Yardım Yapmak İsteyene Seçenek Çok [Cointurk 30. Projesi] kadircevik#9414

in cointurk •  5 months ago
  • Ramazan İyi ki Var

&Hepinize hayırlı ramazanlar dilerim. Yaptığınız tüm ibadetleri Allah kabul etsin inşallah. Ramazan ayı ayların en mubarek olanıdır. Ramazan ayında oruç tutulur. Oruç tutmak sadece bir şeyler yiyip içmemekle olmaz. Dilimize, gözümüze de oruç tututmamız gerekir.  Dilimize oruç tutturmak söylediğimiz sözlere dikkat etmekle, küfürden kaçınmakla, söylediğimiz şeylerle diğer insanlarını kalbini kırmamakla  olur. Gözümüze oruç tutturmak da harama bakmamakla  olur. Bu ayda tutulan 1 gün oruç diğer aylarda tutulan 1000 gün oruca bedeldir . Yaptığımız hayırlı işlerin sevabı kat kat fazladır. Bu ayda ki en önemli değerlerden biri de yardımlaşmadır.

&Yardımlaşma, sadece iki kişinin birbirine yaptığı yardım değil, bir kişinin elinden geldiği kadar diğerleri için çaba göstermesidir. Yardım etme konusunda karşılıklı beklememeliyiz. Karşılık beklemeden yapılan her şey daha iyidir bence. Tek türde değildir yapılan yardım. Maddi yardım da vardır, manevi yardım da. Manevi yardıma birçok örnek verebiliriz. Mesela birinin dertlerini dinlemek, ona el uzatmak, derdine çare olmaya çalışmak, üzgünken yanında olup ona sarılmak, belki de bir tebessüm etmek, birinin acısını veya sevincini paylaşabilmek...  İnsanın ruhuna dokunabilecek iyi anlamda her şey birer manevi yardımdır. Maddi yardıma gelecek olursak para değeri olan her şeyi örnek verebiliriz. Mesela size her ramazanda ailem ile yaptığımız yardımı anlatayım. 


  • Yardımlaşmak Güzeldir

&Biz her sene ramazan ayında bir çok erzak alıp, onları eşit şekilde paylaştırırız, poşetler halinde ve sonra onları durumu olmayan gerçekten, gerçekten yardıma ihtiyacı olan kimseler olarak belirlediğimiz evlere, kimsenin görmemesine çok dikkat ederek, onlara bırakırız.Aldığımız erzakaları, toplu olarak alıyoruz ki aynı paraya normalden daha fazla erzak alabilelim. Tabi aldıklarımızın kalitesi daha düşük değil. Buna her zaman çok dikkat  ederiz.  Aynı kalite ama daha fazla oluyor böylece daha çok aileye yardım yapabiliyoruz. Bu erzak dediğimiz şeyler illaki yiyecek olmuyor. Yiyecek içeceğin yanınada kıyafet de oluyor.Yakacak oluyor.Kırtasiye eşyası oluyor.Ev eşyası oluyor.Her türlü de yardım etmek istiyoruz.Bunun sebebi ise bir insan her yıl gıdaya ihtiyacı olmaya bilir yada o an yakacağa giysiye eşyaya yada nakit paraya ihtiyacı olabilir.

&Tabi kapı kapı dolaşıp sormak çok zor ama ben inanıyorum ki %99 kişiyi memnun ediyoruz.Zaten temel amaçta bu erzak yardımı o yardımı bu yardımı herşey gelip geçici yada yeri doldurulabilir şeyler ama memnuniyet insanlarla oluşan sevgi bağları minnetttarlık duyguları kolay kolay oluşacak şeyler değil.Bu bizim için daha çok mutluluk verici oluyor.  Aldığımız şeyleri tek tek ihtiyaç sahiplerine göre poşetlemek bize o kadar çok mutluluk veriyor ki bu gerçekten anlatılamaz. Gece uykumuzda mutlu, huzurlu ve içimizin bütün rahatlığıyla uyuyoruz.  Tüm aile olarak çok iyi geliyor. Her aile de yapılan yardımın mutluluğu kat ve kat artıyor. Bı yüzden her ramazanda artı bir aileye daha yardım yapmaya çalışıyoruz.

&Benden bu yazıyı okuyan herkese bir tavsiye cebinizde kaç lira olursa olsun durumunuz ne olursa olsun bundan ne olacak ne işe yarayacak vs demden 1 TL bile yardımdır.Allahın katında sevabı büyüktür.Üstüne insanlara faydanız dokunur.Ben bu tarz işleri yapamam zamanım yok uğraşasım yok derseniz de İHH nın siteine girip banka hesabınız ile dilediğiniz bağışı yapabilirsiniz.O bile zor gelirse cep telefonlarınızdan ZEKAT yazıp 3072 ye yolladığınızda 5TL  bağış yapmış oluyorsunuz.Aynı mesajı 4072 ye yollayarak 20 TL bağış yapabilirsiniz.

&31.Proje kötü alışkanlıklardan nasıl kurtulunur olsun.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!