Zmęczenie - może dopaść każdego. Jak sobie z nim radzić ?

in tematygodnia •  last year

Wsłuchujecie się w swój organizm ? Potraficie odróżniać różne stany i symptomy, które płyną z waszego organizmu ? Czym jest zmęczenie a czym przemęczenie ? A czy stres ma z tym wszystkim coś wspólnego ?

Zmęczenie możemy odczuwać często po wysiłku fizycznym albo umysłowym. Przemęczenie z kolei to przewlekłe, nieustępujące zmęczenie, nawet po odpoczynku. Dzieje się tak często ze zbyt intensywnego trybu życia, który prowadzimy, a także nie umiemy odczytać i należycie zaspokoić potrzeb naszego organizmu. Czyż to nie jest tak, że chcemy być we wszystkim najlepsi ? Próbujemy godzić życie rodzinne, w tym pełnić najlepszą rolę mamy, żony, córki itd., a do tego być świetnym pracownikiem. Gdy dołożymy do tego złe odżywianie, picie kilku kaw dziennie, palenie papierosów i znikomy ruch fizyczny – nieszczęście murowane. Często sami się nakręcamy na takie szybkie tempo, żeby może pokazać otoczeniu, że przecież jestem genialna i dobrze zorganizowana. Wówczas nasze zmęczenie z dnia na dzień narasta i prędzej czy później będziemy musieli ponieść tego konsekwencje, a najgorszą z nich jest zgon, czyli tzw śmierć z przepracowania – karoshi.

1.jpg

Czym jest stres ?

Zjawisko stresu często pojawia się w naszym życiu. Może być równocześnie ze zmęczeniem i wtedy ciężko dokładnie określić, który stan akurat odczuwamy - zmęczenie czy stres. Organizm może dawać nam takie same symptomy przy stresie jak i zmęczeniu czyli np. problemy z koncentracją, drażliwość czy nadmierna senność. Dlatego najważniejsze to nauczyć się odróżniać te dwa stany, żeby nie tworzyły one tzn efektu śniegowej kuli. Z każdym tygodniem niszczący efekt zmęczenia i stresu będzie potężniejszy.
Stres to reakcja na zmianę. Kiedy w naszym życiu dzieje się coś znaczącego i mającego duży wpływ na nie, nasz organizm reaguje podwyższonym stanem gotowości. Z jednej strony może to być stres „pozytywny”, który spowoduje mobilizację do działania, ale również stres tzn "negatywny", który będzie zwiększał poziom naszego zmęczenia, dlaczego ? Będziemy próbowali podołać zmianom, które nas czekają, dlatego stres będzie wzrastał, bo organizm może nie dawać sobie rady, a z kolei zmęczenie tym coraz to większym poziomem stresu będzie nas męczyć, dlatego zmęczenie automatycznie też będzie się pogłębiać, a to już może spowodować przemęczenie.

3.jpeg

Jak odpocząć i zregenerować organizm ?

Pierwsze co większości z nas może przyjść do głowy jest urlop. No tak to najpopularniejszy rodzaj odpoczynku, tylko powinien on nieść faktyczny odpoczynek, nie tylko dla ciała ale również i dla umysłu. Jeżeli będąc na wakacjach będziemy myśleć ile jeszcze mamy do zrobienia w pracy, jakie zaległości na nas czekają po powrocie i że na pewno skrzynka pocztowa pęka w szwach, czy będziemy mogli odpocząć i naładować baterie ? Raczej wątpię. W wakacje powinniśmy się odciąć całkowicie od pracy, życia codziennego, problemów. Tylko w takim przypadku będziemy mogli tak porządnie odpocząć.

2.jpg

Kończąc chciałabym Wam życzyć umiejętności wsłuchiwania się w Wasz organizm, on wiele może powiedzieć tylko trzeba umieć czytać sygnały, które z niego płyną. Po co nakręcać się na takie szybkie tępo życia, do którego po części zmusza nas otoczenie ? Lepiej wyluzować i cieszyć się każdą wolną chwilą. A do tego jak dołożymy trochę ruchu fizycznego na pewno każdy poczuje się lepiej 🙂

Artykuł zgłaszam do TemaTYgodnia #28 temat: 1: Zmęczenie materiału

Źródło grafiki: https://pixabay.com/

Pozdrawiam 🙂

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Cześć! Redakcja Tygodnika Kuratorskiego jest pod wrażeniem Twojej twórczości i chcemy prosić Cię o zgodę na publikację opisów oraz linków do Twoich postów w przyszłych numerach. Zależy nam na promocji wartościowych treści poprzez tworzenie cotygodniowego artykułu zbiorczego.

·

Bardzo mi miło. Dziękuję za docenienie i oczywiście się zgadzam :)