Studencki lądownik bliżej Marsa.

in #strimi3 years ago (edited)

Projekt lądownika marsjańskiego „Eagle” przygotowany przez studentów z Koła Naukowego Off-Road Politechniki Wrocławskiej znalazł się w finale międzynarodowego konkursu organizowanego przez The Mars Society i NASA

Głównym zadaniem w konkursie było opracowanie koncepcji lądownika, który umożliwiłby dostarczenie na Czerwoną Planetę 10 ton ładunku, używając jedynie dostępnych lub możliwych do opracowania do 2026 r. technologii. Cały projekt miał być zrealizowany tak, aby jego wykonanie było jak najprostsze, najbezpieczniejsze, a przede wszystkim – jak najtańsze.

– To spore wyzwanie, ponieważ dotychczas największym ładunkiem, jaki ludzkość dostarczyła na Marsa, był ważący około 1 tonę łazik Curiosity. Jednak bez stworzenia lądownika, który będzie w stanie przetransportować bezpiecznie na powierzchnię Marsa większy ładunek, niemożliwy będzie podbój tej planety – tłumaczy Justyna Pelc, wiceprezes Koła Naukowego Off-Road.

Interdyscyplinarny zespół
projekt_ladownika_eagle_3.jpg
Nasi studenci przygotowania do realizacji projektu rozpoczęli od stworzenia interdyscyplinarnej drużyny. Oprócz mechaników i elektroników w skład ekipy weszli także inżynierzy materiałowi, biolodzy i fizycy.

– Musieliśmy się także nauczyć pozyskiwania informacji oraz organizacji tego typu przedsięwzięć. Nawiązaliśmy więc współpracę ze specjalistami z ESA, CERN oraz Mars Society Polska. Oprócz tego uzyskaliśmy przydatne wskazówki od profesorów naszej uczelni. Mimo to ilość czasu, który musieliśmy poświęć na badania i spotkania projektowe, przerósł nasze wszelkie oczekiwania – przyznaje Justyna Pelc.

Ostatecznie jednak studentom udało się przygotować projekt lądownika, który zgłosili do konkursu. Jako konstrukcję nośną wykorzystali kadłub półskorupowy pozwalający na uzyskanie optymalnego stosunku wymaganej wytrzymałości do masy. Ładownia, która została umieszczona w dolnej centralnej części lądownika, jest jednocześnie windą towarową, co znacznie ułatwia proces rozładunku. Natomiast przestrzeń ładunkowa zaprojektowana jest w ten sposób, że moduł windy bez problemu może być wymieniony na moduł umożliwiający podtrzymanie życia dla ludzi.

Posted on https://strimi.pl/
See the full content https://strimi.pl/strimi/@piewca/strimi-studencki-ldownik-bliej-marsa-20180519t090036474z