Godot oyun motoru tanıtım ve kullanım bölüm - 1 [Turkish tutorial]

in #utopian-io5 years ago (edited)

logo.png

Sitenin ana sayfası : https://godotengine.org

Godot engine ne derseniz 2D ve 3D oyunlar yapabileceğiniz bir platform oyun motorudur :)

Genel olarak anlatmaya başlayalım o zaman. Az önce bahsettiğim gibi Godot Engine, birleştirilmiş bir arabirimden 2D ve 3D oyunlar oluşturmak için kullanılan, özelliklerle dolu, çapraz platform özelliklerine sahip olan bir oyun motorudur. Kullanıcılar, bildikleri başka motorlarda ki eklentileri yeniden keşfetmek zorunda kalmadan oyun yapma konusunda yoğunlaşabilmeleri için kapsamlı bir ortak araçlar seti sunar. En sevdiğim özelliklerinden biri olan tek bir tıklama ile masaüstü platformları (Linux, Mac OSX, Windows) ile mobil (Android, iOS) ve web tabanlı (HTML5) platformlar da dahil olmak üzere birçok platforma ihraç edilebilir.

Ücretsiz olmakla birlikte açık kaynak olup topluluğa dayalı bir programdır :)

Godot, izin verilen lisanslar altında tamamen özgür ve açık kaynaktır. Belirtilmemiş neredeyse hiç ipucu yok, telif hakkı yok, kısacası yokta yok :) . Kullanıcıların oyunları, motor kodunun son satırına kadar olan oyundur. Godot'un gelişimi, tamamen bağımsız ve topluluk tarafından yönlendirilen, kullanıcıları beklentilerini karşılamak üzere motorlarını şekillendiriyor. Software Freedom Conservancy tarafından kâr amacı gütmeyen bir şekilde desteklenmektedir.

Şubat 2014'te Godot Juan Linietsky ve Ariel Manzur tarafından (her ikisi de halen projeyi sürdürüyor) başlangıçta birkaç işçi için iş başı başlıkları yayınlamak için kullanılan bir şirket içi motor olarak geliştiriyorlardı.

Ekran Alıntısı.PNG

Oyun motoruna nereden ulaşabilirsiniz? :

standart olarak indirmek isterseniz:
https://godotengine.org/download

Kaynak olarak indirmek isterseniz:
http://docs.godotengine.org/en/latest/development/compiling/

Godot topluluklarına buradan ulaşabilirsiniz:
https://godotengine.org/community

Dökümanlar ve yazılım denemeleri hakkında:

Resmi belgeleri ReadTheDocs'da barındırılıyor. Godot topluluğu tarafından kendi GitHub deposunda tutulur ve sınıf referansına da motor içinden erişilebilirsiniz.
Resmi yazılım denemeleri kendi GitHub deposundan ulaşabilirsiniz :)

Bir daha ki yazımda programa giriş yapacağız iyi günler dilerim :)Posted on Utopian.io - Rewarding Open Source Contributors

Sort:  

Çok açıklayıcı ve faydalı bir makale ellerinize sağlık

Saolun :)

Your contribution cannot be approved because it is not as informative as other contributions. See the Utopian Rules. Contributions need to be informative and descriptive in order to help readers and developers understand them.

You can contact us on Discord.
[utopian-moderator]

Coin Marketplace

STEEM 0.18
TRX 0.08
JST 0.023
BTC 27247.24
ETH 1908.50
USDT 1.00
SBD 2.25