Prav zaradi tega ni pametno, da uporabljaš brezplačen email naslov za biznis
Dajva se malce zakopati v tale click bait iz naslova. Elektronska pošta je danes najpomembnejši kanal za komuniciranje s strankami, zato je pomembno, da mu tudi ti daš pravo težo.
Pogostokrat vidim, kako podjetniki uporabljajo elektronske naslove @gmail.com, @siol.net, @amis.net in kar je še teh brezplačnih elektronskih naslovov, ki jih dajo ponudniki dostopa do interneta brezplačno ob tem, ko kupiš njihove pakete storitev. Z vso gotovostjo si upam trditi, da taki podjetniki dnevno izgubljajo stranke in jim denar polzi med prsti ali pa ga celo z lopato mečejo skozi okno.
Že slišim vprašanja: Kaj pa je narobe z brezplačnimi poštnimi predali? Ti bom naštel par razlogov, pa to bo kmalu jasno kot beli dan.
Prvič - izgleda neprofesionalno. Predstavljaj si, da bi tvoja banka uporabljala brezplačne predale na gmailu. Bi še hotel poslovati z NLB, če bi njihova sporočila prejemal z naslova [email protected]? Bi se še počutil varnega in bi jim zaupal svoje finance?
Pomembno je, kako stranke dojemajo tvoje podjetje in elektronski predal, ki ima domeno tvojega podjetja, je zagotovo dejavnik, ki ti viša kredibilnost. Če pa uporabljaš na primer @siol.net naslov, nevede sporočaš strankam, da nisi povsem resen in da rad ubiraš bližnjice.
Kar ne morem, da ne bi še enkrat zapisal: brezplačni naslovi so res povsem neprimerni za biznis. Primer z banko sem ti že predstavil. Neokusno, ane? Kaj pa, ko greš kupit avto in ti pošljejo ponudbo iz [email protected]? Boš ali ne boš dvakrat premisliš, če boš res plačal tistih 50.000 EUR za avto?
Je ali ni primerno? Okej, mislim, da se počasi že strinjava.
Drugič - podjetja se rada pohvalijo s tradicijo, izkušnjami, vizijo, strategijo in kar je še teh buzzwordov. Sporočiti ti hočejo, da so tukaj in da bodo tukaj tudi ostali in da boš lahko njihove storitve uporabljal še ohoho dolgo.
Brezplačne naslove pa navadno uporabljajo podjetja, ki so ravnokar začela in še ne vedo povsem, če bo posel res stekel in zato niso pripravljena investirati nekaj drobiža v spodobno in sodobno storitev elektronske pošte.
Če se izrazim še malce bolj plastično, da bo lažje razumljivo: po brezplačnih elektronskih naslovih radi posegajo predvsem hobi podjetneži, ki popoldne radi delajo za svoje veselje in še kaj postrani zaslužijo.
Tretjič - brezplačne elektronske naslove si vsekakor težko zapomniš
Ja, nekatere naslove si je težko zapomniti. Toliko je že teh uporabnikov na gmailu, outlooku, hotmailu, yahooju, da je danes že povsem nemogoče dobiti kakšen pameten elektronski naslov. Če ti je slučajno ime Janez Novak, potem praktično ne boš več dobil elekronskega naslova [email protected], prepričan sem, da tudi [email protected] ni več prost. V takih primerih se boš poslužil [email protected], [email protected] ali kaj podobnega ... Mislim, da sem ti ravnokar še enkrat pokazal, zakaj ne uporabljaj brezplačnih poštnih predalov za posel. Stranke se te bodo hudo težko zapomnile.
Četrtič - elektronski naslov mora govoriti o tvoji blagovni znamki, ne pa promovirati že tako ali tako uspešne globalne družbe, kot so Google ali lokalna podjetja, ki ti ponujajo dostop do interneta.
Petič - taki naslovi niso vedno varni, niti niso trajni.
Spomni se razmeroma uspešne slovenske brezplačne email storitve Email.si. Pred prihodom Google Mail smo naslov v obliki [email protected] imeli praktično vsi, ki smo se dovolj hitro "zagrebli". A vidiš danes še kje kakšen naslov @email.si? Hej, kje je Email.si danes? Sploh še obstaja? Že kar nekaj let ga ni več med "živimi".
Okej, ti dam primer, kakšne nepotrebne stroške si lahko narediš, če te še vedno nisem prepričal. Zamisli si, da si avtoprevoznik (no, ne vem, če si, ampak če nisi, si pa vseeno predstavljaj, da si).
Iz svoje denarnice si investiral malo premoženje, da si za svoj vozni park tovornjakov izdelal posebne cerade in tiskar ti je na te lepe nove in svetleče cerade natisnil logo tvoje firme, spodaj pa vse kontaktne podatke - lepo na veliko napisan med drugim tudi email naslov [email protected].
Kar zamisli si, kakša poslovna škoda se ti dela z vsako minuto, ko so tvoji tovornjaki na cesti?
Če te je ob vožnji po naših cestah vsaj enkrat že premamila kakšna telefonska številka, spletni ali elektronski naslov in si si ga brž hitel zapisovati ali fotkati, zagotovo veš o čem govorim.
Če si Primorec, boš zihr imel pomislek: "Ben, Matic, ne bluzi, gmail je prevelik, da bi šou falit."
Kaj naj rečem na tak pomislek? Si zihr, čist 100 procenten, da gugl ne more sfalit? Kaj pa, če sam malce sfališ in pošiljaš spam iz svojega gmail računa, pa ti ga gugl enostavno ukine? Kaj pa, če slučajno pozabiš geslo, pa ti ga ne uspe spremeniti, ker ne moreš dokazati guglu, da je to tvoj račun?
Resno, ni se za hecat s temi stvarmi, ko gre za biznis.
Postavi se na stran resnih podjetij in resnih poslovnežev in si privošči pravo, tazaresno poslovno elektronsko pošto, ki bo nosila ime tvoje firme, da boš razpoznaven, in prepričan sem, da bodo denarci kar precej lažje našli pot do bančnega računa.
Kaj ti je pravzaprav na voljo?
Evo, zdaj, ko si se odločil, da boš nekaj drobiža investiral v to, da se profiliraš kot resna in zaupanja vredna firma, pa imava nekaj možnosti. Druga je boljša od prve, mimogrede.
Prva, ki ti jo pa res močno odsvetujem, ker večinoma temelji na zastarelih tehnologijah POP3, IMAP in SMTP, je to, da uporabiš kar predale, ki jih imaš najverjetneje že brezplačno pri svojem ponudniku gostovanja poslovne spletne strani. Čisto zares ti pravim - temu se izogibaj, kot se hudič izogiba križa.
Zakaj? Mah, kot sem rekel, ponujajo zastarele tehnologije, ki so vse po vrsti še varnostno ranljive in ti bo še kakšen Turek, Ukrajinec ali Kitajec vdrl v poštni predal. Pa še nobene resne sinhronizacije s telefoni ne boš imel.
Glej, tvoj cilj je, da se ti vsa pošta sinhronizira povsod. Če napišeš pošto na prenosniku, jo moraš videti tudi na telefonu. In če napišeš pošto na telefonu, jo moraš videti tudi v Outlooku na računalniku. In če nimaš ne enega in ne drugega, se lahko na vsakem računalniku prijaviš v svoj "račun" in spet vidiš prav vso pošto.
Že slišim: vauuuu, ej, a se to res da?
Ja, seveda se da. Zadnja leta že povsod vidiš neke reklame, ki so bolj videti kot reklame za vremenske prognostike. Vsi nekaj bluzijo o oblaku, pa pisarni v oblaku, računalništvu v oblaku in podobne nebuloze.
Ampak ne boš verjel: prav to je tisto, kar rabiš - pisarno v oblaku ali pa samo poštni predal v oblaku. Razlika med tema dvema ni blazno velika, je pa dovolj velika, da je vredna razmišljanja v drugem blogpostu, zato se bom zdaj raje osredotočil na to, da ti povem, kaj vse lahko dobiš s poštnim predalom v oblaku.
Kako se ti sliši tole:
- 50 GB (pazi, 50 gigabajtov je tole!) velik poštni predal. Siol ima nekaj sto megabajtov. Krat nekaj sto faktorjev več prostora, kot ga imaš sedaj, torej.
- Dodatnih 50 GB za elektronski arhiv pošte, da lahko vanj morda shraniš vso pošto, ki jo hraniš v nekem starem arhivu tako čisto za vsak primer, če bi jo kdaj še rabil.
- Reci adijo neželeni elektronski pošti. Res blazno dobri in pametni filtri ti očistijo predal vse nesnage, predvsem tiste ne prav uporabne, v kateri te skušajo nesramno prepričati, da jim moraš dati stotine evrov na slepo, na lepe oči, ker seveda ravno danes potrebuješ tisti super duper žar za pečenje pleskavic in čevapčičev.
- Antivirusni filtri. Če ti bo kdo od zlobne konkurence poslal po pošti virus, ga sploh ne boš dobil, ker bo sistem spoznal, da gre za virus. Simpl kot pasulj.
- Vsa pošta je sinhronizirana povsod: na računalniku, na več računalnikih, na telefonu, pa na rezervnem telefonu, na tablici in tudi na rezervni tablici, skratka povsod, kjer si zaželiš pošto, jo imaš. Sem že omenil, da imaš povsod VSO pošto?
Dve in pol kavi, da si dvigneš varnost, da si dvigneš kredibilnost kot podjetnik. Je to veliko?
Opisan predal si lahko kupiš kar sam na tej strani direktno pri Microsoftu.
https://products.office.com/sl-si/exchange/exchange-online
Ampak, te pa opozarjam, tole ni povsem enostavno za nastavit, da deluje, kot je treba. Lahko, da so ti kratice, kot so DNS, MX, TTL, CNAME, TXT, SPF povsem tuje in te bo zvilo v črevesju in se boš samo obrnil.
Ne se ustrašit, pokliči me, piši mi, skratka, oglasi se, pa bova vse zrihtala.
Posted from my blog with SteemPress : https://www.bizkorner.si/2018/08/20/prav-zaradi-tega-ni-pametno-da-uporabljas-brezplacen-email-naslov-za-biznis/
Hi @matic.zupancic, I'm @checky ! While checking the mentions made in this post I noticed that @email.si doesn't exist on Steem. Maybe you made a typo ?
If you found this comment useful, consider upvoting it to help keep this bot running. You can see a list of all available commands by replying with
!help
.