Důležitá výročí tohoto týdne

in #tematydne5 years ago

Každý bude psát o nějakém jiném výročí, někdo se třeba pustí do výročí svatby, očekávám pár článků o výročí naší republiky, no uvidíme. Já si v tento týden všimnul hned dvou velmi, velmi zajímavých výročí. Jedno už jsem zmínil, to druhé si někteří možná ani neuvědomují, že už tomu je tolik let. Ale bez něj bychom tady nejspíš nebyli, tedy tady na Steemitu.

100 let

Ano, prvním z výročí je vznik Československa. Mladá generace bere náš stát jako samozřejmost, ale když si uvědomíme, že jsme byli před tím 3 století v područí Habsburků, euforie ze samostatného státu musela být opravdu nasnadě. A i když jsme to měli někdy dost nahnuté, vydrželi jsme.

Naše generace na rozdíl od našich prarodičů a praprarodičů nezažila žádnou válku. Tedy tu studenou ano, ale vyprávění o náletech a schovávání se po bunkrech a sklepech, které nám naše babičky vyprávěly, jsme díky bohu nemuseli prožít. Jídlo bylo jenom na příděl a strach procházel každým domovem.

Proto buďme rádi, že jsme se tohoto velice významného jubilea dočkali a že žijeme v nejpokrokovější době v historii. Nikdo neví, jaká bude budoucnost, proto si pojďme užívat přítomnosti. Ano, 100 let od vzniku Československa je pro nás důležitý a významný milník!

10 let

Tento čtvrtek tomu bude již 10 let, kdy byl oficiálně uveřejněn white paper nové elektronické měny nazvané Bitcoin. Jejím autorem byl Satoshi Nakamoto, člověk nebo skupina podepisující se tímto pseudonymem.

O různých formách elektronické měny jsme slyšeli již od roku 1982, kdy svůj Digital cash představil David Chaum, který se svůj projekt pokoušel rozvinout, byť nakonec neúspěšně.

V roce 1993 se zase o dcash zmiňoval Hal Finney, který narážel na absenci soukromí u plateb kartami VISA a MasterCard, přičemž jako hlavní problém, který v té době ještě neuměl vyřešit, byl double spending, neboli kontrola utracených prostředků a nemožnost jejich víceré použití.

Bit Gold byla digitální měna popsaná Nickem Szabo v roce 2005, zajímavostí je, že jím popsaný proof-of-work decentralizovaný systém po zveřejnění Satoshiho whitepaperu 1. 11. 2008 později antidatoval na prosinec 2008, nejspíš aby se zbavil podezření, že je Satoshim.

No a právě v první listopadový den roku 2008 přistála do e-mailu osob v Cryptography Mailing Listu zpráva s textem: „Pracoval jsem na novém systému digitální měny, která je plně peer-to-peer (klient-klient), bez nutnosti důvěry ve třetí stranu.“ V emailu byl uveden odkaz na osmistránkový dokument od té doby nazývaný Bitcoin white paper, který je nyní k dispozici na tomto odkaze. Kdo jej ještě nečetl, tady má možnost se podívat i na českou verzi whitepaperu.

Sice se Bitcoin začal používat a těžit až v roce 2009 a první skutečný produkt, pizza, byl zakoupen až v roce následujícím, ale rok 2008 je zkrátka a dobře historickým milníkem, kdy se veřejnost o tomto projektu poprvé dozvěděla. Dost možná na Bitcoinu pracoval Satoshi již dříve, ale krize bankovnictví s s částečným rezervním systémem jeho spuštění možná urychlila. Právě motivace přinést světu alternativní řešení mohla jeho práci zrychlit a přinutit jej projekt dokončit a uvést mezi lidi. Je ale nanejvýš pravděpodobné, že měl všechny svoje kroky dostatečně naplánovány, zejména kvůli ochraně soukromí. Jediná chyba ho mohla připravit o pozici utajeného stvořitele a rozpoutat tak nekonečnou bitvu s médii, vládními agenturami a hackery..

Co nám tedy před 10 lety přinesl Satoshi Nakamoto? BITCOIN! Pseudonymní decentralizovanou kryptoměnu s předem stanoveným množstvím, postavenou na algoritmu proof-of-work, která je zasílána mezi dvěma subjekty bez prostředníka peer-to-peer, díky čemuž je odolná vůči cenzuře vnější autority. Jestli tohle nezní revolučně, tak tedy už nevím, co jiného 😊

Sort:  

Mě doteď fascinuje jak zvládl udržet tu anonimitu...

To ano, musel hodně předvídat a plánovat, aby neudělal chybu. Dokonce ho prý nenašli ani podle sytolmetrie. I když..kdo ví, někteří třeba tuší jeho identitu (Nick, Wei, Adam), v nějakém archivu třeba je složka Satoshi Nakamoto, ve které je jeho jméno uvedeno, ale to se asi nedovíme. Já si stejně myslím, že to byl Hal.

jj je to hustě promakaný, jedno je ale jistý že za dva roky bude entita Satoshi Nakamoto nejbohadší na světě :)

Aby to ale nebylo až za 3 roky :-) tj. až rok po halvingu viz graf ve tvém článku, který jsem nějakým způsobem přehlédnul a četl jsem si ho až teď.

Zajímavý nápad, srovnat vznik ČSR a vznik BTC. Dovolím si vypůjčit a rozvést...

@krakonos - sice je zde úplně nesrovnávám :-) spíš se mi tu tak potkali, ale určitě si vypůjči a rozveď, budu rád za tvůj náhled

Hi @ritxi!

Your post was upvoted by @steem-ua, new Steem dApp, using UserAuthority for algorithmic post curation!
Your UA account score is currently 0.844 which ranks you at #58048 across all Steem accounts.
Your rank has improved 321 places in the last three days (old rank 58369).

In our last Algorithmic Curation Round, consisting of 278 contributions, your post is ranked at #232.

Evaluation of your UA score:
  • Only a few people are following you, try to convince more people with good work.
  • The readers like your work!
  • Try to work on user engagement: the more people that interact with you via the comments, the higher your UA score!

Feel free to join our @steem-ua Discord server

Coin Marketplace

STEEM 0.30
TRX 0.12
JST 0.033
BTC 64344.02
ETH 3142.36
USDT 1.00
SBD 4.01