Roma'nın Doğuş Efsanesi

in steempress •  16 days ago

Geleneğe göre 753 senesinde Romulus'la ikiz kardeşi Remus, yetim bebeklerken, dişi bir kurdun kendilerini emzirdikleri yerde Roma Şehrini kurmuştur. Remus ve Romulus'un olduğu efsane aslında Milattan Önce IV. Asırda ortaya çıkmıştır. Roma kuruluş gününü, Romalı Bilgin Varro kesinleştirmiştir.

Efsaneye göre Remus ile Romulus, Alba Longa Kralının torunlarıydı.

Alba Longa sonradan Roma'nın kurulacağı bölgenin güneydoğusunda efsanevi bir şehirdi.

İkizler doğmadan önce Kralın Kardeşi Kralı tahttan indirdi ve kralın kızını da çocuk yapmaması için rahibe yaptı. Ancak Rhea rahibe olmadan önce Mars'tan hamileydi ve ikizlerini doğurdu. Hain Amilius ikizlerin Tiber Nehrinde boğulmalarını emretse de çocuklar kurtulup, Palatine Tepesinde kıyıya vurdular. Burada da bir çoban tarafından bulunana kadar onları, dişi bir kurt emzirdi.

Çobanın ve eşinin büyüttüğü ikizler büyüyünce, savaşçı çoban grubu lideri oldular. Kim olduklarını öğrenince Alba Longa'ya saldırıp, hain Amulius'u öldürdüler ve dedelerini tekrar başa geçirdiler. İkizler sonra da bebekken kurtarıldıkları yere şehir kurmaya karar verdiler. Ama aralarındaki tartışma sonucu Remus'u kardeşi öldürdü. Romulus kurdukları yerin lideri oldu ve şehrin adı Roma oldu.

 

 


Posted from my blog with SteemPress : https://oguzhanlive.000webhostapp.com/2019/01/romanin-dogus-efsanesi

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!