Bądź jak Sherlock z ArtSherlock!

in #technology7 years ago (edited)

W POSZUKIWANIU ZAGINIONYCH SKARBÓW

Od ponad 20 lat Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce gromadzi dane na temat utraconych dóbr kultury w okresie II wojny światowej. Stawka nie jest mała, ponieważ ich szacunkowa wartość rynkowa wynosi około 30 miliardów (!) dolarów.

Niestety, próba odnalezienia zaginionych dzieł nie jest zadaniem prostym, jednak z pomocą nowych technologii zadanie to staje się odrobinę łatwiejsze – wszystko za sprawą aplikacji ArtSherlock,
która umożliwia rozpoznanie zrabowanych dóbr z polskich zbiorów sztuki w latach 1939-1945.

DZIAŁANIE I ZAWARTOŚĆ

Sposób działania programu jest bardzo prosty i intuicyjny, ponieważ wszystko sprowadza się do zrobienia zdjęcia, lub załadowania go z pamięci telefonu. Uruchamiamy w ten sposób proces weryfikacji utworu,
który korzystając z funkcji rozpoznawania obrazu przeszukuje ministerialny katalog strat wojennych.

W przypadku wykrycia przez algorytm odpowiednio dużego procentu podobieństwa do zaginionego dzieła, zostaniemy o tym poinformowani.

Jeżeli chodzi o interfejs, to jest przejrzysty i dostępny w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. Dodatkowo, poza funkcją rozpoznawania utraconych utworów, w aplikacji możemy:

  • sprawdzić wykaz 25 najcenniejszych dzieł zaginionych wraz z ich opisem;
  • zwiększyć swoją wiedzę na temat kulturowych strat wojennych polski;
  • przeglądać udostępnione aplikacji zdjęcia.

SŁOWEM ZAKOŃCZENIA

Nie ulega wątpliwości, że zaprezentowane rozwiązanie może zrewolucjonizować identyfikację zgrabionych dzieł sztuki. Niestety nie jest to aplikacja dla każdego, ponieważ większość z nas nie ma na co dzień styczności z miejscami, w których takowe dzieła można by odnaleźć. Niemniej warto o niej pamiętać – może akurat Tobie kiedyś się przyda :)


Nad całością czuwa Fundacji Communi Hereditate, która projekt realizuje we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt sfinansowany został z funduszy Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.


ŹRÓDŁA:

ArtSherlock | ArtSherlock Magazyn | Fundacja Communi Hereditate | Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego | CitiBank | PolskieRadio | Wikipedia
Sort:  

Bo chyba ja źle rozumiem... To działa tak, że znajduję jakiś obraz (nie wiem, np. na strychu u dziadków), robię mu zdjęcie tą apką i ona mi mówi czy to zaginiony skarb? A co z replikami?

Dobrze rozumiesz :)

Po zrobieniu lub załadowaniu zdjęcia uruchomiony zostaje algorytm skanujący, który opracowano na potrzeby aplikacji. Następnie, wynik przesyłany jest do rejestru dzieł utraconych, gdzie następuje jego zestawienie z danymi już znajdującymi się na serwerze. W przypadku wykrycia dużego procentu podobieństwa do jakiegoś dzieła, użytkownik otrzymuje informację mówiącą o tym fakcie oraz powinien zostać poproszony o dane umożliwiające kontakt w tej sprawie. W tym momencie odpowiedzialna za aplikację Fundacja Communi Hereditate rozpoczyna wstępny proces weryfikacji, mający na celu sprawdzenie wiarygodności zgłoszenia. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia, sprawa przekazywana jest do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które odpowiada m.in. za potwierdzenie autentyczności dzieła.

Jak działa sam algorytm i na jakiej zasadzie dopasowuje do siebie dane? Niestety takiej wiedzy już nie posiadam.

Ciekawe, a udało się już jakie obrazy odnaleźć w ten sposób? Czy ta fundacja pisze o swoich case'ach?

Bardzo fajna koncepcja na aplikacje i wykorzystanie technologi w celu pomocy. Masz jeszcze jakieś podobne aplikacje? :)

Congratulations @kapiello! You received a personal award!

Happy Birthday! - You are on the Steem blockchain for 2 years!

You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking

Vote for @Steemitboard as a witness to get one more award and increased upvotes!

Coin Marketplace

STEEM 0.33
TRX 0.11
JST 0.034
BTC 66530.34
ETH 3251.57
USDT 1.00
SBD 4.36