NZEB - Téměř nulové domy od roku 2020 - díl II.

in #cesky7 years ago (edited)

V minulém díle jste se mohli seznámit se základními energetickými standardy budov. Je nutné říci, že se jedná o pojmy, které nejsou v ČR právně závazné. Jediným, legislativně závazným pojmem se v již zmíněném roce 2020 stane budova s téměř nulovou spotřebou energie. Pro tu je v odborných kruzích zažitá zkratka NZEB, která vychází z anglického originálu Nearly Zero Energy Building. Ano, správně tušíte, že původcem přicházejících změn je Evropský parlament. Čtěte až do konce, kde se dozvíte "šokující" skutečnost o tom, jak moc blízko nule se domy s téměř nulovou spotřebou budou v ČR nacházet.

Směrnice o energetické náročnosti budov (1) říká:

„Je třeba přijmout opatření s cílem zvýšit počet budov, které nejenže splňují současné minimální požadavky na energetickou náročnost, ale jsou i energeticky účinnější, čímž dojde ke snížení spotřeby energie i emisí oxidu uhličitého. Za tímto účelem by členské státy měly vypracovat vnitrostátní plány na zvýšení počtu budov s téměř nulovou spotřebou energie a pravidelně o těchto plánech předkládat zprávy Komisi.“ Budovu s téměř nulovou spotřebou dále směrnice definuje, jako budovu, „jejíž energetická náročnost určená podle přílohy I je velmi nízká. Téměř nulová či nízká spotřeba požadované energie by měla být ve značném rozsahu pokryta z obnovitelných zdrojů, včetně energie z obnovitelných zdrojů vyráběné v místě či v jeho okolí“.

Když si tento odstavec přečtete, aniž by se Vám při tom zamotala hlava, zjistíte, že EU pouze vydala jakési doporučení, bez přesné specifikace. To znamená, že pojmy jako: "s téměř nulovou spotřebou" a "ve značném rozsahu" si už má každá členská země vyložit po svém. Je to asi tak stejně jasné, jako "množství větší než malé", o kterém se hádají čeští legislativci, pro změnu v oblasti držení omamných a psychotropních látek. (2) Když se do problematiky spustíte trochu hlouběji, zjistíte, že to umožňuje paradoxní situaci, kdy nový energetický standard může dosahovat horších hodnot, než je tomu v současné době u některých dobrovolně stavěných budov.

Pro účely technické specifikace NZEB byla v ČR zpracována vyhláška (3), která stanovuje hodnocení budov pomocí takzvané referenční budovy. Referenční budovu si představte, jako budovu tvarově totožnou s hodnocenou budovou (rozměry, množství a osazení výplní otvorů), která je osazena stejným způsobem (orientace ke světovým stranám) v totožných podmínkách (klima), avšak s referenčními hodnotami vlastností konstrukcí a technických systémů. Představte si tedy Váš vysněný dům. Jaké použijete obvodové zdivo? Jakou použijete technologii vytápění? Budou mít Vaše okna dvojskla? Trojskla? Čtyřskla? U Vašeho domu toto všechno budete mít specifikováno a vypočítáte z toho tepelně technické vlastnosti, referenční budova bude vypadat úplně stejně, ale bude mít tepelně technické vlastnosti zadané, bez informace o použitých stavebních systémech.

Dále vyhláška specifikuje Průkaz Energetické Náročnosti Budovy (PENB). Součástí tohoto průkazu je energetický štítek, podobný tomu, který se dává na elektrické spotřebiče. Ano, asi jste o něm již slyšeli, je to taková ta "hovadina", za kterou jste museli "vysolit" peníze, pokud jste se rozhodli v nedávné době prodat nebo pronajmout Vaší nemovitost. Možná, že Vám někdo poradil, že se to dá obejít tím, že do inzerátu uvedete nejhorší třídu - třídu G a PENB máte z krku. Nicméně problematické je, že toto je možné, pokud se jedná o objekt, který je starší než z roku 1947, pokud se jedná o byt a nedostali jste PENB z SVJ, nebo pokud se jedná o družstvo neboť v tom případě převádíte podíl a neprodáváte byt. (4) Jinak je při prodeji a pronájmu nutné PENB zpracovat.

Právě PENB se využije pro posouzení energetické náročnosti nově stavěného objektu. Dojde k porovnání stavěného objektu s výše popsanou referenční budovou. Jaké konkrétní požadavky pak bude nutné plnit a jaké stavební řešení to s sebou ponese, se dozvíte v jednom z následujících dílů. Na závěr tohoto přikládám zajímavou tabulku, kterou zpracovala aliance oborových asociací "Šance pro budovy" (5). "Vzájemné porovnání energetických standardů, s ohledem na různé metodiky a závazné ukazatele, je prakticky nemožné. Hodnoty jsou tedy staveny přibližně. V grafu je uvedena orientační měrná potřeba tepla na vytápění, přípravu teplé vody, osvětlení a pomocné energie. Absolutní hodnota požadavku pro novostavbu a NZEB odpovídající měrné potřebě tepla na vytápění referenční budovy může nabývat, v závislosti na tvaru budovy, míře prosklení fasád a jejich orientaci, velmi rozdílných hodnot, proto je graficky uvedeno jejich běžné rozpětí." (6)

Screenshot_3.png

Jak je tedy vidět, RD s téměř nulovou spotřebou se spíše než domu nulovému vyrovná dnešnímu pasivnímu až nízkoenergetickému domu.

Budu ráda za připomínky, dotazy a náměty pro další díly.

Zdroje:

  1. Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/31/EU o energetické náročnosti budov (přepracování). In: TZB info [online]. Praha: Topinfo, 2018 [cit. 2018-01-03]. Dostupné z: http://www.tzb-info.cz/pravni-predpisy/smernice-evropskeho-parlamentu-a-rady-2010-31-eu-o-energeticke-narocnosti-budov-prepracovani

  2. Množství větší než malé, aneb kolik je možné držet omamných a psychotropních látek pro vlastní potřebu. In: Epravo.cz [online]. Praha: epravo.cz, 2018 [cit. 2018-01-03]. Dostupné z: https://www.epravo.cz/top/clanky/mnozstvi-vetsi-nez-male-aneb-kolik-je-mozne-drzet-omamnych-a-psychotropnich-latek-pro-vlastni-potrebu-94705.html

  3. Vyhláška č. 78/2013 Sb. o energetické náročnosti budov. In: TZB info [online]. Praha: Topinfo, 2018 [cit. 2018-01-03]. Dostupné z: http://www.tzb-info.cz/pravni-predpisy/vyhlaska-c-78-2013-sb-o-energeticke-narocnosti-budov

  4. Paradox jménem energetický štítek. In: Maklerinadoporuceni.cz [online]. Praha: -, - [cit. 2018-01-03]. Dostupné z: http://www.maklerinadoporuceni.cz/paradox-jmenem-energeticky-stitek-budovy/

  5. Energetické standardy budov. In: Šance pro budovy [online]. Praha: -, - [cit. 2018-01-03]. Dostupné z: http://www.sanceprobudovy.cz/assets/files/Energeticke%20standardy.pdf

  6. Budovy s téměř nulovou spotřebou – porovnání energetických standardů. In: TZB info [online]. Praha: Topinfo, 2018 [cit. 2018-01-03]. Dostupné z: http://stavba.tzb-info.cz/budovy-s-temer-nulovou-spotrebou-energie/15181-budovy-s-temer-nulovou-spotrebou-porovnani-energetickych-standardu

Sort:  

Myslím, že pořád platí. Když chceš něco pořádně, udělej si to sám. Musím se tedy pochválit, buď jsem byl se svojí prací spokojen. Nebo jsem měl kliknu na dobré řemeslníky.
U té nulové spotřeby. Osobně v tom vidím začátek něčeho podobného jako Diesel gate. Když řešení bude moc drahé nebo nedosažitelné, začne se nějakým způsobem švindlovat.

Bydlím v paneláku z roku 1976. Jsem členem výboru SVJ. Zrekonstruovali jsme dům zgruntu 2010/2011. Využili jsme Nový panel a Zelená úsporám.
Celkem nám tu všechno funguje. Ale přemýšlíme, co dál, aby nám (našim potomkům) to tu vydrželo ještě déle, bydlelo se tu lépe, radostněji, levněji...
Momentálně si říkáme, že všechno je, jak nejlépe dovedeme. Ale "sledujeme trendy", aby nám neujel vlak.
Kromě toho mám zájem i na jiných nemovitostech...
Proto jsou pro mě články o stavebnictví zajímavé.

Mám to tak stejně. Nepíšu to jen pro to, abych to napsala. Třídím si tím myšlenky a shrnuji informace. Všichni z rodiny bydlíme po panelácích a všichni to řeší primárně se mnou, tak za to mám zodpovědnost :) Plus jednou možná bychom chtěli s manželem stavět, jestli bude za co. Takže i když pominu, že to je můj obor, potřebuji se i z tohoto důvodu stále vzdělávat.

A samozřejmě mě to baví.

U paneláků obecně je problém s tím, že se strašně propagovalo "zateplit, zateplit", ale nešlo to ruku v ruce s dalšími prvky, které měla ta rekonstrukce pojmout. Například zateplování by vždy mělo jít ruku v ruce s účinným větráním. Stará dřevěná okna krásně dýchala, ale nová plastová spolu s KZS (kontaktní zateplovací systém) byt utěsní a je zaděláno na problém. Roste vlhkost a množství CO2. Tam, co teď bydlím, je to krásně vidět. Okna se rosí, dělá se na nich plíseň, a když nevyvětrám, tak se v noci budím a motá se mi hlava. Každý je na to jinak citlivý, ale mě to fakt budí.

Další věc, co by se měla při rekonstrukci vyřešit, je sanace stávajících konstrukcí. Panely jsou v některých místech popraskané, udrolené, kouká tam výztuž, co díky tomu, že není už chráněna betonem, tak koroduje a toto se nijak neřeší a prostě se to oblepí KZS.

Firmy ani s SVJ moc nekonzultují použité materiály. Všude se nacpe polystyren, protože je levnější, vůbec se nekouká na nesporné výhody, které mají jiné izolační materiály, které při pohledu do budoucna polystyren převáží. Stejně tak se šetří na různých doplňcích a detailech, které se zdají nesmyslné a drahé, ale mnohdy stojí v budoucnu na opravách mnohem víc.

Mělo by se také apelovat na členy domu, aby se chovali zodpovědně i k bytům samotným. Často se stává, že bez účasti statika někdo zbourá příčku nebo naopak postaví v při rekonstrukci jádra nové zděné příčky místo lehkého umakartu a nastane statický problém, který se možná neprojeví hned, ale časem určitě. To samé platí i pro další nerozvážnosti. Například při svépomocných rekonstrukcích koupelen, si lidé udělají sprchu a neaplikují pod ní izolační stěrku, díky tomu jde do konstrukce zbytečné vlhko. Atd...

My máme dům ve vatě. Ne v polystyrenu. Na oknech je fungující mikroventilace, takže nevím o nikom v domě, komu by se rosila okna... (Sami si děláme správu, takže minimálně jednou za rok chodíme dělat odečty a při tom nenápadně prohlížíme byty.)
Náš aktuální problém jsou holubi na střeše. (Respektive na atikách.)Ty bestie nám serou na fasádu, parapety, okna... Dáme tam instalovat bodáky. Počítáme s účinností asi 70%.
Připouštím, že mě stavařina nebaví, ale co mi zbývá... Když jsme si objednali zvláštní zateplení střechy, nějaký norský patent, čím víc to fouká, tím víc se střecha přisává, tak jsem ten Bernoulliho princip nastudovat musel... Měli jsme k tomu, bohužel, důvod.

Holubi jsou parchanti. Nejhorší je, že neustále vídám v centru někoho, jak je krmí. Dost často jsou to cizinci, děti nebo staré paní. Snažím se jim to vysvětlit, ale některým to bohužel vysvětlit nejde. Koukám, že mají lidi v domě štěstí, že tam sedíš. Není tolik domů, co by to braly takto zodpovědně. A panuje u Vás shoda? Jsou ti vděční? Protože s lidmi je to kolikrát těžké, jim to vysvětlit, jak cena není nejdůležitější a práce v představenstvu je často za trest. Vakuové kotvení doporučují při špatném podkladu je to tak? Slyšela jsem o tom, viděla nějaká videa, ale ještě jsem se s tím nesetkala v praxi. Je to hodně drahé? Za patenty se většinou dost platí. Můj osobní pohled na střechy je, že raději asfaltové pásy :) jsou tam dvě vrstvy, tak když je někde něco špatně, je to menší problém než u jednovrstvé fólie. Neumím si představit, jak moc sníží účinnost vakuově kotvené střechy nějaká netěsnost.

Upřímně. Při statickém posouzení střechy jsme přišli na to, že místo jedné tatry kačírku tam kdysi navezli dvě. Takže je střecha o 100% přetížená. Co s tím? Konzultovali jsme. Nakonec mezi odborníky došlo ke shodě, že když to vydřelo už 35 let, bylo by možná horší polovinu kačírku odstranit, protože panely by mohly začít pracovat, omítky praskat... Ale netroufneme si střechu dále přitěžovat.
Máme štěstí. Ve výboru je nás pět, dům má 55 bytových jednotek. Naše SVJ tvoří právě jen ten jeden dům. Panuje tu víceméně shoda. Nějak problematičtí majitelé bytů jsou tři. Ale platí všichni. Asi 10 bytů je pronajímáno, tam je to horší...
Za svoji práci má každý člen výboru 600,- měsíčně netto. Nevyplatí se to. Ale spravujeme si i svůj majetek. A ostatní se vezeou. Drtivá většina uznává, že jsme kompetentní a neúplatní a nechávají nás být. Rejpalové se najdou všude.
Umím si představit, že něktré výbory SVJ i družstev, respektive jejich členové, si mohou velmi přilepšovat do soukromého rozpočtu. Taky jsem se potkali s různými návrhy. Už jsme tu proinvestovali asi 15 milionů.

Tak to je vážně vzácná výjimka.

The @OriginalWorks bot has determined this post by @kaczik to be original material and upvoted it!

ezgif.com-resize.gif

To call @OriginalWorks, simply reply to any post with @originalworks or !originalworks in your message!

U nás: Zateplení fasády a výměnu oken u nás vyhrála “firma“, která nabídla nejméně. A je to znát. Okna máme zapocený neustále, vnější parapety přidělali na pěnu bez rozepření, chilli máme krásný, uprostřed vypouklý držák vody. Po reklamaci firma přijela jednou na opravu, něco tedy opravili a na další reklamace už se nikdo neozval.

Ale zase jsem se při jejich práci trochu vzdělal v polštině, slovenčině aj volaků rusků hatmatilku jsem zaslechl...

Znám jeden dům, tam pracovala hodně špatná firma. Dělali to tak blbě, že si toho i laikové všímali, co tam dělali za nesmysly. Tak se s firmou dohadovali, aby opravila toto a tamto. Firma ale odmítala, tak jí přestali platit. Došlo to tak daleko, že firma na domě skončila s rozdělanou prací a šlo to k soudu. Dům pak musel narychlo shánět jinou firmu, co by to do zimy dodělala. Původní firma měla navíc takovou drzost, že při sundavání lešení napsala na dům obrovským červeným písmem "NEPLATIČI".

Coin Marketplace

STEEM 0.18
TRX 0.15
JST 0.029
BTC 62720.27
ETH 2447.07
USDT 1.00
SBD 2.64