Bir sosyal ağ demokrasiyi kilitlenmeden nasıl kurtarabilirsteemCreated with Sketch.

in #technology2 years ago (edited)

Neredeyse herkesin kabul edebileceği bir şey var: politika acı bir şekilde bölündü.

Günlük Brexit yüzleşmeleri, Capitol Hill'deki sonsuz skandallar veya Fransa'nın sarı yeleği olsun, anlamlı bir uzlaşma alanı önemli ölçüde küçüldü. Bunun yerine, kazma, köşeyle savaşma, kursa devam etme zamanı. Teslim olmamak.

Daha derin bir rahatsızlığa işaret ediyor - seçmenler kutuplaşmaya başladığında, demokrasiler daha felç olur.

Peki ya bu şekilde olması gerekmiyorsa? Ya kilitlenmeleri kırmak ve seçmenleri tekrar bir araya getirmek için yeni yollar bulunabilirse?

Trump etrafındaki tartışmalara ve AB’den çıkmalara dek binlerce kilometre uzakta bir çözüm bulunmuş olabilir. Tayvan, son beş yıldır, yeni bir karar alma yöntemi oluşturmak için teknolojiyi politika ile harmanlamaktadır. Ve belli sınırlarla, hiçbirinin var olmadığı görünen bir fikir birliği buldu.

Tayvan'da bir ticaret faturasıyla bölündüğü 2014 yılında başladı. Bugün Hong Kong’da olduğu gibi, pek çok kişi de yasalarını ülkelerini Çin’e yaklaştıracaklarından korkuyor. Protestocular parlamentoya girdiler ve ayçiçeği devrimi olarak bilinen haftalarca süren bir mesleğe başladılar çünkü çiçeğini bir umut sembolünü temsil etmek için kullandılar.

Audrey Tang, “Patlamadan önceki gece oradaydım” dedi.

Protestolara katılan Tayvan'ın büyüyen sivil hacker sahnesinin önde gelen bir üyesiydi.

İşgalin ardından hükümet, yardımlarını istedi.

Sivil hackerların bazıları hükümete katılmaya davet edildi ve Tang, Tayvan'ın dijital bakanı oldu.

Amaçları, siyasi bölünmelerden insanların katılabileceği ve görüşlerini ifade edebilecekleri yeni bir süreç tasarlamaktı. Ancak, en önemlisi, süreç hükümetin yeni yasa ve düzenlemelere dönüşebileceği konusunda fikir birliği oluşturmak zorunda kaldı.

Onların yaratılması vTaiwan olarak adlandırıldı - "v" sanal duruşu - uzmanların ve diğer ilgili tarafların tartışmalı konuları tartışabileceği bir platform.

İlk önce, ilgililerin objektif gerçeklerini kitle kaynaklı bulmaya çalışarak çalışır.

Ardından kullanıcılar birbirleriyle Pol.is adında özel bir sosyal medya ağı aracılığıyla iletişim kurar ve bu, bir sorunun nasıl çözülmesi gerektiği hakkında açıklamalar hazırlamasını ve başkalarının önerilerine katılarak veya onlarla aynı fikirde olmadan cevap vermelerini sağlar.

Bir "kaba görüş birliğine" ulaşıldığında, katılımcıların özel öneriler yazabilmesi için canlı veya yüz yüze toplantılar düzenlenir.

Selamlama satır
Platformun ilk testi Uber’i düzenlemekti.

Yolculuk selamlama hizmeti Tayvan’da hızla genişliyordu, ABD’li firma olarak geleneksel taksi endüstrisini kızdırıyordu, sürücülerinin profesyonel bir ehliyet veya aynı sigorta türüne sahip olmalarını gerektirmiyordu ve yerel firmalarla aynı vergileri ödemiyorlardı. Ancak müşteriler daha ucuz fiyatlardan yararlandılar ve kolaylık eklediler.

Çıkmazı kırmak için vTaiwan, tartışmanın karşısındaki grupları çevrimiçi alanlarına katılmak için davet etti.

Polis, herkesi yankı odalarından çıkardı. Pek çok anlaşma ve anlaşmazlık ekseniyle çalkalandı ve tartışmaya tam olarak nerede olduklarını göstermek için bir harita çizdi.

Farklı tutumlara sahip bir dizi farklı grup ortaya çıktı. Taksi şoförleri, Uber şoförleri, Uber yolcuları ve diğer yolcular haritanın köşelerinde dört kutup oluşturdular.

Cevap düğmesi yoktu, bu yüzden insanlar birbirlerinin gönderilerini kontrol edemediler. Pol.is, dört grubun her birini bölen mesajları göstermek yerine, onları görünmez hale getirdi.

Farklı gruplar arasında ve içinde destek buldukları ifadelerine oksijen verdi.

"Bilgi yapısını değiştir," dedi kurucularından biri olan Colin Megill, "ve siz iktidara sahip olabilirsiniz".

Teknik olarak, ince ayar küçüktü, fakat politik olarak etkisi çok büyüktü.

Tribünleri teşvik etmek ya da hakaret ticaretini teşvik etmek yerine, fikir birliği bulma konusunda oyun oynamıştır.

Tang, “İnsanlar, çoğu insanı kazanabilecek en ayrıntılı ifadeleri ortaya koymak için yarışıyor” dedi.

“Belli bir konuda bir tavşan deliğinden inmek yerine ortaklıklarını keşfetmek için çok daha fazla zaman harcıyorlar.”

Ruh halini ayarlamak
Tartışma devam etti ve insanlar daha ayrıntılı ifadeler hazırlarken Pol.is, dört grubun iki kişilik olduğunu gösterdi.

“Değişmez bir şekilde, üç veya dört hafta içinde,” dedi Tang, “çoğu zaman çoğu insanın çoğu ifadede çoğu zaman hemfikir olduğu bir şekil buluyoruz”.

Bir ay sonra, oybirliği ile yakın destek veren “fikir birliği maddeleri” ortaya çıktı.
Arkadaşlarımın Steemit Adresleri - @egoistpati - @omegla - @zulaoyun - @rainlox - @arifcorlu - @gamzesayman - @muhammetyt - @dlivetvtr - muhammetyt

Birincisi, tüm gruplara% 95 destek vererek şunları okudu: "Hükümet, taksi endüstrisine yönetim ve kalite kontrol sistemlerini geliştirmek için itiraz etmek için bu fırsatı kullanmalı, böylece sürücüler ve sürücüler Uber'le aynı kalitede hizmet alabilsin."

Bu yılın temmuz ayında, vTaiwan'ı başka bir yıkıcı teknoloji - e-araç düzenlemesi konusunda çalışırken gördüm.

Süreç nihai toplantı aşamasına ulaşmış ve organizatörler katılımcıları işbirliğine dayalı bir duruma sokma konusunda çaba sarf etmiştir.

Oda yumuşak bir şekilde aydınlatıldı, herkes birlikte yemek yedik ve masadaki tek meseleler Pol.is’in zaten pek çok kişinin anlaştığı kişilerdi.

Bu, sadece bir uygulama aracılığıyla oy kullanmalarını istemek tamamen farklıydı. vTayvan katılımcılara yalnızca cevabı belirlemekle kalmayıp aynı zamanda soruyu tanımlamayı da gündeme belirleme gücü verdi. Ve bir tarafın çoğunluğunu bir başkasının üzerinde bulmayı hedeflememiş, ancak üzerinde bir fikir birliği sağlamayı amaçlamıştır.

Bölümler uzlaşmaya çevrilince, hükümet harekete geçebilirdi. Uber'in lisanslı sürücülerle çalışmasına ve uygulamaları kullanmak için düzenli taksilere izin veren yeni düzenlemeler kabul edildi.

Über'den sonra, 11 alkol yasası ve yönetmeliği için gündemi belirlemek için sekiz oy daha bekletildi, çevrimiçi alkol satışlarının düzenlenmesi, fin-teknoloji düzenlemelerinden intikam pornografisi ile ilgili yeni yasalara kadar her şey için oy kullanıldı.

Ancak sınırlamalar olabilir.

vTayvan henüz gerçek bir ulusal bölünme sorunu üzerinde test edilmedi, daha şimdiden yerleşik olanlardan çok daha az. Ayrıca, çevrimiçi bir işlemin daha az dijital olarak anlayışlı grupları dışlayabileceğine dair endişeler var.

Bununla birlikte, Tayvan'ın deneyleri hepimiz için inanılmaz derecede değerli bir ders alabilir.

Demokrasinin fosilleşmesi veya belirli bir biçimde dondurulması gerekmez. Gelişenler, yaşadıkları baskıların ve zorlukların en kısa sürede kesin olarak değiştiği bir dünyada hayatta kalanlar, hatta gelişenler olabilir.

Sort:  

Hi @egoistpati,
Thank you for participating in the #travelfeed curated tag. To maintain a level of quality on the project we have certain criteria that must be met for participation. Please review the following: https://travelfeed.io/@travelfeed/updated-how-to-participate-on-travelfeed-io
We require at least 250 words in English.
Thank you very much for your interest and we hope to read some great travel articles from you soon!
The language of your post was automatically detected, if your English text is at least 250 words long or you have updated your post to fit our criteria, you can ignore this comment for it to be considered for curation. For further questions, please contact us on the TravelFeed Discord.
Regards, @travelfeed

Did you know that you get larger upvotes when posting through TravelFeed.io?

We are continuously working on improving TravelFeed, recently we introduced new content tiles that make discovering awesome destinations and topics even easier.


Learn more about TravelFeed by clicking on the banner above and join our community on Discord.

Coin Marketplace

STEEM 0.29
TRX 0.06
JST 0.039
BTC 35064.69
ETH 2416.57
USDT 1.00
SBD 3.95