Ох, ця страшна ХІМІЯ! 😮

in Ukraine on Steem13 days ago
Джерело "страшного" зображення

Сьогодні я трохи проявлю свої знання як хіміка. Хоча я увесь час мав справу з промисловою хімією, в університеті нам також читали курс харчової хімії. І саме про це я сьогодні хочу поговорити.

Нещодавно у супермаркеті я став свідком такої картини. Одна стара жінка взяла якийсь продукт із полиці і почала читати що написано на звороті етикетки. При цьому вона каже до своєї супутниці: "...емульгатор, карбонат натрію, лецитин, гідрокарбонат натрію, амоній! Напхають всякої хімії, що не можна нічого натурального з’їсти". Вона з обуренням поставила продукт на полицю і пішла далі.

І справді, якщо почитати склад будь-якого продукту харчування, то можна побачити багато незнайомих хімічних термінів. Але чи насправді все так погано і нас годують "якоюсь хімією"?

Наприклад, емульгатор є дуже важливим компонентом харчових продуктів. Він дозволяє змішати два компоненти, які один з одним не змішуються. А ще емульгатори надають продукту консистенцію, дозволяють забезпечити бажану в’язкість і пластичність. Емульгатори виконують багато інших потрібних функцій, наприклад, запобігають втраті вологи і продукт харчування не пересихає.

Основними емульгаторами є:

  • моно- і дигліцериди жирних кислот (Е471);
  • ефір молочної кислоти моно і дигліцеридів жирних кислот (Е472b);
  • ефір діацетілвиної кислоти моно і дигліцеридів (Е472е);
  • та багато інших, які немає потреби перераховувати.

Тільки подумайте - моно- і дигліцериди жирних кислот! Звучить "хімічно" і шкідливо 🤔. Але якщо копнути глибше, то можна дізнатися, що моно- і дигліцериди жирних кислот є природного походження і легко та без шкоди засвоюються організмом. Виробляються вони з рослинних жирів (пальмова, соєва, рапсова олія) і гліцерину.

Однак найбільш поширений емульгатор - це яєчний жовток. В ньому міститься хімічна речовина зі страшною назвою лецитин. Кожну хімічну речовину потрібно якось назвати. Цю назвали лецитин, але від цього вона не стала шкідливішою. Коли неандертальці їли яйця, вони споживали лецитин. Ой, невдалий приклад, адже всі неандертальці вимерли 😕

Що там ще налякало жіночку? Ах, так, карбонат натрію. Ця речовина використовується у харчових продуктах для того, щоб вони не злежувалися і в них не утворювалися грудки, а також як регулятор кислотності. Це добре знайома речовина для кожної господині, бо кальциновану соду часто використовують у побуті.

Кантонські місячні пироги або мункейки

Карбонат натрію використовується у кулінарії віками. Він є одним із компонентів кансуй, розчину лужних солей, який використовується для надання японській локшині рамен її характерного смаку. В китайській кухні здавна застосовується для приготування ламіану. Кантонські пекарі використовують карбонат натрію, щоб надати місячним пирогам характерної текстури, а у німецькій кухні (і центральноєвропейській) кренделі та булочки традиційно обробляють карбонатом натрію для покращення підрум’янення.

Про гідрокарбонат натрію я взагалі писати не хочу. Це звичайна харчова сода. Колись її їли ложками, якщо в людини була підвищена кислотність, бо доступу до такого широкого асортименту ліків, як тепер, тоді не було.

Амоній, або гідрокарбонат амонію чи бікарбонат амонію - це звичайний найпоширеніший розпушувач у випічці. При випіканні він повністю розкладається на водяну пару, аміак та вуглекислий газ, тому ми його не їмо.

От і виходить, що жінка в супермаркеті налякалася яєчного жовтка, харчової соди та розпушувача. 🙂

Харчова хімія досить цікава штука і про неї можна багато писати. Але я можу вас запевнити, що абсолютна більшість продуктів, які ви купуєте в магазинах, є безпечною. Звичайно, як і в будь якому бізнесі, є недобросовісні люди, які займаються зловживаннями. Однак здебільшого це позначається на кінцевій якості продукту, його смаку, запаху чи навіть кольору. Щоб витримати конкуренцію такі виробники змушені знижувати ціну на свої продукти. Це означає, що найбільше шансів натрапити на неякісні продукти харчування є в тих, хто купує найдешевші товари. Але навіть тут, це трапляється рідко.

Одним словом, смачного!

Sort:  
 13 days ago 

Люди переважно не хочуть застосовувати свій найголовніший інструмент, завдяки якому ми здобули еволюційну перевагу - наш розум. Зараз, при всій технологічній доступності ледь чи не всіх знань, здобутих людством, люди лінуються перевіряти достовірність інформації, якою її годують соціальні мережі, телебачення, "надійні" телеграм-канали чи навіть сусіди і родичі. Якщо до будь чого вмикати критичне мислення (це синонім слова критикувати 😁), то набагато менше шансів пошитися в дурні чи що тобою будуть маніпулювати.

 12 days ago 

люди лінуються перевіряти достовірність інформації, якою її годують соціальні мережі, телебачення, "надійні" телеграм-канали чи навіть сусіди і родичі

О, це болюча тема. Зараз стільки інформаційного сміття на нас сиплеться, що інколи важко зрозуміти де правда, а де брехня. Мабуть це одна з причин, чому в мене вже багато років вдома немає телевізора, а інформацію я отримую з Інтернету і тільки з тих ресурсів, яким більш-менш довіряю.

 12 days ago 

Чесно кажучи в Інтернеті інформаційного сміття чи не більше, ніж в телевізорі, і якщо не включати критичне мислення, сама лише належність касти тих, хто "не дивиться телевізор" не робить нас розумнішими чи якимось вищими за інших. Хоча я і сам не дивлюся новин чи якихось аналітичних програм по телевізору, а надаю перевагу читанню, але це лише сила звички та мій спосіб отримання інформації - мені більше подобається читати, ніж дивитися відео огляди. А сам телевізор зараз - це просто великий монітор напряму підєднаний до інтернету, який має просто додаткову опцію ефірних каналів. Тому цей пристрій у нас вдень постійно включений ))

1000002812.jpg

We look for quality posts and comments.
Curated by @solaymann

Дуже цікаво і доступно пояснили! Часто люди бояться того, чого не розуміють, особливо коли мова йде про склад продуктів.

Особливо сподобалося про "лякаючий" яєчний жовток та харчову соду 😊. Харчова хімія дійсно захоплююча тема, і було б цікаво почитати ще більше таких пояснень.

Зараз проводжу експеримент. Вже два місяці споживаю вдвічі більше білка, ніж зазвичай. Хочу перевірити, наскільки це вплине на мої силові показники в спортзалі та на об’єм м’язів. Незабаром планую написати пост про це.

(підскажіть будь ласка, як так гарно оформити маленькі фото?)

 11 days ago 

Вже два місяці споживаю вдвічі більше білка, ніж зазвичай.

Щодо силових показників не знаю, а от на об’єм м’язів це точно впливає. Перевірено на досвіді мого двоюрідного брата. 🙂

A much-needed topic to discuss!

This is why it’s important to have at least a basic understanding of science. Terms like those that you mentioned in food chemistry were taught to us back in grades 9 and 10.

Amid all the chaos and the loud chants of 'organic, organic,' it’s good to stay informed. But not everything is as bad as it’s made out to be. For instance, is white sugar truly poison? No, not at all. In moderation, it’s perfectly fine.

 9 days ago 

For instance, is white sugar truly poison? No, not at all. In moderation, it’s perfectly fine.

Well said! Nothing is poison by itself, everything depends on the quantities. Water is good, right? But if you drink a bucket of water at once, you will also feel sick. 🙂

We should all do basic self-education when it comes to our health. It is desirable to be interested in what we eat and drink. In most cases, we will discover for ourselves the fact that everything is really not so bad. But there will always be exceptions. There are always manufacturers who, in pursuit of profit, are able to sacrifice the health of their consumers.

But studies have shown that processed food causes various health problems and I believe explains the increasing cases of cancer. Certainly, not all chemicals are bad, there are good ones too but how to literate ourselves about bad ones?

I'm also concerned about "chemistry" in skincare. The beauty market discourages homemade remedies and promotes chemical solutions (serums). Niacin and Retinols are the buzz words in the industry. Are they safe? I'm astonished to find out high amount of mercury in Pakistani beauty products which is carcinogenic, right?

Organic is the new trend too. What the hell is organic - "chemical free" or "good chemcials only"? I can recall studying organic chemistry in high school. 😆

Loading...
 13 days ago 

Ну що робити коли людей налякали по ТБ різними байками про хімію, вони (люди) іноді навіть називають ці компоненти фразами "якась хімія", бо вони не самостійно це придумали ))) Завжди був і буде певний баланс між більш та менш розумними людьми 🙂

 12 days ago 

Хімія - специфічна наука. Її майже ніхто не любить і дуже мало хто розуміє. Тому виникають непорозуміння. Думаю можна було на тих етикетках писати якось більш людською мовою. 🙂

 12 days ago 

Це так. Я вивчав колись хімію, але з органічною було складно ))

 13 days ago 

Цю назвали лецитин, але від цього вона не стала шкідливішою. Коли неандертальці їли яйця, вони споживали лецитин. Ой, невдалий приклад, адже всі неандертальці вимерли 😕

Чудова подача матеріалу ☺️
Пішла викидати з холодильнику яйця 😂😂😂😂🤣🤣🤣🤣

 12 days ago 

Чудова подача матеріалу ☺️

Приблизно так я розповідаю про доволі нудну роботу на виробництві, коли до мене приїжджають практиканти. Їм подобається 🙂

 10 days ago 

Сподіваюсь ще не всі яйця викинула?
Якщо ще не всі напиши в яке вікно будеш кидати я спробую зловити. Сподіваюсь ти не дуже високо живеш і швидкість прискорення не зробить мої спроби спіймати яйця неможливими. 😂😂😂😂🤣🤣🤣🤣

 10 days ago 

Я живу під самим небом. Так що яйця будуть в смятку.

 10 days ago 

Ти недооцінюєш мою самовпевненість і бажання нашару "отримати яйце". Прохання не наплутати і не почати перекручувати цю фразу, ніяких літер тут я не пропустив!!!

 10 days ago 

В мене закінчились яйця.
😂😂😂😂😂
Є лише пустий лоток.

 10 days ago 

Ладно, так і запишу "зажала яйця".
Все не запам'ятати, деякі речі доводиться записувати 🤣🤣🤣
Треба робити паузу, бо вже й живіт починає боліти від таких жартів

 10 days ago 

Я ВСІМ КАЖУ ЩО Я ЖЛОБА, ЦЕ ДУЖЕ ВИГІДНО.
Але, в цьому випадку, не зажала, а сожрала.

 10 days ago 

"сожрала яйця" це вже страшно а не смішно... Треба кончать цю тему, а то дивлюсь вона до нічого хорошого не доведе. Хоча, сміх - це хороше?

 13 days ago 

Зараз в 6-му класі з предмету "Здоров'я, безпека та добробут" вивчають про харчові добавки. В одному параграф , в якому є пункт - харчові добавки, навіть мені було цікаво читати про це, і особливо що означає буква Е в маркуванні. Навіть нарисована таблиця з класифікацією харчових добавок від Е100 до Е699.

 12 days ago 

Навіть нарисована таблиця з класифікацією харчових добавок від Е100 до Е699

Я колись також мав таку таблицю, вирізав собі з газети 🙂. Мені було цікаво. Це було ще до того як я закінчив університет.

Добре, що тепер дітям розповідають таке, а то понаписують на етикетках різних шифрів, а люди потім думають-гадають що вони їдять.

 13 days ago 

А мене завжди цікавили питання, а чому б не писати простими словами склад? Бо не всі ж хіміки😅, побачить рядки букв зі страшними назвами і бояться.

 12 days ago 

а чому б не писати простими словами склад

Я теж за те, щоб писали якось по людськи, а то інколи сам не розумію, що їм. 😃

 10 days ago 

Коли неандертальці їли яйця, вони споживали лецитин. Ой, невдалий приклад, адже всі неандертальці вимерли 😕

Все - тепер ніяких яйєць 🤣🤣🤣🤣🤣

Прекрасний допис. Аплодую!!!

 9 days ago 

Дякую 😃

 13 days ago (edited)

Ніколи мені хімія не подобалось. Багато випадків було в школі із ща дурнів страждали діти. Але по суті мало де можно зустріти продукти без хімії

 12 days ago 

Ніколи мені хімія не подобалось

Мені здається, що хімія не подобається 98 % людей. Справді, це одна із найбільш нецікавих для людей наук.

Coin Marketplace

STEEM 0.24
TRX 0.25
JST 0.039
BTC 96247.25
ETH 3349.36
USDT 1.00
SBD 3.28