You are viewing a single comment's thread from:
RE: Jaké to je být dokrorandem - díl 4.
Tak státnice se od jednotlivých zkoušek liší. U zkoušky se učíš omezený rozsah znalostí. Jsou lidé, co si to přečtou, udělají zkoušku a zapomenou to. Státnice, tím, že má záběr přes všechny předměty, tak by měla zkoumat, zda tomu rozumíš a máš celkovou znalost.
Myslím si, že by to mělo smysl tak, jak to třeba u nás je u magisterských státnic. Prezentuje se závěrečná práce a provádí se nad ní rozprava, která prokazuje to, že student umí znalosti aplikovat. U závěrečné zkoušky by měly být pokládány dotazy, které mají přesah přes více oblastí.
Státnice, které máme na bakalářském stupni, které jsou rozděleny na zkoušku podobnou systémem maturitě a samotnou obhajobu, podle mě smysl nemají.
Nápad s kladením otázek je zajímavý, ale ...
- kdyby to studenty zajímalo, tak zkouška je veřejná a podívat se tedy mohou už teď, ale většinou je to nezajímá nebo nechtějí kamaráda stresovat nebo mají sami starosti se sebou
- kdyby mohly pokládat dotazy, pak by to bylo náročné na organizaci a ještě méně objektivní než teď, u každých státnic musí být předseda z jiné školy, ti například jezdí kvůli státnicím přes celou republiku, proto je snaha státnice moc neprodlužovat - pokládání dotazů studenty by trvalo dlouho a nemusely by vždy být položeny dotazy, které prověří to, co prověřeno být má
- u nás na katedře ale konzultace projektů, které jsou zpracovávány v průběhu studia, probíhá před tabulí formou, o které mluvíš, takže o to studenti úplně nepřijdou
Magisterskou zkousku jsem nedelal, tak se k ni vyjadrovat nebudu, ale jak to popisujes, tak to dava smysl.
Zazil jsem bakalarskou zkousku na FEL a tam mi to prislo sileny. Mozna jsem mel jenom smulu na toho kdo tam sedel a kdo se me ptal, ale dostal jsem otazku z predmetu za kterej jsem mel v prubehu studia A, ale u statnic me z toho vyhodili, ze to vubec neumim zakladni znalost. Kdyz jsem to pak hledal, tak moje otazka tak tretina (ale asi i min, uz je to dlouha doba) jedne prednasky a na to co se me tam ptal ani v te prednasce popsane nebylo. Takze to byl takovy presny opak - misto aby se zjistilo, zda jsem za ty ctyri roky to nejak pochopil, tak se zjistovalo, zda nejaky detail nevim. Konkretne se me ptali na to jake jsou typy mikrofonu a jak ktery mikrofon funguje.
K tomu ostatnimu.
Zkousky jsou verejne, ale studenti tam nepujdu. Samozrejme, ze nepujdou. Bud studujou nebo uz maji zkousku za sebou, tak do skoly opravdu nepujdou. V americe jsme pres delali na projektech a pak na konci leta byla ta prezentace vysledku projektu, ktera byla povinna pro ty, co ten projekt delali. Videl bych to podobne. Pokud ma v dany den prezentaci 30 lidi, tak vsech tricet by tam muselo cely den, a pak treba 1-2 otazky by byli od studentu a zbytek od pedagogu. Na druhou stranu cesti studenti jsou hodne pasivni a asi by se na nic ani neptali.
To, že tě vyhodili kvůli neznalosti těch mikrofonů je blbost. Nemám ráda, když se posuzuje člověk tímto stylem. Ani učitelé neví vše a soustředí se jen na tu svou oblast. Čím více jsem v praxi, tím více zjišťuji, jak každý umí jen to svoje. Nějaké obecné znalosti být musí, ale vědět všechno prostě nejde.
S těmi českými studenty máš trochu pravdu a trochu ne. Bylo by to na dlouho se o tom rozepsat a asi si to nechám na jeden z dalších dílů, ale třeba na těch hodinách, o kterých jsem se zmínila se i studenti sem tam zeptají. Záleží na tom, zda je to zajímá, přijde jim to důležité a cítí se ve třídě dobře, protože často je pasivita dána i tím, že se stydí.
Škoda, že je tady to školství zabředlé. Pořád se nadává na mladé, ale dost je to dáno i tím, že se lidé mění, ale způsob výuky zůstává stále stejný. Český vzdělávací systém je nepružný, zastaralý a nepřizpůsobuje se době, ve které žijeme. Jediné, čemu se přizpůsobuje je stylu financování - takže se to ulehčuje, což paradoxně ze studentů, kteří by se normálně snažili, dělá lemply, protože nevidí důvod o něco usilovat, když vidí, jak to funguje.