Balkanlar turu: Belgrad notlarım #1

in travel •  3 months ago

Geçen gün, kampanyalı uygun bir uçak bileti bulunca ufak bir Balkan turuna başladım. Burda gördüğüm ve duyduğum şeyleri paylaşmak istiyorum. Seyahat süresince yazmaya çalışacağım, yazamadığım kısımları dönüşte tamamlayacağım. Ufak bir hatırlatmada bulunayım, turistik şehir rehberi gibi çok aşırı detay beklemeyin. Daha çok, hayatın içinden kareler ve hikayeler benimkisi :)

DSC_0430.JPG
Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği yer. Kalemegdan'dan çekilmiştir

İlk durağım Sırbistan. Uçuşumuz başkent Belgrad'a idi. Havaalanında ilginç birkaç durum yaşadım :) Daha körüğün içerisinde, polisler ayakta manuel pasaport kontrolü yapıyordu. Herkesten pasaportları göstermelerini istiyorlardı. Benimkime de alıp, herhangi birşey demeden pasaportu verdiler ve çevreleyi çok incelemeden terminale içerisine doğru ilerledim. Sabah uçuşu olduğu için, çıkmazdan evvel, lavaboda elimi yüzümü yıkamak için gözüm WC tabelalarını arıyordu. Ama oda ne? Geliş ve gidiş yolcuları aynı terminal içinde. Daha önce bu şekilde bir havaalanı dizaynı/düzeni görmemiştim. İndiğimiz uçağa az sonra binecek olan yolcuların yanından geçtik. Baya şaşırmıştım. Terminal binası, ortak bir şekilde hem gelen hem giden yolculara hizmet ediyordu.
Lavaboda elimi yüzümü yıkadıktan sonra, pasaport kontrole doğru ilerledim. Lakin, ortada ufak bir karmaşa vardı. Pasaport kontrol sırasında hiçkimse yoktu. Onun hemen yanında, başka bir polis masası vardı ve nerdeyse uçaktaki yolcuların tamamı ordaydı. Kafam daha karışmıştı. Acaba direkt pasaport kontrole mi gitsem yada bu bankoda bir çeşit ön işlem mi yapılıyor emin olamadım. O yüzden, işimi garantiye alıp olup biteni öğrenmek için kalabalığın orda bekledim. Türk olduğunu düşündüğüm birkaç kişiye ne kalabalığı olduğunu sorduğumda, onlar da bilemdiklerini ve pasaportlarını aldıklarını söylediler. Enteresan! Bilen bilir, özellikle giriş bölümündeki pasaport kontrol polisleri biraz sert ve kızgın suratlıdırlar. Bazı yolcularla sert konuşuyorlar, bazıalrından dönüş veya transit biletleri, otel rezervasyonları vs istiyorlardı. Hatta, birkaç kişiyi nezarethane gibi bir bölüme gönderip orda beklettiler.
Herkes gittikten sonra, karşılıklı kırık İngilizce ile, burda bir işlem yapılıp yapılmadığını, uçak kapısının rodaki kontrolde pasaportumun alınmadığını ve şu an direkt bir şekilde pasaport kontrole/çıkışa doğru gidebilir miyim diye sordum. Hayatta nadiren olabilecek bir ana denk geldim ve polis gülerek cevapladı. Evet, gülen ve şaka yaan bir pasaport polisi :) "Ne şanslısın işte, pasaportunu almamışız, demekki kontrollük bir durum yok, gidebilirsin" dedi. Ben de, gereksiz bir şekilde göğsüm kabarmış bir halde pasaport kontrolü çıktım. Daha sonradan biraz araştırma da yapınca olayın iç yüzünü anladım. Pasaportunda çok fazla giriş çıkış olmayan(malum, vizesiz olduğu için, ilk yurtdışı çıkışı buraya yapanlar vardı) kişileri ekstradan kontrol ediyorlardı. Bereket versin, pasaportumun nerdeyse yarısı giriş/çıkış/vize ile dolu olunca beni direkt salmışlar :)

DSC_0439.JPG
Şehrin eski bölümü olan, Osmanlı'nın kontrolündeki bölgenin en önemli yapısı, Kalemegdan'ın bir kapısı

Otobüs bileti almak için, havaalanındaki bankamatikelrden ufak bir para bozdurmam gerekiyordu. Evrensel kural burda da geçerli, havaalanında kurlar yüksek, o yüzden hazırlıklı bir şekidle gelmiştim ve 10 dolarlık bir banknotla Sırp Dinarı aldım. O şekilde, otobüse binip şehre doğru yol aldım.
Havaalanına dair sevdiğim herhalde yegane şey, ismi idi. Nikola Tesla havaalanı. Bendeniz de bir mühendis olarak, Nikola Tesla benim için idol bir bilim insanıdır. Her ne kadar evrensel bir değer olsa da, haliyle doğduğu memlekette onun isminin kullanılması gayet olağandır.

DSC_0394.JPG
Tuna nehri kenarı. Hemen ileride Sava ile buluşuyor

Otobüs son durağı Trg Slavia'dır. Haritada devamlı Trg görebilirsiniz, anlamı "meydan"dır. Slavia meydanı. Kaldığım otel, hemen yan taraftaki Slavia hotel. Gelmeden önce, bir otel neden bu kadar ucuz olur diye hep merak etmiştim. Gidince anladım :) Meğersem hotel görünümlü hostel imiş. Ucuz olsun, çok fazla konfor derdim yok diyorsanız ve sabah kahvaltım hazır olsun istiyorsanız,fena değil :)

Belgrad ismi kendi dillerinde "Beograd" olarak okunuyor. Beo-grad yani Beyaz Şehir demek. Rivayet edilirken, şehir ilk defa inşa edilirken, çoğunlukla beyaz taşlar kullanılmış.
Orda kaldığım günler içerisinde, hem gördüğüm hem de insanlarla muhabbetlerimden öğrendiğim, genelde Sırbistan ve özel'de Belgrad, bir çeşit çok kimlilik-çok kültürlülük idi. Burayı görmeden önce, dünyada "kültürel yön" sorunu olan tek yerin bizim ülke olduğunu düşünürdüm. Malum, Avrupa ve Asya'nın kesiştiği noktada, çoğunluğu müslüman bir ülkeyiz. Doğulumuyuz, batılımıyız, Avrupalı mıyız Asyalı mıyız gibi bir karmaşa yaşıyoruz ya. İşte, o karmaşanın bir benzerini ilk defa burda da gördüm. Daha önceden Ukrayna, Rusya ve Belarus gibi Kiril alfabesi kullanan ülkelere de gittim ama tabelalarının hemen hepsi Kiril alfabesi. Ama Sırbistanda, hem Kiril alfabesi hem de okunuşunun Latin alfabesiyle yazımı var. Şehir, Avrupa'nın en büyük nehirlerinden olan Sava ve Tuna'nın kesişim noktası. Tuna'nın bir tarafı, Sava'nın bir tarafı, bunalr birleştikten sonraki kısmı olmak üzere, şehir genel olarak 3'e ayrılmış. 3 farklı dünya :) Her bir kısımda, tarihsel olarak farklı imparatorluklar hüküm sürdüğü için, hepsinin izleri ve hayatı farklıdır. Eski Belgrad'da Osmanlı izleri, karşısında Avusturya-Macaristan hakimiyeti altındaki bölge ve diğer tarafta "modern" şehir var. Tek bir şehir gezerek, 3 farklı zamanda/kültürde seyahat edebilirsiniz.

DSC_0375.JPG
Şehrin en güzel yerlerinden olan ve gece hayatının kalbinin attığı yer: Skadarska

Not: Şimdilik, en sevdiğim yerlerin fotoğraflarını paylaştım. Serinin devamında, bunların her bir hikayesini paylaşacağım. Görüşmek üzere.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

love the pics

Tarihe geçmiş kişilerin çoğunun Tuna nehri üzerinden geçtiklerini duymuştum ;)

·

gelecek sefere ben de nehri bir geçeyim öleyse :)

Buen trabajo gracias por compartir.

Slds...

FS

·

Congratulations @spyder896 ! You received a 1% upvote from @kryptoniabot & @kryptonia for your task of 100 SUP Today.

Remember to receive votes from @kryptoniabot

Run a task on Kryptonia.*Join free here Kryptonia Account
Use the tags KRYPTONIA or SUPERIORCOIN in your Steemit post.

Delegate to the Kryptonia Upvote by clicking links: 10SP , 50SP , 100SP , 500SP , 1000SP

Due to an increased amount of tasks, we have changed up the voting power to evenly spread out the Upvote amount.

You got a 13.49% upvote from @postpromoter courtesy of @mahsumakbas!

Want to promote your posts too? Check out the Steem Bot Tracker website for more info. If you would like to support the development of @postpromoter and the bot tracker please vote for @yabapmatt for witness!

Güzel paylaşım, ellerinize sağlık

·

Teşekkür ederim, devamı içn takipte kalınız ;)

Ne yalan söyleyeyim Belgrad benim hoşuma giden bir şehir olmadı. Belki de en büyük nedeni Antalya gibi bir yerde yaşamam olabilir. En sevdiğim yanı güzel yemekler ve fiyatlar olmuştur. Size bol eğlenceler.

·

Doğal olarak, Antalya'dan sonra başka yer beğenmek zor olabilir. Ama takdir edersiniz ki, her yerin kendine göre güzel ve ilginç tarafları var. İnsanların beklentileri vs farklı olabiliyor.

Güzel memleket

·

evet, kendine göre bir çekiciliği var.

What a beautiful place, I did not know about this part of the world, thanks for sharing.

·

yes it is. Which part of the world are you from @betzaelcorvo ? :)

·
·

Hello friend, I'm from Venezuela, here near the Caribbean Sea, a lot of sun all year round, beautiful land with lots of palm trees.

You got a 39.83% upvote from @emperorofnaps courtesy of @mahsumakbas!

Want to promote your posts too? Send 0.05+ SBD or STEEM to @emperorofnaps to receive a share of a full upvote every 2.4 hours...Then go relax and take a nap!

Interesting

很美的地方,有机会也会去体会。 谢谢分享

·

Thank you for your comment. ;)

와 !!! 풍경이 너무 아름답네요
여기를 직접 갔다오셨으면 정말 좋은 경험이되셨을듯합니다.
사진 잘보고갑니다.
감사합니다.

·

Yes, it is really beautiful ;)

Nice... Great post

Posted using Partiko Android

I like this post! traveling is a great thing! I should travel more, I am too much at home lately :)

Congratulations @mahsumakbas! You have completed the following achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the total payout received

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do you like SteemitBoard's project? Then Vote for its witness and get one more award!

Çok güzeldin Belgrad!

Çok güzel fotoğraflar.

·

Teşekkürler