rağmen 2017'nin Temmuz ayında yaşadığı bir hack olayıyla baya bir gündeme gelmişti ,daha sonra birçok altcoinin Ethereum platformunu kullanması scam yani dolandıcırılık faaliyetiyle gündeme gelen çoğu coinin baş mimarı diyebiliriz .Platform ICO olayları ile akıllı sözleşmeleri kullanmak isteyenleri biraz daha incelemesi gerektiğini düşünüyorum.

En çok sorulan sorulardan biri olan Ethereum ile Bitcoin Arasındaki Farklar olduğunu düşünüyorum.Birazda sizlerle farklarını inceleyelim .

Ethereum İle Bitcoin Arasındaki Farklar ?

1-)Blok üretim sürelerini inceledeğimizde Bitcoin'in blok üretme süresi 10 dakika ,Ethereum da ise yaklaşık 10-15 saniye arasında bir blok üretimi söz konusu
2-)Bitcoin'in toplam arzı şu an 21 milyon adet olması karşın şu an ben yazımı yazarken piyasada dolaşan sayı 100 milyonun üzerinden bu da bitcoini etherumdan çok daha fazla değerli kılan bir özellik olarak göze çarpıyor.
3-)Ethereum açık kaynaklı bir platform ve ödeme sistemidir ,bitcoin ise sadece bir kripto para ödeme yöntemidir.

Ethereum İleride Değer Kazanır Mı ?

Ethereum bazı ekonomistlere göre ileride bitcoini bile geçebileceğini söylüyor fakat ben bu düşünceye katılmıyorum. Bitcoini bir altın etherumu ise bir gümüş olarak görüyorum.Gümüş hiçbir zaman altın fiyatı geçemez.
Dünyanın önde gelen teknoloji firmalarından IBM ,Deloite,Microsoft gibi şirketler Ethereum 'un alt yapısı ile uyumlu bir şekilde çalışabilecek projeler üretmeye başlamıştır.

eth price.png

Yazımı yazdığım sırada değeri 453 dolar Ethereum 2018 yılı içinde en yüksek 1417 doları görmüştür.Kripto para piyasasından yükselişler ve düşüşler alışıldık olaylar olduğu için ileride olumlu düşünüp yükseleceğini umuyorum.
Herkese iyi günler dilerim.

Bu makalemin kullanım hakları @kusadasi 'na aittir. ?

Kaynaklar :https://pixabay.com ve https://coinmarketcap.com

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Awesome post. The only way to do great work is to love what you do. You have achieved that.

·

Thank you so much :)