Proč jsou banky na světě?
Na Bílé hoře, // sedláček oře. // Má hezhou dceru, // dejmi ji Bože!
Kdybych ji dostal, // to bych si vejskal, // 300 tolarů // bych si vyvejskal! //
(Ej župy, župy// okolo chalupy // ej župy, župy // žup// žup!)
Tato čeká lidová píseň vznikla podle etnografů kolem roku 1750. Jeden tolar má tehdy 28,06 g. Takže nápadník by si vyvejskal konkrétně 8,418 kg mincí. Při ryzosti 833/1000 (ryzí stříbro/celková váha mince). Což byla cena asi 1/4 - 1/3 tehdejšího selského dvora. Kdybyste si chtěli koupit celý dvůr, potřebovali byste tedy 25 kg mincovního kovu... Trochu nepohodlné, není-liž pravda?
Četl jsem vzpomínky české lékařky, která kolem roku 1955 pracovala v Jemenu. Výplata tehdy probíhala každou sobotu. Zpočátku nechápala proč... Pochopila, když k ní domů přijel pokladník s karavanou velbloudů, k ní do bytu přišel pan pokladník s obrovským nosičem a vysázeli jí 15 kg stříbra v takzvaných levantských tolarech. (Cena stříbra proti roku 1750 výrazně klesla.) Což se každý týden opakovalo.
Bylo pro ni krajně nepohodlné chodit na tržiště s batohem stříbra na zádech. A tehdejší panovník měl jistě s každotýdenním vypravováním výplatní karavany nemalé náklady...
Další příklady si už vymyslím. Helmuth jde z města A do města B přes hustý les, kde jsou lupiči. Neche se mu nosit 20 kg stříbra, aby koupil sukno od Heinricha. Musel by najmpout silnou ochranku. Takže zajde za Izákem z A.a složí mu těch 20 kg. Izák mu dá ceduličku pro Abrahama v B. Pokud přepadnou lupiči Helmutha, o kus pergamenu zašitý v podšívce se zajímat nebudou. Abraham mu na základě ceduličky 20 kg stříbra vyplatí. Samozřejmě, pár desítek gramů je provize.... Stačí tedy najmout ostrahu až pro transport nakoupeného sukna. Všem se to vyplatilo. Časem si Izák s Abrahamem založí banku. Z jejich cedulek se stanou bankovky. Ale lupiči zase začnou lépe hledat...
(Do 16.století se dobří křesťané tímto obchodem nezabývají. Smrdí to lichvou. Ta je z náboženských důvodů zakázána. Až v 16.století převladne názor /začne s tím Kalvín/, že lichva je jen nepřiměřený zisk z peněžního obchodu. Ne tedy každý zisk.)
Nebo řemeslníček Jean si spoří dceři na věno. Má kvůli tomu zabezpečovat svůj dům? To je příliš drahé. Ukládá peníze u Abelese. Ten má poctivou truhlu pobitou železem, pořádnou závoru a za strážce dva veterány Stoleté války. Jean za úschovu něco zaplatí. Ale za tu jistotu mu to stojí... A jednou mu Abeles navrhne, že by nemusel platit nic, naopak, že by mu nějaký te sous ročně přidal, kdyby mu dovolil, aby s penězi drobátko obchodoval... Časem u Abelese začnou spořit všichni.
Tak nějak takhle vznikají banky. Z potřeby kumulace kapitálu, úschovy peněz, usnadnění platebního styku. Mohl bych takových příkladů najít v hlavě nebo vymyslet víc. Ale snad stačí. (Zrovna mě napadlo, že napíšu něco i o penězoměnectví.)
Přijde Vám tohle všechno jako šerý dávnověk? Já konec téhle doby ještě jako zaměstnanec banky zažil. Budu naprosto konkrétní. Myslím, že po 18 letech, co v bance nejsem, už můžu. Největším klientem mého jednatelství byla Vinohradská nemocnice. Když měla výplaty, jezdila si jejich paní pokladní v roce 1993 pro 28 milionů v hotovosti, když byl 14.plat a prémie. S ozbrojeným strážným. V roce 1999 už jen pro 9 milionů.
To si dala Nemocnice tři dny předem výčetku. (Papír, kde bylo napsáno kolik kusů tisícovek až desetníků chce. Pěti a doutisícovky se do výplat tehdy nedávaly. To si mezi sebou platili jen podnikatelé.) My jsem si sami udělali výčetku pro naši centrálu. Zohlednili jsem si další výčetky od jiných klientů a také náš předpokládaný cash flow na ten den. Centrála si pak peníze hotovostní peníze handlovala s ostatními bankami, nebo je brala z ČNB.
Auto s penězi nám jezdilo obden, často denně. Výjimečně i víckrát denně. Náš trezor byl pojištěn na 70 milionů. Víc jsme v něm mít nesměli. Ani v součtu korun s valutami.
Od té doby udělalo penežnictví úžasný skok. I dnes ale existují peníze v hotovosti. Kolik procent zaměstnanců kromě oficiální výplaty dostává ještě něco "na ruku", mimo zdanění a pojištění? Pokud vím, výpalné se také platí v hotovosti...
A ještě zmíním svou tchýni. Přesvědčoval jsem ji k nějaké investici. Považovala to celé za podvod. (Opravdu to bylo složitější.)Tak jsem jí ukazoval svůj elektronický výpis z účtu, že už jsem z toho dostal peníze... Ona se ale bránila:" A jak můžeš vědět, že to nejsou falešné peníze, co Ti poslali na účet? Půjdeš si do banky vybrat a oni Ti z Tvého účtu vyplatí ty falešné peníze a ještě Tě zavřou!" Paní tchýně je sice trochu výjimečná, ale takoví, jako ona, jistě stále existují.
Nebo můj tchán. Donutili ho, aby si zřídil účet, na který mu bude chodit důchod. Má ho v té nejdražší bance. Asi tři dny po té, co se domnívá, že by důchod měl přijít, tak si ho chodí vyzvednout. Domů si nechává posílat papírové výpisy. Za všechno platí asi 250,- Kč měsíčně. Měl jsem jistou snahu, aby přešel na internetové bankovnictví. Dokonce jsem jim domů věnoval starší, leč dostačující PC a zajistil připojení na internet. (Tchýně nadšeně souhlasila, dívá se teď pořád na youtube.com na filmy o přírodě.)
Moje snaha ale narazila na to, že by si tchán musel pořídit mobilní telefon schopný přijímat SMS zprávy. Tak takové novoty on se už učit neude...
No a právě pro tyhle lidi tady banky jsou. Nejen u nás, ale i, zejména, v rozvojovém světě. Ale banky samy vědí, že s rozvojem internetu a nových technologií budou potřeboavat trochu jiný obsah pro svou činnost. A myslím, že si nějakou náplň najdou. Třebaže ne všechny. Společnost Suezkého průplavu stále existuje, třebaže už nevlastní Suezský průplav. podniká v realitách...
@cleverbot Ty jsi ta moje centová jistota! Snad to tu ještě chvíli vydržíš, než Tě páníčkové vypnou!
Great post. It doesn't seem like you are getting the likes it deserves though. Have you checked out the upvote communities? You should check out steemengine. or steemfollower.com.
Výborně napsáno. Já tedy samozřejmě netvrdím, že banky nejsou potřebné. Jen si myslím, že by taky pro lidi měli něco dělat, když už na nich chtějí vydělávat. Já teda o bankách vím jen to, že jsou.
Do jejich provozu nevidím, ale mám za to, že pokud mně do banky přijde výplata a já po zaplacení měsíčních poplatků (nájem, pojistky, atd.) jim tam nechám své peníze, se kterými oni, stejně jako tvůj Ábeles, obchodují a tudíž je používají ke svému výdělku, tak mi přijde nehorázně drzé, aby mi ještě braly peníze v různých, občas až nesmyslných poplatcích.
A proto jsem minule psal, že jsem si mnul ruce, když musely banky odvádět poplatky za vklady svých peněz. Prostě ve mně vyhrál ten malý, závistivý a škodolibý parchant, kterého máme každý v sobě (jen u mně zrovna zabíral více místa než u ostatních).
Banky samozřejmě odvádějí spoustu peněz. Existuje fond pojištění vkladů, odkud se vyplácejí peníze klientům zkrachovalých bank. Tam banky platí. Potom banky platí ČNB za peníze, které si od ní půjčují, a musejí na účtech v ČNB udržovat nějaké procento z vkladů na viděnou i spořících a termínovaných.
Pak samozřejmě platí daň ze zisku a při výplatě dividend se platí daň i z nich.
Banky jsou pořád velký zaměstnavatel, i když už začínají postupně omezovat počet poboček a propouštět lidi. Za ty lidi samozřejmě také platí a ti lidé také platí.
Zajímavost mimo. Byl jsem se v létě na Dni otevřených budov podívat na žižkovskou bývalou Mezinárodní a meziměstskou telefonní ústřednu. V polovině 80.let tam pracovalo 2500 spojovatelek. Každá musela umět tři světové jazyky. Dnes je místo nich trochu větší počítač.
Zajímalo by mě, kam se ta děvčata po revoluci poděla.
A prosím Tě, v jaké bance máš účet, že za to platíš ještě poplatky?
A jsme u toho... Jak může krachovat něco, do čeho všichni sypou prachy? Chyba sem, chyba tam? Špatný managment? Špatné rozhodnutí? Poskytování rizikových úvěrů? A nemůžou si tedy za to bankytak nějak sami, že musí platit pojistky? Já si taky nikde neodečtu prachy, který cpu do pojistky na blbost, byt, úraz, atd. Proč bychom to tedy měli nějak zohledňovat u bank a jejich pojistky platit de facto my?
Ale já to mu vlastně vůbec nerozumím. Musíš mít pocit, že se mnou je to jak s děckem XDD Chilli @sorryjako
Peníze vznikají "out of thin air" tedy z ničeho. Plat zaměstnance banky jde na účet vedený u té samé banky, banka fyzicky peníze nemá a jde pouze o účetní operaci.
Jo, popisuješ velký problém. V Evropě vládne socialismus. Jistě znáš hlášku "too big to fail". Od nějaké velikosti výš nenechá stát zkrachovat žádný podnik. Prostě do něj nalije prachy daňových poplatníků. Je jedno, jestli je to OKD, Česká spořitelna, nebo třeba Česká pošta.
Jako uživatele bankovních služeb Tě vůbec nemusí zajímat hospodaření Tvé banky. Kdyby banka krachovala, je tu fond pojištění vkladů.
Kdyby tu byl kapitalismus, tak když banka zkrachuje, přišel bys o peníze. To by se pak každý zajímal, jaké obchody jeho banka dělá... A banky by si nemohly dovolit jít do přílišného rizika. Byly by bez klientů.
Dnes neodpovědní klienti vkládají peníze do neodpovědných bank. Protože se postará neodpovědný stát.
A kdo za to může? Neodpovědní voliči každého státu.
This post has received a 0.22 % upvote from @drotto thanks to: @krakonos.
Moje rodice jsou presne takovi jako tvoje tchyne s tchanem. Problem je taky v tom, ze pro starsi generaci je to prilis hodne kroku, aby si mohli v klidu vsechno udelat. Ja sama citim, ze mne vice nervuji prilis rychle zmeny a hodne programu se uz ani nechci ucit. Vsechno je cim dale, tim vice komplikovane.
Banky - nedavno jsem delala prevod do Cech a ceska banka mi vzala 5% za poplatky. Neuveritelne!!!!
České banky neexistují. Asi s jednou, dvěma výjimkami. Jinak mají všechny zahraniční vlastníky.
Zrovna k tomu převodu by asi byla lepší kryptoměna.
Clovek se neprestava ucit.
Pekne si to opísal. Ako nevinne sa to s tými bankami celé začalo a celkom pochopiteľne. No ale aké monštrá sa z toho vyvinuli... Škoda reči... Ani si nevieš predstaviť, ako by som chcel žiť vo svete bez peňazí... Viem, som naivný... Ale neviem si pomôcť...
Peníze a banky původně vznikly, aby lidem usnadňovaly a zpříjemňovaly život. A někdy a někde se to zvrtlo.
Takže peníze a banky jsou dobrý sluha, ale zlý pán... Což se dá říct o většině lidských vynálezů.
Hezky napsáno. Za ty roky Abeles pořádně vyrostl a stal se z něj pěkný moloch. Ovšem v dnešní době si bez něj asi nedokážeme představit dnešní ekonomiku. Byl jsem u ČS a platil poplatky. Tak jsem se sebral, šel do pobočky a říkal, jestli by s tím něco nešlo udělat. A hned to šlo, ani jsem nemusel vyhrožovat přechodem k jiné bance :-) Člověk se musí ozvat.
Je pravda, že u nás, co si člověk nevyřve, to nemá. Já měl tohle s UPC. Každý rok zvedala poplatky za internet i kabelovku. Ke konci jsme platili skoro 1.000,- korun. Tak jsem jim rovnou napsal, že končím. Za dva dny mi volali s nabídkou, kterou za to samé, co jsme využívali předtím, stáhli na 590,-
To samé bylo s T-mobile. Tam ale tak vstřícní nebyli, takže dnes volám s otevřenou hubou 2.
Je to tak.
Mě bankovnictví pořád docela baví. Tak trochu ze studijních důvodů mám účty u Airbank, mBank, Creditas a ČSOB. Tam poplatky neplatím. Ještě využívám kreditní karty Raiffasen banky. Tam poplatek je, ale pořád se mi to vyplatí.
Za připojení na domácí internet platím 150,- měsíčně. Za tarif Start u o2 178,- měsíčně (60 volných minut do všech sítí měsíčně, nepřevádí se).
Tak to je dobré. To máš zařízené dobře. A co jsi zatím vystudoval z těch různých účtů?
mBank už je jen filiálkou svého německého vlastníka. Dělá stejně nevýhodné bankovnictví, jako její matka (německá Commerzbank). Dokud jela pod polskou BRE Bank, bylo to zajímavější... Tak na ní sleduju, jak jde klasické, neinovativní bankovnictví do háje.
Airbank čeká skvělá budoucnost. Je to jedna z hlavních lodí PPF. A PPF necílí jen na Evropu a Rusko. Má našlápnuto dál do Asie - momentálně Vietnam, Indonésie, Indie, Čína... V nějakém horizontu Jižní Amerika. U nás si zkouší, co hodlá dělat tam. Dtto Zonky. Tam jsem taky. Tam sleduju budoucnost.
Creditas do dvou let zkrachuje. Je to opravdu česká banka. Počítám, že přijde nucená správa a zahraniční kupec...
A ČSOB, tam se teď proměňuje bankovní politika. Přišlo nové, mladé vedení do její matky (belgické KBC group). Tam se začínají dít věci... I o blockchainu jsem tam slyšel mluvit... A mám v ní asi nejvíc bývalých kolegů na zajímavých místech. Tak tam sleduju dalekou hudbu budoucnosti.
Tohle zní zajímavě. Prosím udělej nějaký obsáhlejší post.
Diki že si ☻
V devadesátých letech se staromilská ostražitost vyplatila. Pád bank a kampeliček cestu k penězům dokázal hodně ztížit.
Díky za upozornění na chybu. Nakonec v těch 90.letech o peníze opravdu přišel málokdo. Jak píšeš, jen si na ně musel počkat... A to jen u těch malých bank.
Jj, i mistr tesař ...
No.