Korišćenje videa za pravljenje detaljne fotografije planeta

in #yu-stem6 years ago

Pre par dana @alexs1320 me je podsetio na nešto na šta sam potpuno zaboravio. Kada je pricao o waveletima odmah sam se setio jednog programa koji ima tu mogućnost. U pitanju je program "RegiStax" koji je potpuno besplatan program.

Saturn.jpg

Program je namenjen stackovanju fotografija radi boljih detalja finalne fotografije. Možete uzeti čak video iz kojeg bi program izvukao svaki frame i od njega napravio veliku količinu fotografija koje bi posle stackovao i napravio jednu oštriju fotografiju sa više detalja nego na videu.

Time ću se baviti u ovom današnjem postu. Prikazaću vam kako da od snimka Saturna napravite jednu fotografiju njega sa malo više detalja nego na videu. Ovo nije moj snimak, skinuo sam ga sa sajta "SkyImaging". Snimke možete skinuti besplatno i koristiti ih za pravljenje fotografije. Ja sam skinuo snimak zato što nemam teleskop i ne mogu videti Saturn sa mojim fotoaparatom. Najbolje je početi sa Mesecom, jedini problem sad je to što je sad Nov Mesec i treba mu jedno 10ak dana da postane Pun Mesec.

Šta je sve potrebno?

  1. RegiStax
  2. Program za obradu fotografije - možete koristiti i RegiStax za obradu vaše fotografije
  3. Video koji možete skinuti sa sajta besplatno. U pitanju su videi napravljeni pomoću teleskopa

POSTUPAK

Prvo šta je potrebno jeste da ubacite video u RegiStax tako što ćete kliknuti na "Select" i izabrati video. Video formati mogu biti samo .avi, .mpg, .mpeg. Ne mogu biti .mp4 fajlovi tako da ukoliko imate neki .mp4 fajl, konvertujte ga preko nekog programa u .avi ili neki drugi od navedenih.

Zatim u donjem uglu imate slajder za frameove vašeg videa, primetićete to odma, žute je boje. Preko njega nadjite najoštriji frame koji ćete koristiti kao referentni frame za poravnje svih ostalih frameova. Kada ste izabrali najbolji frame, kliknite na "Set alignpoints" i program će sam izabrati tačke koje će pratiti tokom poravnanja. Nekad izabere previše njih pa ih morate obrisati tako što pritisnete desni klik na vašem mišu i obrišete ih. Tako isto možete dodati tačke pritiskom na levi klik miša i postaviti sami svoje tačke. Nakon toga ostaje vam da kliknete na "Align" i ostavite program da odradi svoj posao.

Nakon završetka poravnanja dobijate opciju "Limit" gde ćete izabrati koje frameove će program koristiti za dalju upotrebu frameova. To se nalazi pod opcijom "Limit Setup". Ja stavljam uvek opciju "Best frames" i otprilike oko 50%.

Nakon toga kliknite na "Limit" i onda "Stack". Ja ne menjam nikakve opcije stackovanja, ostavim sve na default. Odmah posle stackovanja ćete videti mnogo bolji rezultat nego na videu. Ali tu nije još završena vaša fotografija.

Zatim dolazite do opcije "Wavelet" i preko te opcije vi možete obraditi fotografiju. Takođe dobijate "Functions" sa desne strane gde možete videti histogram fotografije, popraviti boje da dobijete što realnije i ostalo.

Što se tiče "Wavelet" funkcije, to je na vama da pronađete najbolje pošto svaka fotografija se razlikuje od ostalih i svaka se obrađuje drugačije. Kada odradite to možete snimiti vašu fotografiju i dalje obraditi u Photoshopu ili nekom naprednijem programu za editovanje fotografija.

saturne_200703_14_MDe_50s.jpg

ovo je fotografija obrađena u RegiStax programu

Neverovatno je šta se može uraditi u programu koji je potpuno bestplatan i koliko može detalja izvući iz jednog videa. Ukoliko vi budete snimali pomoću vašeg teleskopa, potrudite se da koristite fotoaparat podešen u što više frameova je moguće i povećajte ekspoziciju, time ćete dobiti mnogo bolje frameove i time detaljniju fotografiju kao rezultat.

Prva fotografija na ovom postu je obrađena preko RegiStax i Photoshopa gde sam izvukao malo više detalja boje planete. Napravio sam kratak GIF da možete videti kako je izgledao jedan frame iz snimka i nakon stackovanja i obrade fotografije.

ezgif.com-optimize (17).gif

Kada bude Pun Mesec napolje i vedro vreme očekujte od mene fotografije koje ću napraviti ovim postupkom i nadam se da će ispasti super.

Hvala Vam na pažnji i veliki pozdrav! :)

Sort:  




This post has been voted on by the SteemSTEM curation team and voting trail in collaboration with @utopian-io and @curie.

If you appreciate the work we are doing then consider voting all three projects for witness by selecting stem.witness, utopian-io and curie!

For additional information please join us on the SteemSTEM discord and to get to know the rest of the community!





Hey @miroslavrc,
This post has been upvoted by the ASTROSteem curation team and curation trail.
ASTROSteem is a project with the goal to promote and support astronomical content on the STEEM blockchain. If you wish to support the authors of astronomical content and the ASTROSteem project you can get more informations here.

Rekoh ti ja da su waveleti čudo :)
Oni su jedna od 2 ili 3 stvari (od 100...) koje su povezane sa matematikom, a koje sam isprobavao za ovih, koliko ima, 8 godina koje nekako stalno rade. Ima i metoda koje nikad ne rade kako treba i opet su popularne.

  • wavelets za sve
  • SOBI-RO za nešto iz čega treba izdvojiti komponente signala/slike (niko ga više ne forsira)
  • l0-NMF za to isto ali da su strogo pozitivne (možda 10 grupa)
  • i ajde da dodamo TDA i FSW kao logiku

Neverovatno je koliko detalja možeš izvući pomoću njih. Za ove ostale metode nisam nikad čuo, da budem iskren, to ću morati da istražim malo i naučim par stvari. Čim budem istražio malo probaću nešto da odradim.

Coin Marketplace

STEEM 0.17
TRX 0.15
JST 0.028
BTC 56769.00
ETH 2325.34
USDT 1.00
SBD 2.36