Halime Kaptan - [2. Bölümün Ortası] - Kitap Seslendirme

in #dngo-io3 years ago (edited)


Listen on DNGO Beta

Merhabalar. Önceki kayıttan bu yana tam 47 gün geçmiş. Mevcut projelerim dolayısıyla biraz zaman sıkıntısı yaşadım ve sesli kitap olayını biraz aksattım. Önümüzdeki süreçte de büyük ihtimalle aksatacağım ama bu kayıtla biraz da olsa telafi etmek istedim.

Rıfat Ilgaz, Halime Kaptan’da Cideli Temel Reis’in gelini Halime’nin bir kaptan olarak ortaya çıkışının öyküsünü anlatır. Eli silah tutan bütün erkeklerin cepheye gönderildiği Kurtuluş Savaşı yıllarıdır. Köyde yalnızca yaşlılar, kadınlar ve çocuklar kalmıştır. Herkesin tuza, şekere, ekmeğe hasret kaldığı o günlerde, evinin ihtiyaçlarını karşılamak için sefere çıkan Temel Reis, yolda hastalanarak hayatını kaybeder. Oğluyla bir başına kalan Halime’nin, geçimini sağlamak için babasından kalan sandalla Karadeniz’e açılmasının zamanı gelmiştir. Erkek kılığına girerek, oğlu ve iki tayfasıyla çıktığı ilk seferinde hırçın dalgalarla, korsanlarla mücadele etmek zorunda kalır. Bu zorlukların hiçbiri onu yıldırmaz, aksine Karadeniz’e tutkuyla bağlanır. O artık İnebolu’ya cephane taşıyan, Kurtuluş Savaşı’nın fedakâr kadınlarından biridir, Halime Kaptan’dır…

Sesli kitap projesi için bir şeyler üretmeye başladığımdan beridir gündelik hayatımda kitap okurken de sesli bir şekilde okumayı denedim. İlk başlarda biraz zor gelmiş olsada sonrasında çok zevkli ve verimli bir hal aldı. Hatta bir ara en sevdiğim YouTuber, Barış Özcan'ın "Hepimizin ihtiyaç duyduğu bir yetenek" isimli videosuyla karşılaştım. Hepimizin ihtiyaç duyduğu o yetenek ne mi? Sesli okumak.

9 dakikalık kaydı tamamlaman ne kadar süreni aldı?

Yani, önceki kayıtlara kıyasla pek uzun sürmedi. Adobe Audition programını kullanmaya alıştığım için edit gibi konuları hızlıca hallettim. Nerden baksanız 1 saatimi yine aldı ama zevkliydi, sıkıntı yok onun için.

Devamı gelir mi?

Zor sorular bunlar... İkinci bölümün kalan son parçasını kesin olarak yayınlamayı düşünüyorum, sonrası ise gelen etkileşimlere bağlı.


This contribution is created for DNGO Beta project.
Join Us! | About The Project | Road Map
Sort:  

Paylaşım için çok teşekkür ederim. Bu cheetah bot’un sahibi ile en yakın zamanda iletişime geçeceğim. Dngo paylaşımlarını whitelistlemesini isteyeceğim.

İlgin ve alakan için ben teşekkür ederim sevgili @tubi. Kitabın konusunu önceki 3 paylaşımda da aynı şekilde vermiştim ama bu sefer gelesi tuttu :)

Seslendirmeni çok beğendim, ağzına sağlık iyi çalışmalar :)

Beğenmenize sevindim, teşekkürler yorumunuz için. Sizin de ilk DNGO katkınız hayırlı olsun :)

Coin Marketplace

STEEM 0.67
TRX 0.10
JST 0.075
BTC 57076.76
ETH 4733.10
BNB 631.61
SBD 7.25