Kytka a dva rohlíky aneb o kryptouvažování

in #cesky5 years ago

Člověk může o kryptoměnách uvažovat jako o kryptoměnách, nebo o nich může uvažovat jako o běžných fiat penězích. Předpokládám, že drtivá většina z nás, ne-li všichni, vidíme krypto jako krypto a fiat jako fiat. Dvě různé kategorie. Takže odměna za článek půl Steemu, kterou si tady v českém rybníčku úplný nováček relativně snadno odnese, je pro nás odměna půl Steemu. A to je přece super. @kytka v diskusi pod svým článkem vidí v autorské odměně dva rohlíky.

Připomněl mi tak skoro rok staré zamyšlení nad faucetovým paradoxem. Když je bitcoin dole a za jedno proklikání se ověřovátky dostane uživatel faucetu řekněme 200 satoshi, kliká málokdo, protože to přece nejsou ani ty dva rohlíky. Když je bitcoin desetkrát dražší, lidé získají jen 20 satoshi, ale i tak klikají jako o život. A přece se hodnota vyčíslená ve fiatu (obvykle) nezmění, stále to nejsou ani dva rohlíky. A na stejnou odměnu jako před růstem ceny se klikač nadře desetkrát víc.

Teď zpátky na Steemit. Český rybníček je tak silný, že nováčkům, kteří se chovají společensky a píší nebo fotí aspoň trochu zajímavě, opravdu ten půlsteem za článek může přinést. Vydělat si 15 Steemů za měsíc je reálné. Vzpomeňte si, jak jsme se kdysi před dvěma lety na takové odměny nadřeli, i když jsme si třeba v té době vydělali více rohlíků. Nejsem si jistý, kolik jiných komunit je na tom takhle dobře, ale pravdou zůstává, že si tady Češi a Slováci vydělat mohou, pokud budou počítat kryptoměny a ne koruny. @matkodurko nedávno správně poznamenal, že nováček to u nás má paradoxně snazší než staří ostřílení mazáci, pokud jde o získávání plných upvote.

Článek, na který reaguju, se nicméně týká hlasovacích robotů. @petrvl do komentářů vložil tohle své vydatné shrnutí. Pokud vím, nic lepšího v češtině zatím nevzniklo, a zřejmě těžko vznikne. Myslím, že k tomu ani není důvod. O robotech obecně psal ještě @petecko tady, nicméně jeho článek nereaguje přímo na položené dotazy. Takové krátké shrnutí předchozí rozsáhlé diskuse o (a)morálnosti využívání placených hlasů je pak ještě tady, taky to ale není přímá odpověď na otázky. To podstatné ovšem je, že všechny uvedené články lze hravě najít v libovolném vyhledávači na zhruba takto položený dotaz: „hlasovací bot steemit“.

Kryptouvažování, alespoň dle mého názoru, klade na člověka jisté nároky. Kryptoměny totiž přináší svobodnější svět a omezují nebo dokonce zcela odstraňují instituce, které jinak člověka vodí za ručičku. Svoboda, samostatnost a zodpovědnost za vlastní činy jsou typické rysy pohybu v kryptosvětě. Že se z takového světa stává komunitní prostor, jak dokládá například Steemit, je jen přirozeným důsledkem lidské povahy a potřeby socializace. Ptát se rozhodně není špatné, třeba na našem Discordu. Ale projevit vlastní aktivitu a invenci je v kryptosvětě žádoucí.

Takže má rada, či spíše výzva nováčkům, zní: Nepočítejte rohlíky a uvažujte v kryptu!


a.png

Sort:  

Svoboda, samostatnost a odpovědnost za své jednání jsou základní pilíře výchovy ke zralému lidství. Je škoda, že je dnes třeba mírného rebelství a anarchie, aby k tomuto alespoň někteří lidé došli. Na druhou stranu, pokud bude kryptosvět vychovávat zralé lidské osobnosti, přijme svět kryptoměny mnohem rychleji a třebas se viditelně změní i tvář dnešního světa.
Myšlení opravdových kryptonadšenců je opravdu odlišné od myšlení ostatních lidí.

Posted using Partiko iOS

Jsme nakaženi přepočítáváním. Pořád něco přepočítáváme a vztahujeme k něčemu. Postupně si snad uvědomíme, že to nemá budoucnost.

máš naprostou pravdu ale na druhou stranu nebýt solidnosti a trochy pomoci od vás starších tady tak polovina nás odejde . steemit je pro nováčky strašně složitej . hromada z nás nejsme ani přes počítače . kdyby na mě na začátku misto vítej v česky tady je par rad , vyskočila nějaká tabulka s vysvětlivkama a ne správa od vás tak zavřu notas a už to neotevřu

Vždyť to uvítání s návodama pravidelně dělá @petecko. Naposledy třeba tady.

Uvítal tě i pod tvým prvním příspěvkem s tagem #cesky. A obecně platí, že ti tu vždycky někdo poradí. Nikdo tě ale nebude vodit za ručičku ve stylu "teď udělej tohle, pak tohle a zítra tamto."

Přiznám se, že ne zcela pravidelně, ale snažím se nikoho neopomenout.

Třebas je to jen můj vlastní pocit. Ale pokud už se v kryptosvětě objeví někdo, kdo chce druhé vést vyloženě “za ručičku”, většinou to nekončí dobře. Nakonec se z něj vyklube manipulátor a vykuk, kterému jde jen o vlastní zisk bez většího úsilí. ;)

Posted using Partiko iOS

sory špatně jsem pochopil ten článek . myslel jsem že narážíš na to aby byli všichni samostatni aby je nikdo nevodil za ručičku jak jsi psal .

Každý by měl být zodpovědný sám za sebe. Otázky "Jak mám používat hlasovacího bota?" nebo "Jak využíváte hlasovací boty?" nejsou dobré. Přenášíš tím zodpovědnost na někoho jiného, protože v první přímo chceš, aby za tebe rozhodl, a z druhé vyplývá, že se chystáš postup napodobit. Správná otázka zní "Jak fungují hlasovací boti?" Odpověď na ní poskytne informace, ale ne návod na jednání. O svém jednání rozhoduješ ty se vší svobodou a zodpovědností, které takové rozhodnutí přináší.

jo tak tohle je přesně trefný na kytkovy otázky :D

Svoboda, samostatnost a zodpovědnost za vlastní činy jsou typické rysy pohybu v kryptosvětě.

Bohužel většina populace si odvykla přijmout míru zodpovědnosti za své konání a proto se svobody bojí a radši se nechá jako tupá ovce vést na porážku...

Ano, ale proto se český rybníček ubírá jiným směrem ;) Jsme ryby, ne ovce ;) A někteří už jsou delfíni.

Ano, je to tak. Proto si (líní) lidé raději koupí bitcoin na platformě jako je/bude třeba BAKKT, než by si nainstalovali peněženku a začali se o "to" víc zajímat.

Jak sis všiml, Kraki tě nominoval do mé nové rubriky. Článek se mi líbí a splňuje všechna kritéria, takže mi bylo potěšením mu dát plný hlas ;)

Super, děkuji tobě i @krakonos'ovi :)

This post has received a 3.13 % upvote from @drotto thanks to: @sbi-booster.

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.16
JST 0.031
BTC 81902.55
ETH 3151.58
USDT 1.00
SBD 2.83