WordPress'te İletişim Sayfası Yapımı

in #steempress4 years ago (edited)


source

Merhaba, WordPress tabanlı web sitelerinizde etkileşim için iletişim formu ve iletişim sayfası çok önemlidir. Ziyaretçileriniz herhangi bir konu için size ulaşmak isteyebilir yahut bir firma ya da kuruluş web sitenize reklam vermek, teklif ve öneride bulunmak isteyebilir, farkında olmadan yapabileceğiniz telif veya abuse paylaşımlar için konunun adli mercilere taşınmaması için öncelikle size ulaşmak isteyebilir. Yani onlarca nedeni olmakla beraber, ziyaretçiye güven aşılamasında büyük önem taşımaktadır. Sayfa yapımı için iki adet materyal gerekiyor. Birincisi WordPress admin paneli, ikincisi de bir e-posta adresi. Bu mail adresi gmail, yandex, hotmail vs. olabilir ama eğer hostinginiz destekliyorsa @site.com şeklinde bir e-posta adresi olursa daha hoş olur.

Öncelikle WordPress içerisinde SMTP ile mail alışverişi sağlayabilmemiz için bir eklenti kurmamız gerekiyor, önerdiğim eklenti Smtp Mailer eklentisidir. Bu eklentiyi admin panelinize girince sol taraftan Eklentiler / Yeni Ekle sayfasından kolayca kurabilirsiniz. Kurulumu yapıp eklentiyi etkinleştirdikten sonra yine admin panelinizin sol tarafından Smtp Mailer butonuna basarak ayar sayfasına ulaşabilirsiniz. Ben örnek olması açısından gerekli ayarları sırasıyla açıklayarak aşağıya yazıyorum, siz de alanları kendinize göre doldurup kaydedebilirsiniz.

  • SMTP Host: Bu kısım hostinginizin veya kullandığınız mail servis sağlayacısının host adresidir. Örneğin @site.com uzantılı bir e-posta adresi kullanacaksanız bu kısıma "mail.websiteniz.com" yazmanız gerekiyor. Eğer yandex mail kullanıyorsanız "smtp.yandex.com.tr" yazmanız gerekiyor. Aynı şekilde google maili kullanırsanız da "smtp.google.com" yazmalısınız.
  • SMTP Authentication: Bu kısımdan SMTP doğrulamasını seçmeniz gerekiyor, local mail kullananlar phpMail ile e-posta alışverişi yaptığı için burayı False seçmeleri gerekiyor ama bu şekilde phpMail kullanımı bir çok hosting firmasında spam yapıldığı gerekçesi ile yasak hem de çoğu zaman gönderilen mailler inboxa ulaşmıyor. Bu yüzden bizim bu alanı "True" olarak seçmemiz gerekiyor.
  • SMTP Username: Bu kısma e-posta adresinizi yazmanız gerekiyor, örneğin [email protected] şeklinde.
  • SMTP Password: Bu kısma ise e-posta adresinizin şifresini yazıyorsunuz.
  • Type of Encryption: Bu kısımdan e-postanın hangi güvenlik portuyla gideceğini seçiyorsunuz, google ve yandex için varsayılan olarak SSL seçmeniz gerekiyor. Eğer hosting üzerinde @site.com şeklinde bir e-posta kullanacaksanız TLS seçmenizi öneririm.
  • SMTP Port: Bu kısım yukarıdaki seçenekte belirlediğiniz güvenlik yapısıyla ilgilidir, SSL seçtiyseniz "465", TLS seçtiyseniz de "587" yazmanız gerekiyor.
  • From Email Address: Bu kısımda giden e-posta da görünecek adresi belirliyorsunuz, Username bölümünde yazdığınız ile aynı e-posta adresini yazmanızı tavsiye ederim.
  • From Name: Bu kısımda ise gönderici adını yazıyorsunuz, site adresinizin ismini yazabilirsiniz.
  • Disable SSL Certificate Verification: Bu kısımda eğer hosting içerisinde bir SSL sertifikası kuruluysa ve Type of Encryption da SSL'i seçtiyseniz kutucu boş bir şekilde bırakabilirsiniz. Böylelikle giden e-postalar doğrudan SSL portu üzerinden gidecektir. Eğer TLS seçtiyseniz e-postaların sorunsuz ulaşması için kutucuğu işaretleyerek kaydetmenizi öneririm.
Smtp gönderimi yapabilmek için gerekli olan eklentimizi kurduk, eğer isterseniz çalışıp çalışmadığını test etmek için eklenti sayfasının ikinci sekmesinde yer alan Test Email butonuna basarak, başka bir e-posta adresinize test maili gönderebilirsiniz. Mail sorunsuz bir şekilde ulaştıysa ayarlar problemsiz bir şekilde yapılmış demektir. Eğer ulaşmadıysa da Encryption ve Port kısımlarında değerleri değiştirerek deneyiniz. Şimdi sıra geldi iletişim formumuzu oluşturmaya. Bunun için Admin Panelimize girip sol kısımda bulunan Sayfalar / Yeni Ekle alanına gidiyoruz ve "İletişim Formu" adında bir sayfa oluşturuyoruz, bu kısmı istediğiniz farklı bir isimle de değiştirebilirsiniz.

Sayfamızı oluşturduktan sonra yine eklenti sayfamızdan Contact Form 7 eklentimizi indirip etkinleştiriyoruz. Yaklaşık 5 milyon kere indirilen bu iletişim formu eklentisi naçizane tavsiyem olmakla birlikte en kullanışlı ve basit form eklentilerinden biridir. Dakikalar içerisinde etkinleştirip, yayına alabilirsiniz. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra diğer eklentimiz gibi yine Admin Panelinin sol tarafında "İletişim" adında bir buton belirecek. Bu butona tıklayıp yönlendirdiği sayfada [contact-form7 id="x" title="x"] şeklinde kısa bir kod göreceksiniz. Bu kodu kopyalayıp, oluşturduğunuz "İletişim" sayfasına yapıştırarak yayınladığınız taktirde iletişim formumuz artık hazır demektir. Eğer isterseniz bu kısa kodun bulunduğu başlığa tıklayarak form ayarlarına girebilirsiniz, eğer kod bilginiz varsa ise dilediğiniz şekilde formu özelleştirebilirsiniz. Fakat varsayılan ayarlarıyla da gayet kullanışlıdır. Oluşturduğumuz iletişim formundan bir deneme yaparak gönderim sağlayabilirsiniz, Smtp Mailer üzerinde girişini yaptığımız e-posta adresine formdan mail ulaşacaktır. Okuduğunuz için teşekkürler, kolay gelsin.

Posted from my blog with SteemPress : https://www.sedatyildiz.xyz/wordpresste-iletisim-sayfasi-yapimi/
Sort:  

ellerine sağlık dostum

Teşekkür ederim kankacım

Teşekkürler, ellerine sağlık Sedat

Ben teşekkür ederim

Coin Marketplace

STEEM 0.22
TRX 0.06
JST 0.026
BTC 19978.21
ETH 1355.98
USDT 1.00
SBD 2.46