Facebook suçlanırken Apple uygulamaları çöküyorsteemCreated with Sketch.

in #technology3 years ago

İPhone ve iPad'lerde bir dizi uygulama Cuma günü çalışmayı bıraktı ve Facebook bunun suçlandığını itiraf etti.

Firma BBC'ye "bazı iOS uygulamaları için bir kod değişikliğinin tetiklendiğini" ancak sorunun "hızlı bir şekilde çözüldüğünü" söyledi.

Spotify, TikTok, Tinder ve Waze gibi uygulamalar birkaç saat kullanılamaz hale geldi.

Kızgın kullanıcılar sosyal medyaya yönelirken, net kesintileri izleyen DownDetector yaygın kesintileri bildirdi.

Benzer bir sorun Mayıs ayında bir gün boyunca hizmetleri etkiledi.

Bu son başarısızlıktan dolayı Facebook bir açıklamada şunları söyledi: "Bugün daha önce, Facebook SDK [yazılım geliştirici kiti] kullanan bazı iOS uygulamaları için kod değişikliği tetiklendi. Sorunu hızlı bir şekilde belirledik ve çözdük. Bu durum için özür dileriz."

Sorunlar, sosyal ağın uygulamaların kullanıcılarda topladığı verilerden yararlanabilmesi için uygulama geliştiricilerin "Facebook ile giriş" özelliğini entegre etmeleri için teşvik edilmeleri nedeniyle oluşur. Bu, herhangi bir güncellemenin doğrudan onları etkileyeceği anlamına gelir.

İki olay, bazılarının Facebook'un bağımsız uygulamalar üzerinde çok fazla gücü olup olmadığını sorgulamaya yol açtı.

İlk kilitlenmeden sonra Mayıs ayında yazan uygulama geliştiricisi Guilherme Rambo şöyle yazdı: "Sanki Facebook'un etkinleştirdikleri bir 'uygulama öldürme anahtarı' vardı ve birçok kişinin favori iOS uygulamalarını indirdi.

"Elbette bu bir hataydı ve kasten yapılmış bir şey değildi, ancak kodlarını içeren uygulamalar üzerinde kontrol sahibi oldukları noktasını vurgular."

1 Link tiktok tv tr
2 Link Kukla ve Oyuncak Müziği - Puppet and Toy Music

TikTok

Sorunlar birçok kullanıcıyı hayal kırıklığına uğrattı, ancak TechCrunch'ın güvenlik editörü Zack Whittaker avantajlara dikkat çekti: "En azından parlak tarafta, bu sabah kısa bir süre boyunca hiçbir uygulamanız, verilerinizi sizin haberiniz olmadan aracılara ve analiz firmalarına sessizce yüklemiyordu".

Ve birçok Android kullanıcısı, uygulamalarının "iyi çalıştığını" belirtti.

Coin Marketplace

STEEM 0.20
TRX 0.06
JST 0.026
BTC 27784.34
ETH 1758.96
USDT 1.00
SBD 2.92