Pár postřehů na téma jak upoutat amerického čtenáře (Czech language only)

in #cesky7 years ago (edited)

Hezké úterý všem českým a slovenským Steemařům přeji.

Moc se mi líbí, jak tady všichni táhnete (nebo už snad můžu říct táhneme) za jeden provaz a přemýšlel jsem, čím bych i já mohl naší komunitě přispět nebo jak jí být nápomocen.

O fungování této sítě, natož o kryptoměnách, blockchainech nebo dalších zde populárních tématech toho vím pramálo, tak jsem si řekl, že se s vámi podělím o pár postřehů z oblasti, která je mi blízká i vlastně se týká i Steemitu - tvůrčí psaní.

Laptop-Coffee-Notebook-and-Phone-angled-620x333.png
Source of image: pxhere

Různým formám copywritingu a staff writingu se věnuji už nějaký ten rok a jelikož jsem si všiml, že někteří z vás občas něco píšou i anglicky, tak mě napadlo, že se vámi podělím o pár postřehů v souvislosti s psaním článků pro americké čtenáře.

Je pravda, že web, pro který pracuji, má poměrně úzce vyprofilovanou cílovou skupinu čtenářů, ale i tak si myslím, že vypozorované trendy lze aplikovat i na širší čtenářskou základnu.

  1. Originalita
    V dnešní době, kdy je internet zahlcen miliony článků denně, je mimořádně těžké (ne-li úplně nemožné) přijít s něčím, co ještě nikdo před vámi nenapsal, ale kdyby se vám to náhodou podařilo, je velká pravděpodobnost, že váš text zaujme. Čím víc budete při psaní článků čerpat ze svých vlastních zážitků, zkušeností a vědomostí, tím více bude výsledný text originálnější a pravděpodobně také zajímavější.

  2. Inovace
    Drtivá většina writerů stejně končí u toho, že tzv. recykluje články, které už byly napsány. Dělám to i já. V takovém případě je dobré pokusit se danou problematiku uchopit z nějakého jiného úhlu, vybrat si takový aspekt tématu, kterého si předchozí autoři nevšimli, nebo mu nevěnovali pozornost. Američani pro to mají kouzelné slovíčko „twist“, což by se v tomto případě dalo přeložit jako jakási „nová zápletka“ nebo „jiný pohled na věc“. Zkuste tedy dávat starým tématům nové zápletky :)

  3. Téma
    Naši chief editoři pravidelně sledují všechny možné statistiky, grafy a křivky reflektující ohlasy čtenářů u jednotlivých tematických kategorií a prakticky celou dobu nám to vychází stejně –nejoblíbenější jsou sekce „bizarre“ a „creepy“ . Američani mají prostě rádi strašidelné příběhy, konspirační teorie, legendy, šokující zjištění, UFO, paranormální jevy, tzv. „urban myths“, nevysvětlené záhady, články o nebezpečných místech, slavných kriminálnících, černé magii, kletbách, podivných přírodních jevech, katastrofách, záhadných úmrtích atd. atp.
    Je to celkem smutné, ale je to tak. Já proto často dostávám zadání zakomponovávat tato „temná témata“ i do jinak nevinných oblastí. Z toho pak vznikaly např. články o vynálezcích, kteří zahynuli při výrobě svých vynálezů, roztomilých zvířatech, která dokážou zabít člověka, nejnebezpečnějších plážích na světě, nejznámějších budovách, ve kterých straší atd.
    Z ostatních, běžných témat je na našem webu obecně zájem o vědu, vesmír, technologie, cestování, historii a sekci „funny“.

  4. Forma a styl
    Při psaní článku pro průměrného amerického čtenáře není třeba si nějak přehnaně lámat hlavu se stylistikou. My sami máme pokyny psát jednoduše a srozumitelně, zbytečně text nekomplikovat. Američani milují superlativy, takže se je nebojte používat mnohem častěji, než jak to děláme v češtině. Spojení jako „one of the greatest / largest / deadliest / funniest / most famous / dangerous / fascinating“ atd. najdete skoro v každém americkém článku. Těmito frázemi tedy doporučuju nešetřit - oni to tak prostě mají rádi, asi už to mají v povaze:) Co se délky článků týče, tady mnohdy platí, že méně je více. Články nad 3000 slov většinou nejsou mezi těmi nejčtenějšími.

  5. Obrázky
    Často ta nejdůležitější část celého článku. Velkou pozornost je třeba věnovat hlavně titulní fotce (featured image), která má čtenáře přinutit si článek otevřít a přečíst. Určitě je dobré pak přidat ještě aspoň jeden obrázek i přímo do textu. Opět platí čím údernější a zajímavější, tím lepší. Je ale třeba pamatovat na to, že pokud nejsou použité obrázky přímo vaše, měly by mít licenci pro volné šíření (CC – creative commons). Tyto obrázky je nejlepší hledat přes stránku https://search.creativecommons.org/ kde ve výběru zaškrtnete „Google Images“ a zadáte klíčové slovo.

featured.png

Všechny zobrazené obrázky mají licenci pro volné šíření a vy můžete kterékoliv z nich bez obav použít pro svůj článek. Většinou se jedná o weby jako je Wikimedia Commons, Pixabay, Pexels, Pxhere, Flicker apod. Nezapomeňte ale i tak vždy uvést zdroj.

To je z toho, co mě k tomuto tématu momentálně napadá, asi všechno. Psal jsem to tak, jak mě to zrovna napadlo, takže to není takový ten klasický uhlazený step-by-step návod, ale třeba to někomu i tak v něčem pomůže. U mě na blogu ale teď žádné takto koncipované články nenajdete – je mi jasné, že v této fázi, kdy ještě nemám skoro žádné followers, by byla tvorba obsáhlejších článků tak trochu plýtváním času a nápady, takže jsem svou současnu produkci pro Steemit omezil hlavně na fotky s krátkými popisky do foto-soutěží. Kdyby se chtěl někdo pro inspiraci mrknout na mé články pro jiné weby, rád mu pošlu odkazy privátně na chatu.

Přeji vám všem hromadu tvůrčí energie, spoustu úspěšných článků a narůstající počty spokojených čtenářů :)

Z Mexika zdraví

Petr

PS: poradí mi někdo, jak vytučnit nadpisy? :D Náhodou jsem zjistil, že hvězdička před a za slovem ho hodí do kurzívy, ale fintu na tučné písmo jsem ještě neobjevil.

Sort:  

Tak zkusme teda i v češtině: @originalworks

The @OriginalWorks bot has determined this post by @phortun to be original material and upvoted it!

ezgif.com-resize.gif

To call @OriginalWorks, simply reply to any post with @originalworks or !originalworks in your message!

SUPER! ako vždy! :)

Něco takového se našinec hned tak nedozví. Díky.
Někdo tady už o stylu písma psal, ale nějak jsem to nenašel. Když už se o něco podobného snažím, dělám to většinou přes HTML tagy. Asi takhle ahoj. "< B > nápis< /B >" bez mezer ;-)

Rádo se stalo :) Díky za tip, ale právě jsem vyzkoušel ty dvě hvězdičky, co poradil xlisto a funguje to :) Myslím, že si zatím vystačím s kurzívou a tučným písmem, žádné dlouhé elaboráty zatím neplánuju :)

;-). Ten link od @xlisto to je ono (já věděl, že to tu někde bylo ;-)

Zkus na to použít hvězdičky dvě :)

Hezky popsaný to je zde:
https://steemit.com/cesky/@espoem/steemit-5-jak-formatovat-prispevky

Díky! Mě se hodí ty fotky. Většinou používám vlastní, ale občas e něco tématického hodí.

Super, jsem rád, že jsem byl nápomocen :)

Návod je napsaný výborně. Mně to určitě pomůže. Jenže můj největší problém je samotná angličtina. Když už něco vypotím, co by mohlo zaujmout i cizojazyčné čtenáře, pak moje snaha stejně vezme za své na google translatoru, ze kterého jsem celkem nešťastný.

Tady vpravo dole pod rámečkem při psaní příspěvku je Markdown styling guide, kde jsou takové nejzákladnější prvky. Se složitějšími věcmi ti musí pomoci někdo zkušenější. Bohužel zatím o tom sám moc nevím.

Ještě jsem si vygooglil pár zajímavých článků o stylu úprav:
https://steemit.com/steemit/@sandalphon/tips-on-formatting-and-styling-your-post-on-steemit

https://steemit.com/steemit/@infinitelearning/how-to-properly-style-your-blog-on-steemit-pt-2

Díky za pozitivní reakci :) S angličtinou nepomůžu (teda dřív jsem i doučoval, ale nevím, jestli bys chtěl za mnou dojíždět :D) - tu si ale určitě zlepšíš časem i tady na Steemitu, kde je tento jazyk jednoznačně nejpoužívanější a prostě se mu nevyhneš :)

Za návody k formátování děkuju, už se to studuju!

mě fascinuje ta vaše statistika to jen potvrzuje na čem frčí matrix :)
To pavlačové drbání máme prostě všichni v krvi a internet jen využívá našich vlastností :D

Přesně tak :D

Congratulations! This post has been upvoted from the communal account, @minnowsupport, by petecko from the Minnow Support Project. It's a witness project run by aggroed, ausbitbank, teamsteem, theprophet0, someguy123, neoxian, followbtcnews/crimsonclad, and netuoso. The goal is to help Steemit grow by supporting Minnows and creating a social network. Please find us in the Peace, Abundance, and Liberty Network (PALnet) Discord Channel. It's a completely public and open space to all members of the Steemit community who voluntarily choose to be there.

If you would like to delegate to the Minnow Support Project you can do so by clicking on the following links: 50SP, 100SP, 250SP, 500SP, 1000SP, 5000SP. Be sure to leave at least 50SP undelegated on your account.

Bezvadne, diky moc.

Ahoj super návod. Můžeš též použít editor busy.org, je uživatelsky příjemnější, tučná písmena si nastavíš jako ve wordu. Pak též nezapomeň použít tag busy, dostaneš za to malou odměnu.

Díky moc! O busy už jsem slyšel, možná ho teda vyzkouším :)

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.15
JST 0.029
BTC 62904.22
ETH 2571.38
USDT 1.00
SBD 2.76