Youtube virüsü!Reklam kodlarına yerleştirilen JavaScript kodu

in #virus3 years ago (edited)

Bilgisayar korsanları ,Coinhive isimli JavaScript kodunu youtube reklamlarına yerleştirmişler.Haberiniz olmadan başkası adına madencilik yapıyorsunuz.Bu javascript kodunu saptayan dijital güvenlik uzmanı şirketi Trend Micro açığa çıkarttı.İşlemcilerimizin madeni para için kullanmasını sağlayan korsanlar tarafından ele geçirildiğini açıklayan şirket ,youtube nin ne halde olduğunu da göstermiş oldu.Sonuçta google tarafından sağlana bu reklamların ilk etapta googleye sızmış olan kodlar olduğunu gösteriyor.

Coinhive nun ne olduğunu araştırısak, gizlilik özellikleriyle nedeniyle siber suçlular tarafından tercih edilen Monero isimli kripto paranın madenciliğinde kullanılan bir JavaScript kodu olduğunu öğreniriz.
Google reklam konuları için hemen adımlarını başlattı ve web tarayıcılarında javascript kodunu devre dışı bırakmamızı önerdi.

Bu öneriyi yaparken bizi düşünmemiş olduğu da gözden kaçmıyor.Bence yapılması gereken adblock kurup reklamları bi süreliğine de olsa engellemek.Kendi açıklarını giderene kadar javascript i kapatmayı düşünmüyorum.Trend Micro böylelikle kendi reklamını da yapmış oldu.Bize geçmiş olsun