Gordion Efsanesi

in steempress •  13 days ago

Gordion kenti söylentiye göre, eskiden Polatlı çevresindeydi. Bu mitolojik şehirle ilgili peçok efsane anlatılmaktadır.

Midas'ın Kral olacağı dönemde, şehrin kral seçimi varmış.

Gordion Kentinde ünlü bir kahin kehanette bulunmuş. "Gelecekte ülkenin kralı olacak kişi, bu geceyarısında saman dolu bir arabayla şehre girecek" demiş.

Bütün halk heyecanla sabaha kadar yeni gelecek kralı beklemeye başlamışlar. Midas'ın babası Gordion, hazırladığı samanı satmak için şehre doğru geliyormuş. Şehre girdiğinde bakmış, heryer bomboş, kimse yok. Bu esnada, yeni krallarını bekleyen halk, aniden meydanı doldurmuş, içlerindeki saygın yaşlı adam "işte kehanet gerçek oldu, şehrimizin yeni kralı" demiş ve Gordion kral ilan edilmiş. Gordion bu duruma çok şaşırsa da diğer yandan hoşuna gitmiş.

Kral olmaya alıştıktan sonra, arabasının köy meydanında bir kenarda durmasına içi elvermemiş ve arabasını en büyük tapınağa götürtmüş.

Çiftçi olduğu dönem arabasında bulunan ve düğüm olmuş ip için "bu ipi kim çözerse ona büyük hediyeler vereceğim" demiş. Herkes uğraşmış ama kimse ipi çözmeyi başaramamış. Zaman geçtikçe bu iple ilgili çözmeyi başaranın Asya Kıtasının Hükümdarı olacağı söylenmeye başlanmış.

Efsaneyi duyan ve dünyaya hakim olmayı isteyen, Büyük İskender, şehre gelmiş. Kördüğümü çözmeye çalışmış, çok uğraşmış ama başaramamış. Çözmenin imkansız olduğunu düşününce, kılıcıyla kördüğümü iki parçaya ayırmış, ipler kendi kendine çözülmüş.

Kördüğümü çözmeyi başaran Büyük İskender, Asya Kıtasının büyük kısmını kısa sürede ele geçirip, dünyanın hükümdarı olduğunu ve kehanetin doğruluğunu kanıtlamış..

 


Posted from my blog with SteemPress : https://oguzhanlive.000webhostapp.com/2019/02/gordion-efsanesi

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!