Balkanlar turu: Belgrad notlarım #2 Savaşların tanığı şehir

in travel •  last year  (edited)

Belgrad'ın Sava ve Tuna arasında kalan kısmı, eskiden Osmanlı yönetiminde idi. O yüzden, burda sıklıkla Türkçe veya Türkçe'ye yakın isimler görebilirsiniz. Sadece isimler değil, kültürün de etkileri var hala. Şehrin tepe noktalarından biri Kalemegdan(Türkçe'deki gibi: Kale Meydanı), bu tarafın en güzel yerlerinden biridir. Her iki nehrin kesiştiği yerin dibindedir. Bu noktadan, Avusturya-Macaistan kısmını ve modern kısmını rahatlıkla görebilirsiniz. Şahsen, şehirde gün batımının en güzel izlenebileceği yer de burasıdır diye düşünüyorum

DSC_0402.JPG

DSC_0404.JPG

Kalenin içinde hala sonu keşfedilmemiş tüneller var. 2. dünya savaşı sırasında şehrin milis güçleri tarafından kullanılmış. Emir Kusturica'nın Underground(yeraltı) filmi, burdan esinlenmiş.

DSC_0439.JPG

Kalenin içinde, bir açık hava savaş silahları müzesi var. Son yüzyılda, bu coğrafayada yaşanan savaşlarda kullanılan öncemli silahların(tanklar, füzeler, toplar vs) sergileniyor. Burdaki, en ilginç hikaye ise, yakın dönemin en önemli olaylarından biri olan Kosova savaşı sırasında düşürülen Amerika Hava kuvvetlerine ait hayalet uçak ile ilgili. Liseli bazı öğrencilerin, mikrodalga ile ilgili bir projelerini, alanda görebileceğiniz füzelere entegre edilerek "efsanevi" hayalet uçak düşürülmüştür. Sonrası malum. İşin içinde Çin'liler Ruslar vs derken, garip şeyler dönüyor(neyse, olayımız politik tarafı değil).

missile.JPG
Açık hava savaş silahları müzesi

Kalenin hemen dibinde ufak bir kilise var. Yine, buranın tarihi açıdan önemi var. Hatırlanacağı üzere, 1. dünya savaşının fitili, Bosna'da Dük Franz Ferdinand'ın suikastle öldürülmesi ile ateşleniyor. Tarih kitaplarından hatırlanacağı üzere, ilk ateş Avustury-Macaristan imparatorluğu tarafından açılıyor. Nehrin karşı tarafında olan Avusturya-Macaristan, topçu atışlarıyla bu tarafı bombalamıştır. İşte, ateşin ilk başladığı yere temsilen bu kilise yapılmış. Kilisedeki en ilginç şey ise, ana salonda asılı duran avize, kılıçlardan oluşuyor. Gayet güzel tasarım :)

avize1.JPG

avize2.JPG

Kaleden görülen bir başka önemli ikon ise, şehrin karşı tarafında bulunan Coca Cola tabelasıdır. Soğuk savaş yılları. Batı(Kapitalizm) ve Doğu(Komunizm) arasında büyük bir mücadele var. Belgrad, bu çekişmenin en ilginç duraklarından biridir. Dönemin başkanı Tito, belli bir ideolojiden ziyade, her iki tarafla ilişkileri iyi tutmuş. Batı ile olan ilişkilerin bir simgesi de bu Coca Cola olayıdır. O dönemde, Sovyetlerin en büyük etki alanı olan Balkanlarda böyle birşey yapmak, psikolojik açıdan Batı'nın büyük bir "zaferi" olarak lanse edilmiş.

Şehirde, gerek Bosna gerek Kosova savaşlarında bombalanmış çeşitli binalar görebilirsiniz.

Şehrin merkezinde bulunan Belgrad üniversitesi, ülkenin en büyük eğitim kurumlarından biridir. Ana kampüsün karşısında bir park var, "Öğrenci Parkı" olarak geçiyor. Ayrıca, şehrin ana otobüs duraklarından biridir. Bu parkın, halk dilindeki adı ise "Silikon vadisi" :) Tabi, bir IT insanı olarak aklıma heen teknoloji geldi ama işin iç yüzü öyle değilmiş. Bildiğimiz plastik silikon :) anladınız siz meseleyi.

Belgrad'da görmeyi beklemediğim bir başka ilginç nokta, İngilizce konuşanların sayısı. En küçük pastanede bile insanlar geyet iyi şekilde ingilizce konuşabiliyor.
Kurlardaki son artışı "saymazsak", TL olarak ucuz bir yer "idi".

DSC_0706.JPG

Yemek olarak, et ağırlıklı bir mutfak. En favori yemek ise kaymaklı köfte. Hem et hem kaymak gerçekten çok başarılı :)

Bu da bonus fotoğraf :)

DSC_0373.JPG

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

nice.

Thank you :)

You got a 21.13% upvote from @postpromoter courtesy of @mahsumakbas!

Want to promote your posts too? Check out the Steem Bot Tracker website for more info. If you would like to support the development of @postpromoter and the bot tracker please vote for @yabapmatt for witness!

i understand little turkish since I'm Azeri, but I enjoyed your post 👏👏

Thank you. Teşekkür ederim:)

Belgrad harika gözüküyor :) Kosova gezisi ne zaman geliyor? :D

Şimdilik, MAcaristan-Sırbistan-Bosna-Hırvatistan hattındayım. Kısmetse, başka sefere Karadağ-Kosova-Makedonya-Arnavutluk hattı yapacam :)

Congratulations! This post has been upvoted from the communal account, @minnowsupport, by MA from the Minnow Support Project. It's a witness project run by aggroed, ausbitbank, teamsteem, someguy123, neoxian, followbtcnews, and netuoso. The goal is to help Steemit grow by supporting Minnows. Please find us at the Peace, Abundance, and Liberty Network (PALnet) Discord Channel. It's a completely public and open space to all members of the Steemit community who voluntarily choose to be there.

If you would like to delegate to the Minnow Support Project you can do so by clicking on the following links: 50SP, 100SP, 250SP, 500SP, 1000SP, 5000SP.
Be sure to leave at least 50SP undelegated on your account.

awesome

You have recieved a free upvote from minnowpond, Send 0.1 -> 10 SBD with your post url as the memo to recieve an upvote from up to 100 accounts!

nice photo capture i like it resteemed your post @insomniacsk

You got a 35.15% upvote from @emperorofnaps courtesy of @mahsumakbas!

Want to promote your posts too? Send 0.05+ SBD or STEEM to @emperorofnaps to receive a share of a full upvote every 2.4 hours...Then go relax and take a nap!

Her zamanki gibi çektiğiniz fotoğraflar şahane.