Čime se ja uopšte bavim (izmedju ostalog) - EPR

in #yu-stem6 years ago

Nekada davno sam napisao ovaj uvodni post na Engleskom, ali nikako da ga napišem na našem, a ko zna, možda nastane i neka saradnja od ovoga. Napisaću na način razumljiv svima, a ako je neko zainteresovan, neka mi se slobono javi u komentarima.

Šta je EPR spektroskopija?


Electron Paramagnetic Resonance (EPR) ili Electron Spin Resonance (ESR) je tehnika vrlo slična u svojoj osnovi nuklearnoj magnetnoj rezonanci (NMR) uz razliku da se zapravo prate nespareni elektroni, što praksi znači slobodni radikali i joni tranzicionih metala.

U Beogradu postoje dva centra za EPR: na Institutu IMSI na kome imaju uredjaj Varian E104-A (CW, X-band) koji je nešto stariji od autora ovog teksta ali - napisao mi je doktorat tako da ga volim. Druga grupa se nalazi na Fakultetu za fizičku hemiju i opremljeni su praktično najnovijim uredjajem, Bruker Elexsys II Dual Band koji podržava rad u X-bandu i L-bandu kao i oslikavanje (imaging).

U Zagrebu, imaju jedan uredjaj na Rudjeru: FT-EPR 580E, a u Ljubljani postoji EPR grupa na IJS, mada se poslednjih nekoliko godina fokusiraju na naprednu mikroskopiju.

Šta se može meriti, u praksi?


Bez dodavanja ikavkih proba, može se koristiti u geologiji, analizi zemljišta, petrohemijskoj industriji pošto su u takvim uzorcima prisutni stabilni slobodni radikali (da, verovatno Vam zvuči čudno ali postoje slobodni radikali koji su stabilni).

EPR je nezamenljiv u prehrambenoj industriji, recimo za analizu piva, vina, sokova. U ovom tipu eksperimenata, meri se antioksidativna/ antiradikalska aktivnost na neuporedivo bolji i precizniji način u poredjenju sa tehnikama koje se baziraju na fluorescenciji.

Naravno, mogu se analizirati uzorci ćelija, biljnih i animalnih tkiva, pa čak i cele biljčice do nekoliko cm veličine, živi miševi ili pacovi. Sve ovo možete uraditi u saradnji sa EPR grupom na FFH. U Ljubljani su imali neobičnu zavojnicu kojom su mogli da prate radikale u koži, što je idealno za kozmetičku industriju.

U biohemiji, možete pratite promene na membranama ili vezikulama.

A postoje i nešto egzotičnije primene, kao što je oksimetrija.

Osim bioloških primena, u Francuskoj je bilo jako popularno analizirati materijale, naročito polimere, poput gume.

Modifikacije uslova?


Relativno jednostavna... Opseg temperatura je od tečnog helijuma (na FFH), preko tečnog azota (praktično svuda) do nekih +140 Celzijusa. Generalno govoreći, postoje cavity koje podnose i preko +250 Celzijusa, imao sam takve u Francuskoj.

Možete menjati atmosferu kojim god gasom želite.

I možete ozračivati uzorak, recimo UV svetlošću.

Koliko košta eksperiment?


Sve zavisi od probe. Ako se radi sa jonima ili stabilnim radialima - praktično je besplatno.

Jeftiniji spin-traps, kao što je DMPO koštaju nekoliko evra po uzorku dok su najskuplji trap-ovi poput DEPMPO i srodnih nekoliko desetina evra po uzorku.

Koliko dugo traje snimanje?


Sve zavisi od signala, ali je reda veličine minuta, za spektroskopiju. Fred Hagen sa Delft-a je specijalista za enzimologiju koji ima spravicu kojom u trenutku ledi uzorke i lako radi čudesno brzu kientiku, tako da u suštini uz dovitljivost može sve da se izvede.

Oslikavanje (imaging) traje znatno duže, reda veličine od desetina minuta (pogodno za životinje pod anestezijom) do nekoliko sati (pogodno za biljke ili nežive uzorke).

Kontakti:


Ako ste raspoloženi za neku saradnju sa EPR grupama, slobodno im pišite, pošto su svi jako prijatni za saradnju.

[![]()](https://steemit.com/trending/yu-stem)
[![]()](https://steemit.com/trending/steemstem)
Sort:  



This post has been voted on by the steemstem curation team and voting trail.

There is more to SteemSTEM than just writing posts, check here for some more tips on being a community member. You can also join our discord here to get to know the rest of the community!

Coin Marketplace

STEEM 0.27
TRX 0.12
JST 0.031
BTC 57254.26
ETH 2887.51
USDT 1.00
SBD 3.60