Analiza Techniczna #19

in #bitcoin4 years ago (edited)

pexels-photo-241544.jpeg

Na wstępie

Wszystkim chciałbym życzyć wszystkiego najlepszego w Nowym Roku. Niech nie opuszcza Was zdrowie i obyście codziennie kładli się spać z poczuciem spełnionego dnia :)

Mój stosunek do kryptowalut

Mój stosunek do krypto wyraziłem ostatnio wyprzedaniem wszystkiego co miałem. Nie wierzę w racjonalność dalszych wzrostów. Przypominają one już raczej manię aniżeli rozsądną inwestycje, dlatego w tym jak i w kolejnych wpisać z pewnością wielokrotnie przeczytacie „bądźcie ostrożni” itp. Ale nie piszę tego aby zniechęcić Was do czegoś, chcę zwrócić Waszą uwagę na potencjalne niebezpieczeństwa.

Dlaczego nie piszę

Najłatwiejszym usprawiedliwieniem jest oczywiście brak czasu. A prawda jest taka, że naprawdę brakuje mi czasu.

Co dalej?

Jak często będę pisał i jak będzie to wyglądać teraz? Moja propozycja jest następująca. Raz na tydzień, może co drugi tydzień analiza BTC, ETH, jakiś altcoin i... Złoto oraz jeden wybrany indeks.

Co dalej z MorningMarketCall?

No cóż... Moja aktywności na steemiy, na kanale jednym i drugim a i też na innych portalach jest ostatnio równa zeru, dlatego Morning Market Call z dniem dzisiejszym zostaje zawieszony. Z tego miejsca bardzo nisko kłaniam się wszystkim słuchaczom i czytelnikom. Dziękuję za Waszą uwagę, komentarze i chęć spotykania się ze mną. Jedyne co mogę Wam zaproponować to tedy typu „spotkania”. Tak jak napisałem wyżej co tydzień może co dwa tygodnie. Dajcie proszę znać.

Specjalne podziękowania

Należą się zdecydowanie @DawidRams . Wykonałeś i wykonujesz kawał roboty. Myślę, że MMC, a wzasadzie jego popularność jest również Twoją zasługą. Trzymam za Ciebie kciuki. Trzymam kciuki również za całą grupę na Discord. Jej również należą się podziękowania (tak, te specjalne). Stworzyliśmy świetną społeczność, która odpowiednio pielęgnowana może nadal trwać i odnosić sukcesy :) Raz jeszcze dziękuję i zapraszam do śledzenia „nowych” komentarzy”

Podziękowań ciąg dalszy

@myś podrzucił mi pomysł tych wpisów. Także dzięki za pomysł, inspiracje, które do tej pory podsyłałeś i podsyłaj dalej ;)

Do Rzeczy

Nie ma co się dalej rozpisywać i trzeba przejść do rzeczy. Zapraszam do lektury :)

BTC/USDT

Mimo przerwy, którą z pewnością odnotowaliście sytuacja na BTC nie zmieniła się w sposób znaczący, ale i też nie wydarzyło się nic niesamowitego oprócz korekty, która jak dobrze wiecie występuje na BTC od pewnego czasu i sięga zwykle ok 30%. Ta miała zakres ok 40% i zatrzymała się na wsparciu w okolicach 11500 USD. Zwróćcie uwagę na wolumen, który uchronił kurs przed dalszym obsuwaniem – oznaczony czerwoną strzałką. Od tego poziomu inwestorzy starają się o rozwinięcie kolejnej fali wzrostów. Pierwsza z nich zatrzymała się na linii trendu spadkowego i ponownie sprowadziła kurs w okolice 11500 USD. Druga próba ma się już nieco lepiej, ale natknęła się na opór na 17360 USD. Wczorajsza świeca zarysowała formacje świecową znaną jako „wisielec”, do jej rozwinięcia przydałoby się przełamanie wsparcia na 15520. Jego obrona będzie bardzo ważna dla kontynuacji wzrostów.

btcd1.png

Na wykresie W1 wyraźnie widać, iż spora część wzrostów kontynuowana byłą przy spadającym wolumenie. Mimo, że nie jestem entuzjastycznie nastawiony do kryptowalut, uważam, że w najbliższym czasie może nastąpić wzrost w okolice szczytów. Korekta – podobnie jak poprzednie – przebiegły dość podobnie i (niestety) nie zanosi się na zmianę schematów. Schemat ten opisywałem przynajmniej trzykrotnie w poprzednich analizach.
Mimo to bądźcie bardzo ostrożni. Bardziej niż zwykle.

btcw1.png

ETH/BTC

Inwestorzy na parze ETH/BTC wykazali się niezwykłą aktywnością i tej parze należy się zdecydowanie trochę miejsca! Teraz zabrzmi to jak usprawiedliwienie, ale... Jakiś czas temu popełniłem posta „Altcoiny z szansą na wzrosty” z perspektywy czasu widać, iż sama w sobie prognoza byłą dobra, zły był timing. Ale wykazałem to dokładnie w wyżej wskazanym pości. Kurs ETH spadał mniej przez około pół toku, dopiero na początku grudnia przy kursie 0,024 (co widać na wolumenie – zaznaczony niebieską strzałką) inwestorzy rozpoczęli skup, który jest kontynuowany do dzisiaj. Kurs z powodzeniem przełamywał kolejne opory, a teraz znajduje się na dość ważnym 0,067, którego przełamanie otworzy drogę na 0,083. Co ważne, podczas wzrostów para ETH/BTC przełamała linie trendu spadkowego, która pomimo kilku testów nie została przełamana. Popatrzcie też na RSI. Myślę, że bez większego wgłębiania się w temat – jasno widać dlaczego z niego korzystam do analizy kryptowalut.

ethw1.png

Na wykresie o interwale D1 nie dzieje się nic, co zasługiwało na większą uwagę. Myślę, że opis wykresu o interwale W1 dość dużo powiedział na temat ETH/BTC.

ETH/USD

Podczas MMC dużo było mojego gadania o poziomach 215, 260, 310, 345 i 413. Z perspektywy czasu okazuje się, że to ważne poziomy, przede wszystkim dwa ostatnie. Pierwsze przełamanie 413 nie dało dużego paliwa do wzrostów. ETH szybko zanurkowało w okolice 345 USD i ten właśnie poziom był swojego rodzaju trampoliną dla ETH. W kolejnych dniach kurs przełamał historyczny szczyt 546 i kontynuując ruch na północ wyznaczył nowy historyczny szczyt – 865 USD. Realizacja zysków zatrzymała się na wcześniejszym szczycie i dalej historie już znacie. Rzućcie okiem na RSI o kolejne wierzchołki, widzicie analogie?

ethusdd1.png

Ripple

A co tu się... Pozdrawiam wszystkich malkontentów :) Bardzo podobnie jak do ETH, Ripple uformowało dołek na wsparciu 0,000123, który zadziałał jak trampolina. Tutaj sytuacja niekoniecznie jest wara dłuższego rozpisywania się, ale chciałbym zwrócić Waszą uwagę, na sygnały realizacji zysków. Oznaczyłem je kolorowymi strzałkami. Myślę, że gdyby bardziej przyglądnąć się wykresowi moglibyśmy dokładniej określić punkty zwrotne, ale sam wolumen jest ciekawym wskaźnikiem dla wszystkich próbujących swoich sił na tym altcoinie.
Aktualna sytuacja jest dość niebezpieczna bowiem bardzo szybko Ripple z totalnego dna wzrosło w okolicę historycznych szczytów. Szybkie i spektakularne wzrosty charakteryzują się równie szybkimi i spektakularnymi spadkami, a głębokość rynku nie powala na kolana.

ripple.png

Złoto

Sporą część swoich zysków z krypto przerzuciłem w moim zdaniem bezpieczniejsze miejsce. Horyzont czasowy? Długi termin.
Złoto jest w bardzo ciekawym miejscu ponieważ znajduje się w okolicy długoterminowej linii trendu spadkowego (po wcześniejszym ukształtowaniu dołka). Jej przełamanie może otworzyć drogę do kolejnych poziomów. Najbliższym z nich jest zakres, którego poziom (dla ułatwienia) pozwolę sobie wyznaczyć na 1400USD. Popatrzcie na Wolumen (lop), w ostatnim czasie uległ wzrostom.

gc.f_w.png

Co bardziej spostrzegawczy zauważyli, iż końcówka i początek roku są dla złota okresem mocnych wzrostów. Tak dzieje się i tym razem. To dobra okazja dla wszystkich, którzy lubią krótki horyzont czasowy. Ważnym poziomem, w którkim terminie może być 1350 USD i tam upatrywałbym się ew zatrzymania wzrostów i krótkiej korekty.

gc.f_d.png

Tradingview.com

Nie wiem dlaczego i po co, ale ktoś ponoć prosił, żeby pojawiła się ta informacja. Wszystkie wykresy, które wykorzystuje do swoich analiz pochodzą z tradingview.com. I w sumie uważam, że to jedna z lepszych aplikacji do analizowania kryptowalut.

Stooq.pl

Na stooq.pl znajdziecie bardzo fajną aplikacje do analizy technicznej wielu instrumentów finansowych. Strona jest również źródłem wielu przydatnych informacji

Może ktoś pomoże?

Szukam sensownego i sprawdzonego źródła informacji w postaci np.: miesięcznych raportów n/t rynków finansowych oraz geopolityki. Jeśli ktoś z Was ma wiedzę na temat podobnych raportów bardzo proszę o informacje albo w komentarzu, albo na [email protected]
Dziękuję!

Analiza jest tylko przedstawieniem mojego punktu widzenia i nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Jeśli podejmujesz decyzje inwestycyjne na jej podstawie robisz to na własne ryzyko.

Sort:  

Złoto jest w ładnym trendzie wzrostowym, bo dolar leci na łeb, na szyję - gdy USD index miał wartość ok. 104pkt, to realna wartość USD Index (po analizie gospodarki USA) powinna być bliżej 90pkt. Zatem korekta do 80pkt albo i niżej nie powinna dziwić - dodatkowo surowce są wybitnie niedocenione w stosunku do akcji i powinien czekaćnas ich spory wzrost (w tym dzięki wzrastającej globalnej inflacji).
GitHub Logo

Pewnie gdyby nie obecny szał na kryptowaluty, to już dawno widzielibyśmy znaczący wzrost cen metali szlachetnych. Na wszystko przyjdzie pora :)

Mój stosunek do krypto wyraziłem ostatnio wyprzedaniem wszystkiego co miałem. Nie wierzę w racjonalność dalszych wzrostów. Przypominają one już raczej manię aniżeli rozsądną inwestycje

Jaka racjonalność? Rok 2018 będzie rokiem kryptowalut, a zwłaszcza altcoinów, zaś twoja deklaracja niejako podważa twój autorytet - autorytet? krypto eksperta na którego zostałeś wykreowany. Równie dobrze moglibyśmy porozmawiać o wątpliwej racjonalności derywatów tak chętnie stosownych przez brokerów. ;)
Moim zdaniem rozsądni inwestorzy stoją przed ogromną szansą pomnożenia swojego kapitału, powiem więcej; nigdy wcześniej w historii użytkownik indywidualny nie miał takich możliwości inwestycyjnych, nigdy wcześniej nie było to tak przystępne jak obecnie. Zdecentralizowany, nieregulowany system przepływu środków tym bardziej dowodzi racjonalności posiadania i obracania altcoinami.

Aktualna sytuacja jest dość niebezpieczna bowiem bardzo szybko Ripple z totalnego dna wzrosło w okolicę historycznych szczytów. Szybkie i spektakularne wzrosty charakteryzują się równie szybkimi i spektakularnymi spadkami, a głębokość rynku nie powala na kolana.

Nie wiem z czego wynika twój niepokój, nie wiem czym jest uzasadniony, dostrzegam tutaj więcej emocji przesyconych lękiem niż racjonalnej analizy.

Całkowity market cap niebawem przekroczy bilion dolarów, a Ripple pewnie zbliża się do 150 mld $.

Nie zdziwię się jeśli w tym tygodniu XRP przekroczy poziom 4 $, a jeśli dla Ciebie naturalna korekta to spektakularny spadek to nie mam pytań. Mam nadzieję, że złoto zakopiesz w swojej piwnicy, bo tylko tam będzie naprawdę bezpieczne.

Zapomniałeś też o rzeczy najważniejszej, kryptowaluty to nie tylko instrument spekulacyjny, lecz przede wszystkim nośnik finansowej niezależności, alternatywa dla fiatów kontrolowanych i kreowanych przez skorumpowany system bankowy. Dzisiaj każdy użytkowników sieci blockchain może choćby w niewielkim stopniu stać się częścią systemu i móc decydować o jego dalszym rozwoju. Wolność pod postacią binarnych tokenów - to jak sądzę było nadrzędnym celem, który przyświecał Satoshiemu. Idea peer to peer została wzniesiona na wyższy poziom.

Ale ja nie krytykuje samej technologii. Ale jej cenę już tak.

Ekspert kryptowalut? Skąd to wziąłeś?

Nie zniechęcam nikogo do inwestycji w kryptowaluty, ale ostrzegam. Widziałeś wyceny spółek technologicznych na giełdach amerykańskich? Polecam rzucić okiem.

Ktoś skomentował mój wpis tak: "Biorąc jednak pod uwagę, że ludzie pompują dentacoina do granic niemożliwości (xD), wydaje mi się, że pompa jeszcze trochę potrwa." Co to jest dentacoin i powiedz mi jaki to jest nośnik finansowej niezależności. Tak nawiązując trochę też do rosnącego market capu.

Analiza Techniczna #19

Nie bądź już taki skromny.. :p

Jaką cenę? Tutaj działa prawo popytu i podaży, a wartość tokenów jest umowna, tak jak umowna jest wartość złota i drukowanych banknotów (które realnie mogą być bez pokrycia). Wszystko na tym świecie jest umowne.

Nie zniechęcasz, tylko trochę straszysz i ogłaszasz wszem i wobec, że wymieniłeś wszystko na fiaty - przekaz jest jasny. Ja zaś z reguły nie ufam analizom noncoinerów. :D

Dentacoin to bardzo fajny alt z dużą perspektywą wzrostu i ogromnym potencjałem spekulacyjnym. Sam chętnie zakupię kilkaset tysięcy jeśli cena spadnie do sensownego poziomu. Wystarczyłoby dodać złotą zasadę inwestora "nie kupować na górce, nie sprzedawać w dołku".

Nośnik niezależny choćby od systemu bankowego oraz od państwa, dzięki czemu trudny do kontrolowania, a to oznacza więcej wolności dla użytkownika.

Największe giełdy zamknęły możliwość rejestracji dla nowych użytkowników; wiesz co się stanie gdy znowu otworzą się wrota? Polecimy dalej niż na Księżyc.

To nie jest kwestia skromności tylko prawdy ;) AT tak, ale krypto?

Dobrze, dlatego ja poczekam aż (umowna) cena dotrze do mojego poziomu :)

Nie przekaz nie jest jasny, bowiem przy niektórych krypto powiedziałem - jest szansa na dalsze wzrosty. A stop lossów i ostrożności nigdy za wiele

Kto wie ile tego nośnika jest już w rękach wielkich korpotacji, państw i innych banksterów

" Dentacoin to bardzo fajny alt z dużą perspektywą wzrostu " to jest odpowiedź na pytanie co to jest ? :D Bardzo dobry opis coina, no cóż mamy dużo fajnych altów

IMO analizowanie największych coinów (Bitcoin, Ethereum) bez uwzględnienia fundamentów to jakieś nieporozumienie. Ten rynek napędzany jest newsami. Z AT nie wyczytasz nagłej szpilki, którą może spowodować np. przejście ETH na PoS.

Może i nie przewidzisz szpilki. Jednak jeśli do niej dojdzie to z dużym prawdopodobieństwem możesz określić zasięg spadków biorąc pod uwagę wycenę historyczną. Tym jest AT.

A podaj mi proszę jakieś fundamenty bitcoina, ethereum i dentacoin (który padł w komentarzu poniżej). Najlepiej po dwa :)

Masz racje większość ludzi kompletnie nie patrzy na projekty danych walut tylko co ma największy potencjał na zarobek, ale ja osobiście wierze w przyszłość kryptowalut niektóre projekty są bardzo ciekawe i ułatwiłyby życie.

Dobry powrót na nowy rok :) Takie rzadsze, nawet comiesięczne podsumowanie różnych rynków to bardzo dobry pomysł.
Jak sam widzisz społeczność nam tutaj rośnie i coraz więcej czytelników docenia Twój punkt widzenia:

No to miłe, nie powiem! :) Dziękuję wszystkim oddającym głos na mój wpis. Ta forma jest dla mnie znacznie bardziej przystępna, więc trzymajcie kciuki za jej rozwój ;)

Coin Marketplace

STEEM 0.72
TRX 0.09
JST 0.074
BTC 55047.09
ETH 4124.73
BNB 609.48
SBD 7.14