Pewność siebie w tradingu – 5 potężnych wskazówek od Tradeciety

in #trading6 years ago

Zyskowny handel jest łatwy, prosty i nie wymaga dużego stresu. Jednak większość traderów doświadcza czegoś zupełnie innego i ciągle znajdują się w stanie reakcyjnym, w którym emocjonalnie próbują wymusić zyskowną transakcję.

Oczywiście prowadzi to do wyczerpania psychicznego i wielu frustracji, ponieważ nie tak powinien wyglądać trading.

Handlowanie z pewnością siebie – weź trading w swoje ręce

Traderzy często mówią mi, że brakuje im pewności siebie i po prostu nie wiedzą, jak podejść do rynków, ponieważ niezależnie od tego, jak bardzo się starają, wyniki nie są zadowalające.

Kluczowa fraza tutaj to “bardzo się starać”. Amatorzy nie spędzają mniej czasu przed swoimi wykresami niż profesjonaliści. Często spędzają (czytaj: marnotrawią) nawet więcej nieproduktywnego czasu przed ekranem.

Żółtodzioby zawsze starają się, by ich transakcje zyskiwały i wierzą, że im więcej robią, tym większe mają na to szanse. Następnie wymyślają wymówki, aby zbyt wcześnie wchodzić w transakcje, skalować przypadkowo w obie strony, zmieniać wskaźniki, próbować przechytrzyć rynki i schodzić do niższych interwałów czasowych, by uzyskać lepszy obraz – tak przynajmniej im się wydaje.

Jest to naprawdę wyczerpujące podejście, ponieważ tacy traderzy próbują kontrolować jedyną rzecz, której trader nie może kontrolować: cenę!

Nie masz absolutnie żadnej kontroli nad tym jaka jest cena, gdzie i jak szybko się porusza.

To amatorskie podejście jest jak pływak, który ciągle rozgląda się na prawo i lewo podczas wyścigu, popada w obsesję na punkcie swoich przeciwników tracąc ważne sekundy, ponieważ jest zdekoncentrowany. W tym samym czasie, bez względu na to, jak bardzo pływak koncentruje się na przeciwnikach, nie spowalniają oni z tego powodu.

Podczas wyścigu, pływak musi skupić się na tym, nad czym ma pełną kontrolę: na swojej technice i tempie. To są jedyne rzeczy, które naprawdę mogą w tym momencie pozytywnie wpłynąć na wynik wyścigu.

W kontekście tradingu, kiedy wchodzi się w transakcję należy się skupić na tym, co można kontrolować: na wejściach, rozmieszczeniu zleceń, stosowaniu się do zasad i kontrolowaniu samego siebie. Wszystko poza tym to tylko szum i nieistotne rzeczy.

W dowolnym momencie wszystko może się zdarzyć na rynkach i nie ogranicza się to tylko do regularnych zachowań ceny. Bank centralny lub rząd mogą dokonać nieoczekiwanego ogłoszenia lub wydarzenia geopolityczne mogą znacząco wpłynąć na rynki.

Twoim zadaniem jako tradera nie jest przechytrzenie rynków i nie musisz przewidywać, co będzie dalej. Jak się wkrótce przekonamy, trader ma nieskończone możliwości oraz całkowitą kontrolę nad własnym ‘dobrem’.

Co KONTROLUJE trader

#1 Kiedy handlować

Zacznijmy od największej przewagi jaką dysponuje trader. Jesteś tym, który decyduje, kiedy wejść na rynek, a kiedy zwyczajnie trzymać się od niego z dala. Jeśli nie podoba ci się to, co widzisz na wykresach, po prostu nie rób nic. Tym samym wchodzisz w transakcję tylko wtedy, gdy jesteś przekonany o tym, że masz przewagę.

Amatorzy popełniają błąd, gdyż wierzą, że muszą być na rynku przez cały czas. Potrzebujesz tak naprawdę tylko kilku dobrych transakcji w miesiącu, by być do przodu. Im bardziej zrozumiesz, że NIE MUSISZ handlować, tym lepszy będzie twój wynik.

#2 Kiedy wyjść z transakcji

I tu pojawia się druga znaczna przewaga dla ciebie jako tradera. Gdy jesteś już w transakcji, nie utknąłeś w niej na zawsze i nie jesteś ofiarą tego, co rynek chce z tobą zrobić. W dowolnym momencie możesz nacisnąć przycisk i wyjść.

Jeśli widzisz, że cena idzie w kierunku twojego zlecenia stop loss, nie siedź tam, ale podejmij działanie i zamknij transakcję ręcznie, by zminimalizować straty. Z kolei kiedy osiągasz zysk, ale widzisz oznaki, że cena się odwraca, nie oddawaj całych zysków, spienięż je.

Cały czas masz pełną kontrolę. Chociaż nie możesz kontrolować wyniku transakcji, masz duży wpływ na to, ile zyskujesz oraz ile tracisz, a także kiedy chcesz, by transakcja się zakończyła.

#3 Jaką broń wybrać

Każdy trader jest inny i dlatego musisz znaleźć narzędzia, które do ciebie pasują. Podczas gdy niektórzy traderzy wolą używać wskaźników do podejmowania decyzji, inni wolą handlować na podstawie czystej ceny, a jeszcze inni korzystają z kombinacji obu tych metod.

Jednak na tym się nie kończy. Możesz także wybierać spośród wielu różnych narzędzi. Różne wskaźniki, oscylatory czy momentum, narzędzia takie jak średnie ruchome lub zniesienia Fibonacciego, analiza świec czy wsparcia i opory, to tylko niektóre z narzędzi jakie możesz wybrać.

A robi się jeszcze ciekawiej. Podczas gdy niektórzy traderzy uważają, że niższe interwały są zbyt podatne na szum i nerwowe, inni są zwolennikami tych szybko poruszających się wykresów. Możesz wybrać swój horyzont inwestycyjny i podejmować decyzje handlowe wedle własnego uznania.

Nie ma powodu, by trader handlował w oparciu o metodę, która nie w pełni zgrywa się z  jego osobowością.

#4 Jak jesteś przygotowany – czy zasługujesz na sukces?

Strach przed porażką to poważny problem dla wielu zmagających się na rynku traderów. Zadaj sobie obiektywnie pytanie:
Czy Twój obecny trading jest  stworzony w sposób, który daje prawdopodobieństwo ​​sukcesu?

Wielu traderów prawdopodobnie będzie musiało odpowiedzieć na to pytanie przecząco, ponieważ nie traktują oni tej aktywności z powagą jakiej wymaga i na jaką zasługuje. 

Podchodzą do handlu jak do hobby, w którym mają nadzieję, że jakoś im się poszczęści. Nie poświęcają jednak czasu na zrozumienie swojego systemu, planowanie transakcji z wyprzedzeniem, prowadzenie dziennika, przegląd transakcji i pracę nad sobą. Sukces nie jest oczywiście możliwy przy takim podejściu.

Pewność siebie bierze się z świadomości, że dałeś z siebie wszystko, kiedy miało to znaczenie. W pływaniu pewność siebie pojawia się, gdy wiesz, że ciężko pracowałeś każdego dnia, poprawiałeś technikę, pilnowałeś diety, weryfikowałeś swoje treningi i miałeś dobrego trenera. Kiedy dochodzi do wyścigu, pływak może powiedzieć bez ubolewania, że ​​bez względu na to, co się stanie, dał z siebie wszystko. Oczywiście może to być również bardzo niewygodne, ponieważ być może porażka oznacza wtedy, że ​​nie jest wystarczająco dobry i dlatego nie daje z siebie wszystkiego podczas treningu, dając sobie trochę miejsca na wymówki!?

Jednak nawet świadomość, DLACZEGO robisz pewne rzeczy, które robisz może być wyzwalająca, ponieważ w końcu jesteś w stanie zrozumieć siebie, swoje motywy i podstawowe wartości. Bez niej ludzie ślepo potykają się w życiu nie zdając sobie sprawy, dlaczego rezultaty nigdy nie odpowiadają ich oczekiwaniom. Postęp staje się niemożliwy w takim środowisku, ponieważ za każdym razem próbujesz zaradzić objawom, ale nigdy nie dochodzisz do sedna problemu.

#5 Jak interpretujesz swój trading

“Nie możesz kontrolować tego, co cię przytrafia, ale możesz kontrolować jaki masz wobec tego stosunek” – Brian TracyTrading z zemsty (by się odegrać) i nadmierna ekscytacja to tylko dwa powody, dla których traderzy tracą znacznie więcej pieniędzy, niż to konieczne.

Emocje i psychologia odgrywają znaczną rolę jeśli chodzi o trading, sukces lub porażkę, pamiętaj jednak, że tworzą się one w twojej głowie i ty jesteś tym, który je uruchamia i kontroluje.

Strata to strata. To nieunikniona część gry i niezależnie od tego, jak dobry jesteś jako trader, będziesz tracił w niezliczonej ilości transakcji. Im bardziej starasz się walczyć ze stratami, tym więcej pieniędzy tracisz. Zamiast tego, przyjmij stratę, ciesz się, że nie możesz już więcej stracić i doceń fakt, że twój umysłowy kapitał znów został uwolniony.

Z drugiej strony, nie ma również powodu, by ekscytować się zyskowną transakcją. Zwycięska transakcja powinna być czymś normalnym. Tak, wspaniale jest zarabiać pieniądze i dlatego wszyscy gramy w tę grę, ale trader nigdy nie powinien się zbytnio ekscytować. Ruszaj dalej, postępuj zgodnie ze swoim planem i traktuj trading jak biznes.

Wniosek: Nie walcz z rynkiem. Wykorzystaj swoją przewagę

Chociaż nie możesz kontrolować wszystkiego, masz ogromne przewagi i kontrolujesz niemal wszystkie inne elementy tradingu. 

Trader nie jest bezradną ofiarą tego, co rynek chce mu zrobić, ale jest tym, który ma pełną kontrolę przez CAŁY CZAS! Gdy trader uzna ten fakt, jego trading się zmieni i może wtedy podejść do niego z otwartym umysłem i bez wysiłku.

Pozostałe tłumaczenia z portalu Tradeciety.com znajdziesz pod tagiem Tradeciety

Artykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.

Coin Marketplace

STEEM 0.18
TRX 0.16
JST 0.030
BTC 68164.82
ETH 2641.32
USDT 1.00
SBD 2.70