Zakládáme akváriumsteemCreated with Sketch.

in #cesky7 years ago

Pořízením akvária si pořizujeme část vodního světa do našeho obýváku. Ačkoli s takovým křečkem či opeřencem se můžete pomazlit, pro rybku mazlení moc příjemné nebude a ani pro Vás to nebude nejpříjemnější. Naopak kouzlo akvária spočívá v tom, že rybky můžete sledovat ve svém přirozeném prostředí. Což u takových křečků, či andulek zase moc nejde.
Pokusím se popsat některé základní úkony, které je potřeba pro úspěšný provoz akvária.
V první řadě si musíme rozmyslet, které rybky chceme v akváriu mít a také kolik. Některé druhy jsou naprosto mírumilovné, zatímco jiné jsou silně teritoriální. Můj záměr je hejno Teter Neonových. Každý jim říká Neonka obecná. Tato rybka žije v hejnu a zdržuje se ve spodní části akvária. Horní část akvária bude obývat Živorodka Ostrotlamá, jinak také řečeno Black Molla. (https://rybicky.net/atlasryb/neonka_obecna a https://rybicky.net/atlasryb/zivorodka_ostrotlama).
9.JPG
(obrázek z serveru: http://ryby.naturess.net/)

Pro akvárium je potřeba vybrat klidné místo. Spíše tmavší, určitě ne u okna či dveří, kde je častý pohyb a rybky by byli rušeny. Když dáte akvárium k oknu, či někam, kde na něj bude dopadat přímé sluneční světlo, akvárium Vám zezelená, díky bujícím řasám. Nesmíme také zapomenout na dostatečnou nosnost podlahy.
S akvaristikou jsem začal už na základní škole. Přinesl jsem si dvě rybičky v lahvi od okurek. Během školních let se počet akvárií zvětšil na několik kusů. Potom jsem se přestěhoval do staré chalupy, která potřebovala rekonstrukci a na akvárium nebyli podmínky. Nyní se k tomu koníčku vracím.
Největší akvárium, které jsem měl v depozitáři na půdě jsem si nyní přivezl. Jedná se o stolitrovou nádrž, která tedy spadá ještě do kategorie „malé“. Ve výběru velikosti nádrže většinou mnoho začátečníků dělá chybu. Zde platí, čím větší nádrž, tím je údržba jednodušší. Princip spočívá v nastavení rovnováhy mezi rybkami, které vodu znečišťují. Zatímco pro rostliny tento „rybí odpad“ je výživou. Pokud se nám podaří tuto rovnováhu nastolit, ekosystém akvária bude soběstačný. Druhá stránka věci je taková, že v našich podmínkách tuto rovnováhu dokonale nastavit nelze. Museli bychom mít opravdu ohromné akvárium a v něm jen pouze několik málo rybek. Tento nešvar se řeší pravidelnou výměnou vody. Doporučeno je měnit přibližně 30% obsahu akvária. K tomuto účelu slouží speciální odsávačky, pomocí kterých je odsáván kal, zvaný detrit.
Škodlivé látky vznikají rozkladem detritu, který je na dně v akváriu. Pokud se těchto škodlivých látek nahromadí ve vodě mnoho, jde doslova rybkám o život. Poznáte to ihned. Rybky jsou letargické a jsou u hladiny. Zde musíte jednat rychle a okamžitě vyměnit vodu.
Vodu používáme vždy odstátou. Nikoliv čerstvě napuštěnou z vodovodu, protože obsahuje chlór. U vody sledujeme také mnoho parametrů.
Teplotu, tvrdost vody, kyselost. Teplotu měříme teploměrem, který je stále v akváriu. O ohřev se postará topítko, které je také umístěno v akváriu. Tyto ohřívače vody mají termostat, který nastavíme na požadovanou teplotu. Tvrdost vody je nejjednodušší zjistit na internetových stránkách vodárny. Zde máme opět dvě možnosti. Snížit tvrdost vody můžeme ředěním s vodou dešťovou, popř. destilovanou. A nebo druhá možnost, je zvolit druh rybek, kterým bude tvrdost vody vyhovovat. Kyselost vody, jelikož jsem ze staré školy, neřeším. V případě odchovu rybek, je i tento údaj důležitý.
Pokud se poohlédnete na internetu. Najdete mnoho přípravků na úpravu vody. Můj názor je takový, že když se rybkám dařilo tehdy před 30-i lety bez těchto přípravků, tak není důvod proč by se nemělo dařit i nyní.

Vzhledem k tomu, že jsem si nebyl jist těsností akvária, provedl jsem zkušební napuštění na chodbě. Test proběhl úspěšně. Mezitím jsem si vyrobil nové vrchní víko z palubek, které jsem měl ze stavby podhledu. Jako osvětlení jsem použil 4 zářivková svítidla. Původní osvětlení sice je i nadále funkční. Usoudil jsem, že dvě žárovky po 30W v dnešní době již není optimální. Také je možnost používat LED osvětlení. Světlo je napojeno na spínací hodiny. Prozatím jsem nastavil dobu svícení na 7 hodin. Až čas ukáže jestli je tato doba dostatečná pro růst rostlin, či nikoliv.
Akvárium je osazené na stolku k tomuto účelu určeném. Má garantovanou nosnost 600kg, což s přehledem stačí. Nádrž položíme na měkkou podložku, která vyrovná drobné nerovnosti. Můžeme použít filc, polystyren nebo zakoupíme speciální podložku v obchodě s akvaristikou.
Štěrk a oblázky jsou prosaté z říčního písku. Zde je důležité, aby jednotlivé kamínky neměli ostré hrany a rybky se o ně nezranili. Štěrk v dnešní době je také možné zakoupit ve specializovaných prodejnách s akvaristikou.
Sázení rostlin vyžaduje dávku trpělivosti. Listy, které jsou polámané nebo odumřelé odstraníme. Nezapomeneme také do akvária osadit filtr.
Opět jsem použil jednoduchý molitanový filtr, který je poháněný vzduchovacím motorkem. Vzduch je vháněn hadičkou do spodní části filtru, poté stoupá vnitřní trubičkou vzhůru a tím strhává s sebou část vody. Voda je nasávána přes molitanovou vložku a vypouští se v horní části filtru. Tímto je zajištěna i cirkulace vody uvnitř nádrže. Uvnitř molitanu se vytvoří bakterie, které také pomáhají čistit vodu. Osobně jsem zatím žádnou neviděl. Na trhu je opět nepřeberné množství filtrů, včetně externích za několik tisíc korun. Osobně si myslím, že tato molitanová klasika za pár desítek korun udělá stejnou práci.
Topítka i vzduchovací motorky jsou na trhu různých velikostí a kapacit. Osobně jsem zvolil trojnásobnou kapacitu. Topítko i vzduchování zvládne ohřát a okysličit vodu o objemu 300l. Toto je pro můj osobní pocit. Mám lepší pocit, když zařízení pracuje jen na část výkonu celkové kapacity, než když je vše "nadoraz".
Názory kdy prvně vpustit rybky do nově založeného akvária se značně liší. Každý akvarista řekne něco jiného. Jeden vpouští rybky téměř okamžitě, zatímco jiný bude čekat i osm týdnů, než se akvárium řádně zaběhne. Osobně počkám 1 až 2 týdny.

Testovací napuštění a výroba víka
1.jpg

2.jpg

3.jpg

Sázení rostlin v částečně napuštěné nádrži
4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

Již osazené akvárium technikou a připravené na své obyvatele
8.jpg

Několik rad na závěr:

  • Z terária nelze udělat akvárium, obráceně ano. Zde hraje roli tloušťka skla a příčné výztuhy. Když napustíte terárium vodou, praskne Vám.
  • Vždy používejte skleněná víka. Zabrání se odpařování vody a je také zabráněno náhodnému vyskočení rybky z nádrže.
  • Vodu, která se odpaří, nedolévejte. Když budete doplňovat pouze odpařenou vodu, tvrdost vody se bude zvyšovat. Protože se odpařuje jen voda, nikoliv minerály v ní obsažené.
  • Rybky nepřekrmujte. Nespotřebované krmivo dokáže velmi závratnou rychlostí zkazit vodu.
Sort:  

Jako malý jsem toužil po ledasčem, jen ty rybičky mne tak nějak minuly:-) Ncméně, kdybych se do toho chtěl pustit, tak toto je užitečný návod!

To je pravda. Třeba si sjet na popelářském autě, nebo být kosmonautem zase nebralo mě. Každý jsme nějaký. Jinak díky za pochvalu.

The @OriginalWorks bot has determined this post by @xlisto to be original material and upvoted it!

OW2.gif

To call @OriginalWorks, simply reply to any post with @originalworks or !originalworks in your message!

To nominate this post for the daily RESTEEM contest, upvote this comment!

For more information, Click Here!

Je to smutné, ale je to tak: Veselé záběry z tvého akvárka ti mohou vydělat mnohokrát více než tenhle dlouhý text. Zkus natočit, jak si ryby hrají, a doufej v zásah velryby :)

Asi jo, zřejmě to tak bude.

greetings and blessings for you, here I give my support and my upvote, hoping to follow that great work on your blog, and I really hope your support, visit my blog your support is very important for me ,,, many thanks and success, ,,

Coin Marketplace

STEEM 0.20
TRX 0.12
JST 0.029
BTC 61249.08
ETH 3397.67
USDT 1.00
SBD 2.51