Historia wina na świecie. cz. 1

in strimi •  last year

Witam kochani moi ludkowie. Niedawno napisałem wpis o polskim winie, który polecam. Do tematu polskiego wina jeszcze wrócę, dziś rozpocznę jednak cykl wpisów poświęconych historii winiarstwa na świecie.

Wino w starożytnym Wschodzie

Winorośl należy do roślin, które są uprawiane najdłużej. Dzika winorośl rosła na Kaukazu, w dzisiejszej Turcji, na Bliskim Wschodzie (tereny dzisijszej Syrii i Libanu) i na Bałkanach. Można domniemywać, że po raz pierwszy wino powstało dzięki przypadkowej fermentacji gron. Krzysztof Kowalski w swojej książce Amfory, beczki, butelki: szkice z dziejów wina wysunął tezę, że odkrycie wina możemy zawdzięczać kobietom. Jest to bardzo prawdopodobne, ale trzeba skupić się na faktach. Pierwsze stanowiska archeologiczne wskazujące na produkcję wina pochodzą z terenów dzisiejszej Gruzji (ok. 6000 a nawet 7000 lat p.n.e. - miejscowość Szulaweri).Wczesne świadectwa produkcji wina odnaleziono także na terenie dzisiejszej Armenii ,Iranu, Turcji i Grecji. Niewątpliwie opanowanie wytworu naczyń ceramicznych zwiększyło możliwości w zakresie przechowywania i transportu naszego ulubionego trunku.
Przypuszcza się, że pierwsze wino mogło mieć smak podobny do produkowanej w Grecji retsiny, bowiem w Iranie na ścianach naczyń służących do przechowywania wina znaleziono ślady żywicy . Wino było w starożytności napojem sakralnym.Nie trzeba tutaj chyba nic dodawać. Napój, który najpierw wywoływał wesołość, później rozgrzewał a następnie, wraz ze spożyciem, pozwalał zasnąć, słusznie (przynajmniej moim zdaniem) został uznany za dar niebios. Wino pozwalało i pozwala przeżyć tajemnicę, wejść w inny, nadprzyrodzony świat. Napój ten ma i swoją ciemną stronę, ale teraz nie będę o tym pisał.

Malowidło z grobowca egpskiego, Teby 15 w. p.n.e.

Malowidło z grobowca egpskiego, Teby 15 w. p.n.e. - domena publiczna

Wino było znane w starożytnym Egipcie już w okresie Starego Państwa (schyłek IV tysiąclecia p.n.e.). Ikonografia egipska ukazuje dość szczegółowo proces produkcji tego napoju. Napój pozyskiwany ze sfermentowanego soku winogron był znany także w starożytnej Mezopotamii ( choć ważniejsze było tam z pewnością piwo). Zarówno w Międzyrzeczu, jak i w Egipcie wino stało się napojem codziennego użytku dopiero w okresie hellenistycznym.
W Biblii wino i winorośl wymieniane są 141 razy.Pierwszym winiarzem miał być Noe, który winnicę uprawiał po potopie. Zresztą jego zamiłowanie do trunku ze sfermentowanego soku z winorośli doprowadziło do poważnego kryzysu w jego rodzinie. Analizując zapisy biblijne możemy stwierdzić, że Stary Testament jest bardziej liberalny w kwestii spożycia wina niż Nowy Testament, w którym znajdują się głównie apele o zachowanie trzeźwości. Mimo tego wino, winnica i winorośl są jednymi z ulubionych terminów używanych w nowotestamentowych przypowieściach. Może kiedyś poświęcę temu zagadnieniu oddzielny wpis.

alt text

Noe odurzony winem, ilustracja z Kroniki norymberskiej - domena publiczna

Na zakończenie cytat ze źródła greckiego. Greków szokowały zwyczaje innych ludów związane z piciem wina i innych napojów alkoholowych

Herodot o Persach:

„Winu nader hołdują. […] Dalej mają oni zwyczaj po pijanemu obradować nad najbardziej poważnymi sprawami; co zaś podczas obrad postanowią, to nazajutrz trzeźwym przedkłada gospodarz domu, u którego się naradzili. I jeżeli to im także w trzeźwym spodoba się stanie, rzecz wykonują; jeżeli nie spodoba się, odrzucają. A co na trzeźwo przedtem uchwalili, to po pijanemu jeszcze raz biorą pod rozwagę” (Herodot, Dzieje, I: 133). Za K. Kowalski, Amfory, beczki, butelki: szkice z dziejów wina, Warszawa 1988.

Na zakończenie kilka dodatkowych ilustracji z domeny publicznej oczywiśćie. Są super z zdjęcia z British Museum, ale niestety nie mogę ich tutaj użyć.

Tomb_of_Nakht_(12) grób urzędnika z 19 dynastii Teby.jpg

Malowidło z grobu urzędnika z 19. dynastii, Teby

PSM_V51_D243_Pressing_the_grapes_and_storing_wine.png

Tłoczenie wina i jego przechowywanie, ilustracja XIX-wieczna

Tłoczenie wina za pomocą maty.png

Tłoczenie wina za pomocą maty, ilustracja XIX-wieczna

PS. Czekam na wasze reakcje, mam pisać nadal, czy dać sobie spokój?
Post powstał na stronie/interfejsie strimi.pl

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Ja osobiście za winem nie przepadam. Nie jestem też znawcą, ale skoro mówimy o historii, to zabrakło mi dość istotnej informacji. A mianowicie, że wino w tamtych czasach było jak dziś herbata. Było podawane do posiłków. Wody nie pito wcale (chyba, że wymieszaną z winem), bo nie mieli wtedy oczyszczalni.

·

Dziękuję za uwagę. O rozcieńczaniu napiszę w 2 części poświęconej Grecji i Rzymowi.

Pisz pisz i wiecej fotek dodawaj :)

·

Dzięki już więcej o pisanie się nie będę pytał. Ilustracje daję tylko public domain lub swoje

·
·

otworzylam ten koment i z automatu zaczelam czytac caly post jescze raz bo wydal mi sie b ciekawy :)

·
·
·

Moje ego czuję się już ciasno w moim mieszkaniu po takim komentarzu

Bardzo ciekawy post. Fajnie by było gdybyś napisał coś o historii piwa :)

Zapraszamy do nas po ciekawostki technologiczne :)

·

Piwem programowo się nie zajmuję, chociaż historia tego napoju w Międzyrzeczu i Egipcie jest dużo bogatsza niż wina, dzięki za głos, będzie follow