Scam Coin Nedir?Kripto Para Piyasası Scam Coin´le Mücadelesi [Cointurk 22. Projesi] [ Sümeyye#6474]

in busy •  2 years ago 

Öncelikle herkese merhabalar. Cointurk´ın yeni ve başarılı bir diğer projesi olan 22. proje ile bu kez de son zamanlarda kripto para dünyasında sıklıkla çalkantılara neden olan scam coinden bahsedeceğim.

Scam Coin Nedir?
Her geçen gün sanal para birimlerine verilen değerin ve önemin hızla artış göstermesi nedeniyle farklı pek çok sanal para biriminin de piyasaya sürüldüğünü görmekteyiz. Ancak üretilen her bir coinin yatırım ya da madenciliği yapılarak sizlere kazanç konusunda destek olacağını da düşünmemek gerekir. Başta Bitcoin olmak üzere daha pek çok coinin sizlere yararının dokunduğu gibi, kötü düşünceler içerisinde bulunarak dolandırıcılık adına üretilen pek çok scam coin (sahte) bulunmaktadır.

Bu dolandırıcılığın temelinde ise sahte coinin henüz piyasaya tam olarak sürülmeden önce sizlerin çok uygun fiyata satın alabileceğinizi ve coinin piyasaya sürülmesinden sonra ise değerleneceğini, sizlerin de bu şekilde kar elde edebileceğiniz fikri yatmaktadır.

Bir Coin´in Scam Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Özellikle son zamanlarda pek çok yatırımcının sahte coinler nedeniyle dolandırıldığına şahit olmaktayız. Her geçen gün ise ne yazık ki dolandırılan kişi sayısında artış görmekteyiz. İşte bu noktada sizlere bir coinin scam yani sahte olduğunu nasıl anlayabileceğinizden söz etmek istiyorum. Kısacası burada, kripto para piyasasında dolandırıcılığın gerçekleştirildiği 3 sisteme değineceğim:

1. Bulut Madenciliği
HashOcean, Hashpoke, Cointellect, Gawminers, Hashinvest, Biteminer olmak üzere bilinen 6 adet bulut madenciliği dolandırıcılığı vardır. Burada asıl dikkat çekmek istediğim kısım ise, madencilik yapan kullanıcıların performanslarına göre coinlerle ödüllendirileceği belirtilmektedir. Ancak az önce de belirtmiş olduğumuz dolandırıcılığı gerçekleştiren siteler, bilinen ve güvenilir farklı coinlerin madenciliğine giriş yaparak sizlerin çok düşük miktarlarda ödüllere sahip olmanızı sağlıyor. Asıl olay ise herhangi bir güven ağının bulunmuyor oluşudur ve sistemde yaşanacak en ufak bir olumsuzlukta bile tüm paranızı kaybetmekle karşı karşıya kalabiliyorsunuz.

2. Bitcoin yatırım Paketleri

Kısaca BIPs olarak adlandırılan bu paketlere ufak miktarlar ödeyerek yüksek kazançlar elde edeceğiniz yatırım araçlarıdır. Ancak başlarda sizlere iyi miktarlar kazandıran bu sistemin ilerleyen zamanlarda ödemelerinde inanılmaz düşüşler olduğu görülmekte ve hatta üye alımının bile sınırlanmasının ardından kapatıldığı da bilinmektedir. Bitcoin yatırım paketlerinin hala daha reklamları devam etmekte ve oldukça inanılır gözüken bu reklamlara çok da aldırış etmeniz taraftarı değilim.

3. Ağ Pazarlama

MLM olarak bilinen ağ pazarlama konusunda ise kısaca belirsizliğin bulunuyor olduğu söylenebilir. Sadece başvuru linklerine tıklayarak katılabileceğiniz bu sistemde, bazı kripto paralarla ilgili yatırım şemalarının belirli kişilerce paylaşılıyor olduğunu görebilirsiniz. Tüm gelirinin Affiliate Marketing´den elde edildiği ve kripto para ile yakından uzaktan ilişkisi bulunmayan MLM´lerin bu şekilde tespit edilmesi de oldukça kolaydır.

Toparlayacak olursak da aşağıda bulunan maddelere dikkat etmenizin ardından herhangi bir dolandırıcılıkla karşı karşıya kalmayacağınızı belirtmek isterim:

1. Kuruluşunun gerçekleştirildiği kişi ve şirketler hakkında yetersiz bilgi
2. Yüksek kar/faiz oranlarının garanti altında olması
3. Para çekme konusunda sizleri herhangi bir zorlukla karşılaştırması
4. Çalışma sistemi hakkında yetersiz ve anlam karmaşasına neden olan bilgiler

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Congratulations @sumeyye! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

You got your First payout
Award for the total payout received

Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Upvote this notification to help all Steemit users. Learn why here!

Do not miss the last announcement from @steemitboard!