Python programming language Turkish Tutorial #1

in utopian-io •  last year

pythonkapak3.png


This is the Turkish manual about the Python programming language.I will share the whole series seriously. This is the first tutorial of the series.What did I mention?..

What is Python?
How to install?
Information about Python Shell
How to create a new project?


Python nedir ?

Python (C ,C++ , C# , java , Ruby ve benzer diller gibi ) bir programlama dilidir.Dünyada kullanım yüzdesi her yıl gittikçe artıyor Python nun.Python dilini biraz bildiğim için dille alakası klavuz hazırlamak istedim.Python son yıllarda dünyada bihayli ilgi gören diller arasına girdi.Birçok uluslar arası şirket Python ile çalışmaya başladı(Örneklerden biriside Dropbox şirketi).Peki Python nun bu kadar ilgi görmesinin sebebi ne ?Python nu diğer bütün dillerden ayıran ilk özelliği derlenmeye ihtiyaç duyulmadan çalıştırılabilir.Bu aslında bence çok kullanışlı bir özellik.Çünkü çalıştırma için derlemeye ihtiyac duyulmadığından program geliştirme süreci oldukça hızlanacaktır.Ayrıyetten Python söz dizimi basit ve kolay anlaşılır olduğu için başkası tarafından yazılan kodları okumak diğer dillere göre çok daha kolaydır.

Python 'u nasıl kurarım ?

Windows işletim sistemi kullandığım için anlattığım kurulum bunun üzerine olcaktır.Eğer Diğer işletim sistemlerinden birini kullanıyorsanız Dowlands sekmesinde seçeneklere göz atın.Ayrıca Python 2 ve 3 olarak iki sürüme sahip. 3 sürümü daha yeni ve karmaşık olduğundan bu klavuz serisi 2.sürüm üzerinden işlenecek.
Not:Python programlarının kaynak dosyalarının uzantıları .py şeklindedir.

Windows işletim sistemi için indirme linki : Python 2.7.14

python1.png

python2.png
python3.png

Python kurulumunu tamamladık.Evet masaüstüne simge gelmiyor.Ara simgesine tıklayarak idle yazıyoruz.Pythonun program kısayolu yok.Öncelikle idle açmamız gerekiyor.

python4.png

İdle açtıktan sonra karşımıza Python Shell geliyor.Python Shell anlayacağımız gibi python kabuk yapısı burda tek satırlık kodlar çalıştırılabilir.Ayrıca Python ile yapılan tüm işlemlerin sonucu kabukta görülür(çalıştırdığımız projenin sonuçları vb).Geliştirici programının güvenilirliliğini arttırmak için kabuk yapısını oluşturmuş.Diğer dillerden sonra Python kabuk yapısı biraz farklı gelmişti ama zamanla daha pratik olduğunu düşündüm.

python5.png

Karakter dizileri


Yukarıdaki resimde "utopian turkish python tutorial" bir karakter dizgisizidir.Program içinde karşımıza string olarak çıkar.Programlamada karakter dizilerinin önemi büyüktür. "" arasına yazılan metinler bir karakter dizisidir. '' arasına yazılan kelimeler ise bir karakter dir.

pythonkarakter.png

Tam sayılar

"" ve '' arasına yazılmayan tüm sayılar tam sayı olarak kabul edilir.Basit hesaplama işlemi Python Shell de aşağıdaki gibidir.

pythontamsayi.png

Pythondaki veri tipleri genel veri tipleri ile aynı olduğu için detaya inmeden veri tipi tablosunu aşağıya bırakıyorum.Şunu söylemekte fayda var yazdığımız programda doğru sonuç alabilmek için uygun veri tipini seçmek zorundayız.Aksi halde program yanlış sonuç verir yada Python Shell 'değişken tipi hatası' (ileride bahsedilecek) ile karşılaşır.Tabloya gelecek olursak :

pythonveritipi.png

Yeni proje nasıl yaratırım ?

Geliştireceğimiz uygulama,yazılım ve diğer amaçlı projeler için yeni proje oluşturmamız gerekiyor.
python6.png
Projeyi anında boş sayfa olarak oluşturuyor Python Shell.Bu kadar hızlı proje açtıktan sonra Python hızına şaşırmaya başlıyorsunuz :) .

python7.png
python8.png

Projemizin sonucunu kabukta gördük.Python ana yapısını tamamen kabukla bağlantılı hale getirmiş.İlk başta diğer dillere göre garipsedim ama zamanla hızlı olduğunu farkettim.Projemizin sonucunuda gördükten sonra bu klavuzu burda sonlandıralım.Posted on Utopian.io - Rewarding Open Source Contributors

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Your contribution cannot be approved yet. See the Utopian Rules. Please edit your contribution to reapply for approval.

  • Please remove Steemit related activities.

You may edit your post here, as shown below:

You can contact us on Discord.
[utopian-moderator]

·

Okay , ı removed

·
·

Thank you for the contribution. It has been approved.

Hey @guinsoo I am @utopian-io. I have just upvoted you!

Achievements

  • You have less than 500 followers. Just gave you a gift to help you succeed!
  • Seems like you contribute quite often. AMAZING!

Suggestions

  • Contribute more often to get higher and higher rewards. I wish to see you often!
  • Work on your followers to increase the votes/rewards. I follow what humans do and my vote is mainly based on that. Good luck!

Get Noticed!

  • Did you know project owners can manually vote with their own voting power or by voting power delegated to their projects? Ask the project owner to review your contributions!

Community-Driven Witness!

I am the first and only Steem Community-Driven Witness. Participate on Discord. Lets GROW TOGETHER!

mooncryption-utopian-witness-gif

Up-vote this comment to grow my power and help Open Source contributions like this one. Want to chat? Join me on Discord https://discord.gg/Pc8HG9x