Balkanlar turu: Belgrad notlarım #4 Zemun Bölgesi ve Gardoş Kulesi (Kula na Gardošu)

in travel •  6 months ago

Belgrad ziyaretinin bir diğer etkileyici noktası, şehrin Avusturya-Macaristan kısmı olan Zemun bölgesi ve Gardoş Kulesi'dir. Şehrin bu gölgesi, Sava nehri ve Sava-Tuna birleştiği nokta ve sonrasındaki Tuna nehri kısmı arasındadır. Eski Osmanlı kısmının(Kalemegdan) tam karşısındadır. Diğer taraf nasıl Osmanlı etkisinde kalmışsa, bu taraf da haliyle Avusturya-Macaristan etkisi yoğun bir şekidle var. İlk göze çarpan kısım şüphesiz evlerin ve sokakların mimarisidir. Bu bölgede dolaşırken, kendiniz Orta Avrupa'da hissedersiniz. Geleneksel Avusturya-MAcaristan ve Avrupa izlerini her yerde görebilirsiniz. Bu bölgede ziyaret edilesi birkaç güzel yer var. Öncelikle, nehr boyunca yürüyebilir ve nehir kenarındaki resotran-botlarda yemek yiyebilir, yine bu club-bot'larda eğlenebilirsiniz. Bazı botlar hotel-hostel olarak da hizmet veriyor. Yine, farklı bir etkinlik olarak, küçük bir geleneksel sokak/meydan pazarı var. Taze bir şekilde çeşitli meyveler, yieyecekler(kuruyemiş vs), geleneksel yiyecek-içecekler burda bulabilirsiniz.

Gel gelelim, burdaki en güzel mekana. Zemun'un Gardošu tepesinde bulunan yine aynı isimli kule olan "Kula na Gardošu"(Türkçe: Gardoş Kulesi ). Hem Zemun bölgesi, hem nehirleri hem de uzaktaki bölgeleri en güzel izleyebileceğiniz yer burasıdır. Kule görece yeni sayılır. Ama o bölge biraz daha eskidir. Bu muhit, eskiden bir kale imiş. Kulenin yanında bir mezarlık da var.

zemun1.jpg

Kule, yine geleneksel Orta Avrupa mimarisi ile yapılmış. Galata kulesini görenler için, arada bazı ortak noktalar/benzerlikler de var. :)

zemun5.jpg

Kuleye giriş ücretli. En üste çıkıp şehrin etkileyici halini görünce, böyle hoş tatlı bir mutluluk hissi yaşıyorsunuz.

zemun2.jpg

Fazla söze gerek yok, buyrun fotolar.

zemun4.jpg


zemun3.jpg


zemun2018.jpg

İyi yolculuklar!

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Ortak noktalardan biri "de Cansu" mu acep :)

·

hahahaha :) Orayı farkettim ve özellikle ortaya aldım :)

You have recieved a free upvote from minnowpond, Send 0.1 -> 10 SBD with your post url as the memo to recieve an upvote from up to 100 accounts!

You got a 11.98% upvote from @postpromoter courtesy of @mahsumakbas!

Want to promote your posts too? Check out the Steem Bot Tracker website for more info. If you would like to support the development of @postpromoter and the bot tracker please vote for @yabapmatt for witness!

Her zamanki gibi çektiğiniz fotoğraflar şahane.

·

Teşekkürler :)