Pluto'nun Kalp Şeklindeki Platosu

in cointurk •  5 months ago

main article image

Dünyaya göre çok daha küçük tuhaf ve dünyanın yaşama elverişliliğinin tam tersine. Yaşama bir o kadar yabancı bir cüce gezegen. Güneşe yaklaşık 4 Milyar mil veya 6 Milyar kilometre uzakta bulunur. Temmuz 2015'de cüce gezegenden yaklaşık 7800 Mil (12500Kilometre) uzakta bulunan Nasanın New horizons projesi sayesinde Plutondan yeni enfes görüntüler elde ettik. Pluton'da sıcaklık mutlak sıfıra yakın ve yaklaşık -230 dereceleri görmekte. Bu Dünyamızda şu an gaz halinde bulunan herşeyin; atmosfer dahil donuk halde bulunması demektir. Cüce gezegen Pluton'un öğleninde güneş ışığının ulaşma miktarı dünyanın gecesi kadardır. Varın ne kadar uzakta ve ne kadar karanlık olduğunu siz hayal edin. Korkunç ve tüyler ürpertici bir cüce gezegen. Cüce gezegen dediğime bakıp hafife almanızı tavsiye etmem.

Dünya gibi, Pluto dağlara, genişleyen ovalara ve değişen mevsimlere sahip. New Horizons'ın bize Milyarlarca kilometre öteden gönderdiği veriler sayesinde bir başka özellik daha ortaya çıkıyor; Plüton'un tepeleri var.

plüton'un kalp şeklindeki havzası ile ilgili görsel sonucu

Picture-Source

Nasa, Pluton'un New Horizons projesinden gelen görüntüleri kısa bir süre sonra yayınladı. Bu görüntülere kalp şeklindeki acayip havza da dahil. Bu kalp şeklindeki düzlüğe Sputnik Planitia adı verilmiş. Sputnik Planitia'nın buz dağlarına yakın kısımlarında yüzey dalgaları keşfedilmiş.

Sputnik Planitia Nasıl oluş

Telfer ve diğer gezegen bilimciler bu dalgaların rüzgarla oluşmş kum teperlerine benzediği düşünülüyor, ancak bunun teknik açıdan mümkün olamayacağı kanatindeler. Çünkü Aynı bilim insanları Pluton'un ince atmosferinin bu süpürme etkisi için gezegenin atmosferinin aşırı ince olduğunu düşünüyor. Yeni araştırmanın yazarı Jani Radebaugh, New horizons projesinden paylaşılan görseller için "Onlar gerçekten kum tepelerine benziyorlar'' dedi. Radebaugh donmuş nitrojenin diş macununa benzeyen bir kıvamı volduğunu söyledi. Fakat bu diş macunu buzulunun üzerinde de katı halde bulunan metan vardır. Metan buzunun ise yapısı farklıdır ve küçük parçalara ayrılır. Bilim insanları gezegende bulunan bu metan tanecilerinin tahmini olarak yüzlerce santim kalınlığa sahip olduğunu hesapladılar.

Pluto Features

Source

Buz halindeki bir Metanı elinizde tutmanızın imkanı yoktur. Çok soğuk olduğu için elinizde soğuk yanığına sebep olacaktır. Radebaugh bunu yapabilseydiniz gerçekten ince kum elde etmek gibi olurdu demiştir. Pluton'un bir iklim modellemesi rüzgarın hızının yaklaşık 32km/s hıza ulaşabileceğini söylüyor. Ancak bu rüzgar birbirine yakın bir şekilde duran Metan taneciklerini sürükleyebilmek için fazla nazik. Bu Katı nitrojeni olmasa da Metan buzunu o kumul yapısı sayesinde sürüklemeyi başarabilir. Bunun dışından araştırmacılar Sublimleşme denen doğa olayının da etkisi olduğundan şüpheleniyor. Pluton'da güneş katıları doğrudan gaz haline çevirir, bu olayda Nitrojen ve metan'ın buharlaşma sıcaklıklarının çok düşük olmasının büyük bir rolü olduğunu söyleyebilirim.

Source


Posted from my blog with SteemPress : http://technoliste.timeets.xyz/2018/07/02/plutonun-kalp-seklindeki-platosu/

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!