Młody Piłsudski, polski serial wart polecenia

in #engrave4 years ago

Tak, polski serial może być wart polecenia. Choć to dalej raczej tylko wyjątek od reguły. Co ciekawe brak w czołówkach, sławnych aktorów, reżyserów, notka w Wikipedii ma zaledwie parę akapitów. Wielkiej promocji serial nie miał, trafiłem na niego całkiem przypadkiem. Ponieważ nie mam telewizorni, czego raczej nie żałuję.


Link ze wszystkimi odcinkami, do obejrzenia za darmo:

https://vod.tvp.pl/video/mlody-pilsudski,odc-1,45328774


Jak można się domyślić to serial biograficzny, o młodości tytułowego bohatera. Choć pewnie historycy nim nie będą zachwyceni. Widać, że twórcom zależało, na tym by ich działo dobrze się oglądało, czasem być może kosztem wierności historycznej. Cóż wielu, pewnie uzna to za wadę. Ja po obejrzeniu wszystkich odcinków, zdecydowanie się nie zgodzę. Ktoś, kto chce faktów, powinien poszukać ich raczej w książkach niż w TVP. Dzięki temu mamy wciągającą akcję, bohaterów z mocnym rysem osobowości, brak patosu. Tytułowa postać można wręcz traktować, jak fikcyjną, ogląda to się jak całkiem fajny serial Netflixa. Jestem wręcz przekonany, że jakby trafił na taką platformę i byłby oglądany w miejscach, gdzie nazwisko Piłsudski może nie być w ogóle znane, zapewne by wiele osób zainteresował. Tak jak mi się podobał serial Rebellion, choć zielonego pojęcia nie mam o historii Irlandii.

Serial opowiada o okresie, w sumie mało znanym z historii postaci, jak i całej naszej drogi do niepodległości. Z tego pamiętam ze szkoły, dużo było o Legionach Piłsudskiego, ale co było wcześniej, tego sobie nie przypominam. Akurat mnie ten fragment dziejów zainteresował wcześniej (pisałem już tu nawet wcześniej o tym, linki zostawię na końcu[1][2][3]), ale coś mam przeczucie, że dla wielu osób będzie to ciekawe odkrycie. Mogące zmienić troszkę patrzenie na kilka kwestii, które wydają się obecnie oczywiste, jednak nie zawsze to, co wydaje się nam proste i banalne takie jest.

Szukając informacji o tej produkcji, znalazłem coś takiego:

serial.png

Proszę mi wytłumaczyć, jak trzeba mieć nas... we łbie, by coś takiego pisać. Wiem, że postać Piłsudskiego, może budzić kontrowersję. Choć nie okres młodości, kontrowersyjne jest to co robił po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.


[1] https://steemit.com/polish/@fat.music/ballada-o-okrzei-od-stanislawa-grzesiuka-przez-pablopavo-i-ludziki-do-the-analogs
[2] https://steemit.com/polish/@fat.music/28-listopada-2018-setna-rocznica-uzyskania-praw-wyborczych-przez-kobiety
[3] https://steemit.com/polish/@fat.music/robotnik-czasopismo-polskiej-lewicy-niepodleglosciowej


Pierwotnie opublikowano na Fat.Music. Blog na Steem napędzany przez dBlog.

Coin Marketplace

STEEM 0.21
TRX 0.14
JST 0.030
BTC 67422.69
ETH 3492.15
USDT 1.00
SBD 2.70