How much do you know cats? You must take a look at this post :))

in cats •  2 months ago

IMG_20180712_181037-EFFECTS.jpg

EN:

We've all seen a cat somewhere, maybe even a cute cat friend waiting for you at home. Let's examine the cats a little closer. In this article, I will tell you about the 10 unknown features of cats. Let's start:))

1-Cats in the darkness 6 times better than people see. Maybe that's why your eyes are as bright as a flashlight at night.

2-Cats have a viewing angle of 185 degrees.

3-Cats spend 70% of their lives asleep. Yes, a cat who sleeps at the bottom of the heater is certainly you have come.

4-The language of cats cannot feel sweet. Therefore, it would not be reasonable to serve him post-mug chocolate.

5-Cats can move their ears 180 degrees. Hearing abilities are also very developed.

6-Like a human fingerprint of her cat has a nose structure that is not found in others. You will notice that you can do this by studying the structures of the nose.

7- There are cats living at 320 meters cats.Cats have 9 souls, that must be true :)

8- Having a cat reduces the risk of paralysis and heart attack by one third. Contrary to the cats' cat's cancer, it is quite surprising that cats are reducing this risk

9- Cats average 100 kinds of sounds. In dogs, this number is 10, although they seem to have the same sound to us, they actually have different sounds that we don't realize.

10-Cats mostly to remove the smell of human hair on them licking their feathers. This is the reason why mother cats lick their offspring constantly, so that they can adopt their young.

TR:

Hepimiz mutlaka bir yerlerde kediye denk gelmişizdir, hatta belki de seni evde bekleyen sevimli bir kedi dostun vardır. Gelin şimdi kedileri biraz da yakından inceleyelim. Bu yazımda senin için kedilerin bilinmeyen 10 özelliğinden bahsedeceğim.Hadi başlayalım :)

1-Kediler karanlıkta insanlardan 6 kat daha iyi görürler. Belki de geceleri gözlerinin bir el feneri gibi parlak olmasının nedeni budur.

2-Kediler 185 derecelik bir görüş açısına sahiptirler.Bu yüzden ulaşmak istedikleri şeyi gözlerine kestirip kolayca yaklaşırlar.

3-Kediler hayatlarının %70’ini uyuyarak geçirirler. Evet siz de kalorifer dibinde uyuyan bir kediye mutlaka denk gelmişsinizdir.

4-Kedilerin dili tatlıyı hissedemez. Bu nedenle ona mama sonrası çikolata ikram etmek pek de mantıklı olmayacaktır.

5-Kediler kulaklarını 180 derece hareket ettirebilirler. Duyma yetileri de bu sebeple epey gelişmiştir.

6-İnsanların parmak izi gibi her kedinin başkasında bulunmayan bir burun yapısı vardır.Burun yapılarını yakından incelediğinde bunu siz de farkedeceksinizdir.

7-320 metreden düşüp yaşayan kediler vardır.Kedilerin 9 canı vardır lafı doğru olsa gerek :)

8-Kedi sahibi olmak felç ve kalp krizi riskini üçte bir oranında düşürür. Kedi tüyünün kansere yol açtığı söylemlerinin aksine kedilerin bu riski azaltıyor olması epey şaşırtıcı

9- Kediler ortalama 100 çeşit ses çıkarır. Köpeklerde bu sayı 10’dur.Bize her ne kadar aynı sesi çıkarıyorlar gibi görünse de aslında farkedemediğimiz farklı seslere sahipler.

10-Kediler çoğunlukla üzerlerindeki insan kokusunu silmek için tüylerini yalarlar.Anne kedilerin yavrularını sürekli yalamalarının nedeni de budur, yavrusunu sahiplenebilmek adına..

** Fotoğraf bana aittir

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Hey pollyannazli,

I would like to invite you to @APPICS as one of the first APPICS app testers!
APPICS is a new blockchain based social media application launching in Q2 this year. Similar to Steemit, users can earn cryptocurrency tokens for posting creative content, but different to Steemit, APPICS will be focusing on photos or videos instead of blogposts. With the APPICS app we give users the power to monetize time and creativity they spend on social media.

The app is currently in beta mode, running on the STEEM blockchain, so you can easily log in with your username and your private posting key as your password.

If you´re interested in joining APPICS, please send us an email at join@appics.com

Feel free to visit our website Appics.com for further information.

I‘m looking forward to hear from you!

Best wishes,

Selena

·

bilgilendirdiğin için teşekkür ederim, boş bir vaktimde mutlaka bir göz atacağım :)

Öncelikle steemite hoşgeldin @pollyannazli
Umarım seni sürekli görme şansımız olur:)

Minnoş kedileri de çok güzel anlatmışsın:)
Benim kedim yok ona bakmak büyük bir sorumluluk, sanırım o sorumluluğu alacak güçte değilim şu an:)

Posted using Partiko Android

·

Teşekkür ederim @nikaja hoşbuldum :)
Daha güzel ve yeni içeriklerle burada olmaya çalışacağım :)
Benim de evimde bir kedim yok ama kedileri sadece evde değil sokakta ya da gördüğümüz herhangi bir yerde de besleyebilir, onlara sevgi gösterebiliriz bence :))

·
·

Evet elimizden geldiğince yapıyoruz. Kızım da arkadaşlarıyla birlikte kedi evi yaptılar. Çok mutlu oldu. Harçlıklarıyla onlara bişeyler alıp besleyecekmiş :)

Posted using Partiko Android

·
·
·

Bu harika :) Onlara işte böyle küçük yaşta örnek olmalıyız :))

·
·
·
·

Umarım başarılı olabiliriz bu konuda ve daha birçok konuda😊

Posted using Partiko Android

·
·
·
·
·