Kıssalar – Padişah ve Ganimet 2. Bölüm(Part2)

in #steempress6 years ago
Geçen gün ilk bölümünü yazmış olduğum yazımın devamını bugün paylaşıyorum ve inanıyorum ki, herkes içinde bir Padişah barındırıyordur. Sözü yine uzatmadan yazıma geçeyim!

Ayrıca vezirlerinin dediği gibi bu sefer ki, savaşın sonunda elde edilen ganimet, diğer savaşlardaki, gibi az değil, hepsinden fazlaymış. Bütün bunları içinden geçirirken bir taraftan da bazı deli sorular beynini kemiriyormuş. Hatta bu yüzden gece sabaha kadar uyuyamamış ve bunu neye yoracağını da bilememiş.
Sabah olunca ülkenin en büyük din alimini ziyarete gitmiş ve hocaya savaştan önceki duasını ve savaştan sonraki, vezirlerinin ganimetle ilgili tekliflerini olduğu gibi anlatmış, üzerine de sabaha kadar gözüne uyku girmediğini eklemiş ve “lütfen bana bir akıl verin, sizce ne yapmalıyım?” diye sormuş. Hoca öyle güzel bir cevap vermiş ki, Padişahın diyecek hiçbir sözü kalmamış ve çaresiz uygulamak zorunda kalmış.
Din alimi Padişaha; Sayın Padişahım, siz savaştan evvel Allah’a bir söz verdiniz, savaşı kazanırsam ganimetin yarısını dağıtacağım dediniz. Savaşı kazandınız ve şu anda başta Şeytan ve nefis, sonrada vezirleriniz araya girerek sizin aklınızı bulandırmış. Benim size naçizane önerim, eğer tekrar Allah’a işim düşmeyecek diyorsanız, vezirlerinizin dediğini yapın, yok eğer her daim Allah’a işim düşer diyorsan sözünü yerine getir.
Hoca'nın bu sözü Padişahın kafasına balyoz gibi inmiş ve secdeye kapanıp dua ederek rabbinden bağışlanma talep etmiş. Yanlışından dönmesine vesile olmuş.

Hikayemiz burada bitti arkadaşlar ancak burada hepimizin alması gereken dersler var. Herhangi bir konuda ikileme düşerseniz, hangisini yapmam daha doğru olur diye şüpheye düşerseniz yapmanız gereken, Padişahın yerine kendinizi, vezirlerin yerine de nefsinizi koyun ve bir daha düşünün.
Bu hikayemi de burada sonlandırarak başka bir hikayede görüşmek üzere diyorum. Umarım beğenmişsinizdir.
Sort:  

You got a 4.87% upvote from @dailyupvotes courtesy of @tarikhakan55!

Selamlar hocam. Elinize sağlık güzel yazılar yazıyorsunuz, özellikle geçenlerde yazdığınız fener balıkları ile ilgili olan yazınız gerçekten güzeldi. Bazı şeyleri biraz geç fark ediyorum kusura bakmayın. Takipteyim. :D

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.12
JST 0.027
BTC 60185.13
ETH 3290.40
USDT 1.00
SBD 2.44