Kendi halinde gezginin gezenti hikayeleri Tavsiyeler

in traveler •  2 years ago  (edited)

ÖNSÖZ

6-7 ay kadar öncesiyle tanıştığım steemit dünyama traveler postlarımla giriş yapmıştım. Fakat steemit dünyası beni farklı alanlara kaydırmıştı şimdi diğer platformların yanı sıra steempress.io katkısıyla gezgin maceralarımı ve anılarımı başımdan geçen olayları yazıya dökme fırsatı yakalıyorum. Tabi bunların yanı sıra eğitici bilgiler yazmayı da ihmal etmeyeceğim. Siz değerli gezgin ruhlu okurlarıma gezilip görülmesi görmeden dönülmemesi gereken yerlerin tanıtımı yapmaya çalışacağım. bu yolda desteklerinizi ben kendi halinde gezginden esirgemediğiniz için Teşekkür ederim.

Gezgin 1: Nereden Başlamalıyım ?


1- İstek,

2-Zaman,

3-Para,

Evet arkadaşlar herkes gezgin olmayı gezmeyi seyahat etmeyi sever ister ama bir çoğumuzun yoğun iş hayatı nedeniyle bizim için gezmek dolaşmak yeni kültürler tanımak hep hayal olmuştur.


Benim içinde öyleydi hep bir bahanem vardı öncelikli bahanem maddiyat olmuştu o dönemlerde üniversite okuyordum üniversite okurken zamandan yana sıkıntınız olmuyor ama maddi açıdan o kadar da şanslı değiliz,


part time çalışıp biriktirdiğim bir miktar para ile üniversiteden arkadaşım ve kardeşi ile yurt dışına çıkmaya karar verdik. Aslında en zor kararların birisi de buydu sanırım gitmeye karar vermek eğer bu kararı verdiyseniz ve hevesliyseniz üstesinden geliyorsunuz.

Bahsetmiş olduğum bu 3 kavramı yerine getirdiyseniz ilk aşamayı tamamlamışsınız demektir.

Gezgin 2: Nereye Gitmeliyim ?İstek, Zaman ve Para sorunumuzda kalmadığına göre artık bir gezgin olmuş sayılıyorsunuz. Şimdi yapmamız gereken ise nereyi gezmek hangi kültürü tanımak ?ne yemek ? nasıl eğlenmek istiyoruz ? buna karar verip buna göre bir rota belirlememiz gerekecek. lütfen hayalperest olun uçuk saçık rotalar düşünün daha sonra bu hayalleri kırparak en makul olanı çizeceğinizden şüpheniz olmasın. mesela 20 günde 20 ülke düşünün daha sonra ulaşımı konaklamayı plana dahil ettiğinizde bu hayaliniz olabilecek en iyi seviyeye gelecektir. her zaman için önce hayal ediyor düşünüyor ve sonra kendimize yol haritası çiziyoruz. yol haritamızı oluştururken gitmek istediğimiz ülkeler hakkında araştırma yapıyoruz ve gerçekten o ülkeye gitmek o ülkeyi hissetmek yaşamak istiyorsak rotamıza ekliyoruz rota kısmı tamamen size kalmış sizin isteklerinize arzularınıza kalmış bir durum.


 

Rotamıza eklemiş olduğumuz ülkelerin vize durumunu kontrol ediniz eğer 1 den fazla ülkeye seyahat ediyorsanız schengen bölgesinde ise schengen vizesi almanızı tavsiye ediyorum. Her ülkeden tek tek almak yerine schengen vizesi alarak tüm Schengen bölgesinde bulunan ülkeleri gezme fırsatı yakalayabilirsiniz. (England) hariç.

ilk bölüm olarak yazımı burada bitiriyorum bir sonraki yazımda vize, pasaport gibi gezimiz için gerekli olan teknik bilgilere yer vereceğim bu nedenle bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

 


Posted from my blog with SteemPress : https://concession.timeets.xyz/2018/06/19/kendi-halinde-gezginin-gezenti-hikayeleri-tavsiyeler/

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!