[Tematy tygodnia #39] Karczma pod "Wielką Solą" - najlepsze żeberka jakie jadłem :)

in #tematygodnia2 years ago (edited)

Siema

W ramach Tematów tygodnia #39 temat nr 3: Najlepsza knajpa w moim mieście, chciałbym wam polecić jedną z najlepszych restauracji w okolicach Krakowa. Mowa tu o Karczmie pod "Wielką Solą", gdzie miałem przyjemność skosztować najlepszych żeberek w życiu :) Restauracja znajduje się w Wieliczce przy drodze krajowej nr 94. Lokal jest dość duży i w sezonie otwarty jest też ogródek, a mimo to w niedzielne popołudnie bardzo ciężko tu o wolny stolik. Zdarzają się sytuację, że tworzy się długa kolejka w oczekiwaniu na wolny stolik. Nic dziwnego, ponieważ jedzenie jest tu znakomite, a na google na ponad 1500 opini restauracja ma ocenę 4,7/5 gwiazdek. Ceny też nie są zbytnio wygórowane, więc każdy pewnie znajdzie coś dla siebie. Wystrój restauracji jak na małopolską karczmę przystało jest wiejsko/góralski, a obsługa bardzo sympatyczna.

Specjalności

Restauracja w swoim menu wyróżnia 6 specjalności, a porcje są naprawdę ogromne, dlatego zalecam dodatkowe miejsce w żołądku ;) albo podzielić porcję na 2 osoby. Jest też możliwość zapakowania niedojedzonych potraw na wynos. Dodatkowo przed podaniem głównych dań, serwowane jest tzw. czekadełko w postaci wiejskiego chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym.

Pierwsze 4 pozycje z wyróżnionych specjalności to przyrządzone na różne sposoby żeberka wieprzowe. Możemy skosztować żeberek pieczonych w zaprawie miodowo – piwnej, zaprawie czosnkowej, pieczone z musztardą, gorczycą i rozmarynem lub pikantne pieczone z chilli. Cena za każdy rodzaj żeberek wynosi 32,00 zł , a waga porcji wynosi 500g. Podawane są w drewnianym korytku w towarzystwie pieczonych ziemniaczków i sosów. Jak dla mnie zdecydowanie najlepsze są żeberka pieczone w zaprawie miodowo-piwnej i jak dotąd lepiej przyrządzonych nie jadłem.

3a-1000x504.jpg

Dodatkowo na liście specjalności znajduje się Golonka pieczona w piwie i kiszonej kapuście z Charsznicy (wieś słynąca w Małopolsce z uprawy kapusty) Porcja około 600-700g (liczone razem z kością) za 28,00 zł . Podawana z pieczywem, ogórkiem kiszonym i musztardą oraz chrzanem. Każdy miłośnik pieczonej golonki z pewnością będzie zaspokojony :)

golonka.jpg

Ostatnią pozycją na liście specjalności jest Kotlet "Karczmarza" o wadze 400g za 29,00 zł. Jest to ogromny kotlet schabowy ledwo mieszczący się na drewnianej desce, na której jest podawany. Niewiele osób jest w stanie zjeść go w całości. Mi się to udało, ale później nie mogłem się ruszać z przejedzenia ;)

DSC_8257-1000x667.jpg

Dodatkowo od 2 lat restauracja warzy swoje własne piwo, znakomite do porcji żeberek czy pieczonej golonki. Piwa można skosztować w 5 smakach:

  • Żupne Jasne Pełne
  • Żupne Magnum Sal
  • Żupne Pszeniczne
  • Żupne Bursztynowe
  • Żupne Dunkel

Tak więc każdy miłośnik piwa znajdzie coś dla siebie.

browa-1000x504.jpg

W restauracji jest bardzo klimatycznie, mimo iż z zewnątrz nie sprawia takiego wrażenia. Jest to znakomite miejsce na obiad np. po całodniowym zwiedzaniu kopalni soli w Wieliczce. Menu jest bardzo bogate i z pewnością każdy znajdzie coś smacznego dla siebie, nie koniecznie musi to być słuszna porcja "mięcha" w postaci żeberek, choć szczerze je polecam!

Więcej o restauracji i o pozycjach z menu możecie dowiedzieć się z oficjalnej strony internetowej - www.karczma-wieliczka.pl stąd też pochodzą, wykorzystane przeze mnie w tym poście, zdjęcia.

Sort:  

Witaj na #pl-kuchnia :) Żeberka i golonko pierwsza klasa!

Podaj proszę źródła zdjęć dodanych do posta.