Kapitalizm - Tüketim Dürtüsü

in #steempress6 years ago

Öyle bir hızlı tüketim planları toplumlar üzerinde uygulanıyor. Dikkatli baktığımız zaman şaşmamak elde değil. Bugün HD teknolojiyi bize sunanlar, aslında çoktan Ultra HD'yi hazırlamış ve HD teknolojinin tüketilmesini beklemektedirler. Bu teknoloji tüketildikten hemen sonra ellerinde olan yeni teknolojiyi devreye sokacaklardır. İşte tam burada kapitalist sistem devreye girecek ve bu döngüyü sürekli olarak toplumların üzerinde uygulayacaktır.


Photo

nekle konuya devam edecek olursam bazı ürünler normal süresinden daha fazla raflarda dururken bazı ürünler çok kısa sürede rafları terk ederler. Aslında bunun arka planında yatan en büyük etken önceki modelin satışlarının yeterli düzeyde olmaması ya da çok hızlı bir şekilde satılmasından kaynaklanmaktadır. Yani birini bitirmeden diğerine büyük bir sıkıntı yoksa kapitalist sistem asla geçirmez.

gençlik yıllarımdan günümüze, yani Google daha piyasada yokken, Yahoo'nun olduğu zamanlarda telefon hattından internete bağlanırdık. Sonrasında Dsl, Adsl, fiber, 3G, 4G, 5G sıralamasıyla önümüze tüketilmek için yıllar içerisinde bu teknolojiler sunulmuştur.

Kameranın ayrı, bilgisayarın ayrı satıldığı zamanlarda herkes evine bunları aldıktan sonra laptoplar piyasaya sürüldü. Laptop ile beraber akıllı telefonlar ve tabletler de yine bütünleşik kameralarla beraber ceplerimize ve çantalarımıza girdiler. Örnekleri bu şekilde çoğaltabiliriz tüketimi doğru nasıl itildiğimize dair.


Photo

Hatırlıyorum da babamın Biz çocukken almış olduğu AEG marka buzdolabı hala köyümüzde bir mutfakta durmakta ve çalışmaktadır. Böyle eşyaları eskiden 15-20 yıl değiştirmeden kullanılırken, şimdilerde neden sürekli her yıl veya her yeni modelde bunları değiştirmek zorunda hissediyoruz?


Photo

Beyaz eşyaları ya da araçlara verilen 5 ile 10 yıllık garantiler acaba kapitalizmin bizlerin gözünü boyamak için sunduğu birer aldatmaca mıdır? Sonuçta çok iyi biliyoruz ki bu süreleri dolmadan yine bunların yeni model ve markaları piyasaya sürülecek; bir şekilde reklamlarla aklımıza girilecektir. Şu anki hallerinden sıkılıp yenilerini ister olacağız.

Okuyan arkadaşların lütfen son yazdığım satırlar üzerinde biraz düşünüp yorumlarını aşağıya bırakırlarsa güzel olur. Bir sonraki paylaşımında buluşmak üzere hoşça kalın...


Posted from my blog with SteemPress : http://www.ajanskosova.com/2018/06/29/kapitalizm-tuketim-durtusu/

Sort:  

Amerika'da bir itfaiye binasında kameraların 7/24 olarak kayıt altına aldığı ve 100 yılı aşkın hiç değiştirilmeden günümüze kadar yanan bir ampul var. Ama günümüzde saatlerle kullanım süreleri veriliyor. Dediğiniz gibi imal eden firmalar kendi aralarında ta o günlerde almış oldukları karar ve imzalarla kullanım sürelerinin aşağıya çekilmesi için projeler üretmişlerdir. Bir bayan çorabı ile araba çekilen o dönemlerden bu günlere geldik.

Ben yeni ürünlere ya da özelliklerine bakmıyorum. Dolayısıyla istemiyorum. Neden gündem takip eder gibi ürün takip ediyorsunuz anlamış değilim. Tabi yeni çıkan herhangi bir ürünü alacak maddi kaynağım olsaydı belki ben de öyle davranırdım. Kesin konuşamam fakat böyle davranacağımı sanmıyorum. İnsanlar asıl her sene yeni telefon kullanmayı seviyor. Şirketler yapmasa kendileri talep edecek

Çevresel faktörlere kapılıyor insan. Özellikle gençlik bu konuda önde...

Başındam geçen bir olaydan da bahsedeyim bir gün buzdolabı bozuldu ve ustayı cagirdik geldi tamir etti ve muhabbet ederken dedikki bu buzdolabı neden bu kadar bozuluyor ve cevabi da mantıklı geldi dedi ki bu buzdolabı hiç bozulmayacak şekilde tamir edilir ama o zaman da ben işsiz kalırım fabrikada iflas eder. O yüzden böyle arada bozulması gerekli. Yâni yapılan parçalar bile ince hesaplar ile ne kadar süre çalışacağı ayarlanıyor garantileri de ona göre veriliyor.

Haklısın bu konuda malesef :]

Coin Marketplace

STEEM 0.22
TRX 0.12
JST 0.029
BTC 65717.99
ETH 3412.71
USDT 1.00
SBD 3.20