Balkanlar turu: Belgrad notlarım #3 Bir dahinin evi - Nikola Tesla Müzesi

in travel •  2 months ago

Belgrad'a gelip, görmemiz gereken en önemli "yerlerden" biri de, şüphesiz büyük bilim insanı Nikola Tesla'ya adanan evdir. Bendeniz nacizane bir mühendis olmam ve ayrıca Tesla'nın benim için önemli bir yeri olması, heyecanımı daha bir artıran durumdu.

01-museum.JPG
Müze binası

Söz konusu yer, her ne kadar ismen Tesla müzesi denilse de, küçük bir bina aslında. Binanın içinde, Tesla'nın zamanında yaptığı çeşitli icatlar var. Bunlardan en etkileyicisi de şüphesiz Tesla bobini ve o zamanki bir fuarda gösterime sunduğu, tarihteki ilk uzaktan kumandalı cihaz olan maket gemidir. Ayrıca, daha başka cihazlar var.

bobin.jpg
Tesla Bobini

Her saat sırasıyla biri İngilizce, biri Sırpça olmak üzere Tesla'nın hayatından bir kesit sunan sinevisyon gösterisi oluyor. yaklaşık 30 dakika. Daha sonra, Tesla bobini gösterisi yapılıyor. Açıkcası, ilk defa o büyüklükte bir bobin ile gerçek deney gördüm. 1000 Volttan daha fazla değere ulaşan elektrik, çevresinde ellerinde florans lamba ile bekleyenleri baya heyecanlandırmıştı. Mucize gerçeğe dönüşüyordu, fiziksel hiçbir bağlantı olmadan, yaklaşık 1 metre mesafede, insanların ellerinde bulunan lambalar yanıyordu. Aslında, nedense aklıma o an büyük yönetmen Aamir Khan'ın filmleri(özellikle 3 idiots) filmleri geldi. Eğer böyle deneyler yapılsaydı okullarda, belki öğrenciler daha çok seveceklerdi bilimi. Ezberden elektrik-elektronik anlatmak yerine, böyle deneyler insanların ufuklarını daha da genişletebilirdi.

bot-1.JPG
Uzaktan kumandalı bot

bot-2.JPG

Burda, dikkat edilmesi gereken bir nokta, eğer kalp piliniz varsa(veya elektrikten etkilenen bir cihaz), uzak durmanız gerekiyor. İngilizcesi "pacemaker".
Daha sonra sırasıyla,uzaktan kumandalı bot, uzaktan elektrik iletimi, zamanında Edison ile yaşadığı mücadelerin kısa bir özetini sundular. Her nekadar Sırbistan doğumlu ve Amerika da büyüyüp ölmüşse de, Tesla evrensel bir değerdir. Gönlümüzdeki yeri ayrıdır :)

DSC_0415.JPG

DSC_0417.JPG
Nikola Tesla'ya ait çeşitli çalışmalar

Gelelim, işin ironi tarafına. Başta da belirttiğimiz üzere(ve fotoğrafta görüldüğü gibi), burası küçük bir bina. Düşünün, tarihin akışını değiştiren bir insan(abartı değil) için adanan yer mütevazi ve küçücük. Bazen en sıradan şeyler için bile şaaşlı ve itibarlı yerler/şovlar yapılırken, bu değerli insan için böyle bir yer olması, garip aslında. Tesadüfe bakınki, bu büyük insan hayatı boyunca gerçek anlamda insanlık için çalıştı ve hayatının son demini parasızlık içinde geçirmişti. Son yaptığı elektrik dağıtım kulesi, maalesef yatırımcısı J.P. Morgan(evet evet, bildiğimiz J.P. Morgan kendisi) desteğini çeker. İnsanlık tarihinin en büyük dehası son dönemini yoksulluk içinde yaşar. İşte, bu bina da sanki bu kaderin bir tecellisi gibi. Ama herşeye rağmen, ne olursa olsun insanlık ona çok şey borçludur.

DSC_0416.JPG
Nikola Tesla'ya ait çeşitli çalışmalar

Sırbistanda, 100 Dinar banknotlarının ön yüzünde Tesla fotoğrafı var. Acaba diyorum, kendisine böyle bir teklif götürülseydi kabul edermiydi? hiç zannetmiyorum. İroniye bakın, o hep insanlık için çalıştı, paralı şeylere karşıydı, birçok şeyi bedava yapmak istiyordu. Yıllar sonra, fotoğrafı paranın üzerinde yer alıyor.

DSC_0423.JPG
Müze giriş bileti

DSC_0413.JPG

Hayat, sen ne ilginç bir devransın :)

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

a very amazing bang along with its luxurious inside

Nikola Tesla ile ilginen ve kitabını okuyan biri olarak çok merak ettiğim bir yerdi ,elinize sağlık çok güzel paylaşım olmuş

·

Rica ederim. İnsan orda, bu ruhu biraz hissediyor.

Congratulations! This post has been upvoted from the communal account, @minnowsupport, by MA from the Minnow Support Project. It's a witness project run by aggroed, ausbitbank, teamsteem, someguy123, neoxian, followbtcnews, and netuoso. The goal is to help Steemit grow by supporting Minnows. Please find us at the Peace, Abundance, and Liberty Network (PALnet) Discord Channel. It's a completely public and open space to all members of the Steemit community who voluntarily choose to be there.

If you would like to delegate to the Minnow Support Project you can do so by clicking on the following links: 50SP, 100SP, 250SP, 500SP, 1000SP, 5000SP.
Be sure to leave at least 50SP undelegated on your account.

Gene harika fotoğraflar çekmişsiniz.