Abi Bi' Fikrim Var! | TGE #1

in #steempress4 years ago (edited)

Türkiye, girişimcilik ekosistemi bakımından dünyada çok da geride olan bir ülke değil. Bir kere bunu söyleyerek başlayalım yazıya ki ön yargıları biraz kıralım ve neden hala global ölçekte Facebook, Twitter gibi bir markamız yok bunun sebeplerini arayalım birlikte.

Bu yazıyı 15 aydır Türkiye girişimcilik eko sisteminin kalbi olarak tanımlanan yerde çalışan biri olarak yazıyorum. Anlatacağım, anlattığım olaylar bizzat şahit olduğum olaylardır.

Türkiye gibi gelişmekte olan ve orta gelir tuzağına yakalanmış bir ülkede baktığınız zaman herkesin bir fikri var. Bakırköy'de dar gömlekli bıyıklı nargile içip para ezmekten başka hiçbir meziyeti olmayan insanlar bile diyor ki "Abi bir fikrim var, kesin vuruyoruz." Yav güzel kardeşim ne vuruyorsun. Sadece fikrin var ve muhtemelen de yapılmış. Hayır yapılıp yapılmadığına bile bakmıyorsun. Yapılmadıysa, yapılabilirliğine bakmıyorsun. Gidip tecrübeli insanlara iş modeli anlatmıyorsun. Gelir modelin yok ve "Abi bir fikrim var, kesin vuruyoruz." Neyse blok zincirine küfür bırakmak istemiyorum. Neyse aşağıya tek bir madde yazacağım ki gerçekten rahatsız edici bir durum olmaya başladı genel olarak.

Fikrinizi Anlatın


Kaynak

Arkadaşlar fikrinizi insanlara anlatın. Kimse sizin fikrinizi çalmayacak merak etmeyin. Geçen hafta bir arkadaş geldi ofiste sigara içerken. Kısa konuşmayı aynen aktarıyorum.

-Abi benim bir fikrim var, sence kuluçka merkezine kabul alır mıyım?
+Ne fikri kardeşim?
-Girişim fikri abi
+Tamam da güzel kardeşim nasıl bir girişim
-Bir mobil uygulama abi.
+Bak güzel kardeşim ben senin fikrini çalacak değilim. He burada bana potansiyel hırsız muamelesi yapacaksan en baştan sormasaydın soruyu. Hem yardım istiyorsun hem de hiçbir bilgi vermiyorsun. Şimdi ya işi anlat ki yardımcı olabileyim, şuraları değiştirip başvur vs. diyebileyim ya da fikrin seninle birlikte kalsın sadece.

Bu konuşmadan sonra yaklaşık 1 saat 45 dakika işin üzerine konuştular. Ben içerideydim tabi büyük çoğunluğunda ama bayağı üzerine konuşmuşlar. Yani arkadaşlar, insanlardan fikrinizle ilgili, ürününüzle ilgili yorum istemeden önce komik duruma düşmemek için ürün ve fikrinizi onlara anlatın lütfen. He çok evhamlıyım ben diyorsan gider patentini ya da fikri mülkiyet haklarını satın alırsın olur biter.

Kuluçka Merkezlerine Başvurun


Kaynak

Kuluçka merkezleri fikir aşamasındaki girşimleri bünyesinde barındırarak, onlara ofis, network ve mentorluk desteği sunan ortak kullanımlı ofislerdir. İTÜ Teknokent'in kuluçka merkezi İTÜ Çekirdek bu alanda Türkiye'de şu anda bir numara. Eğer bir girişiminiz, iş modeliniz, gelir modeliniz varsa kuluçka merkezlerinin hepsine başvurun. İstemediğiniz kadar çok var. Şu an kurumsal firmalar deli gibi yatırım yapıyorlar girişimlere. Sadece sermaye yatırımı değil, bir çoğu kendi kuluçka merkezlerini oluşturuyor.


Türkiye Girişimcilik Ekosistemi başlıklı bir yazı dizisine başlamayı düşünüyordum. Bu da ilki olsun. Yazı dizisini TGE olarak devam ettireceğim, bilginize.


Posted from my blog with SteemPress : http://kamuhuzuru.timeets.xyz/2018/07/08/abi-bi-fikrim-var-tge-1/

Sort:  

Çok güzel yazmışsınız, elinize sağlık..
Business Angel olarak adlandırılan oluşumlar da mevcut ancak fikir sahipleri açısından projemi çalacaklar korkusu ve yeterince hazırlık yapamadan sunum yapmaya girişmeleri girişimcilik önünde engel oluşturuyor sizin de belirttiğiniz gibi...
Diğer taraftan yatırımcıların bu hazırlık aşamasında yönlendirici yetiştirici hizmet vermekten kaçınmaları, bir çeşit hazıra konma eğilimleri de kaynakların etkili kullanımına engel oluyor kanısındayım.
Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum, kolay gelsin

Yatırımcıları da ayrı olarak ele alacağım başka bir yazı da. Türkiye'de yatırımcılık kan emiciliğinden başka bir şey değil son dönemde, sadece bunu söyleyeyim şimdilik.

Teşekkür ederim size de kolay gelsin :)


Bu yazı Curation Collective Discord Sunucusunda küratörlere önerilmiş ve manuel inceleme sonrasında @c-squared topluluk hesabından oy ve resteem almıştır.
This post was shared in the #turkish-curation channel in the Curation Collective Discord community for curators, and upvoted and resteemed by the @c-squared community account after manual review.

Coin Marketplace

STEEM 0.18
TRX 0.05
JST 0.023
BTC 16931.46
ETH 1273.85
USDT 1.00
SBD 2.09