Yürüyüşün Sağlığa Faydaları

in #steempress3 years ago


Kaynak: sportsanmerits.com

 

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde yürüyüş yapmanın insan sağlığına olan faydalarından bahsedeceğiz. Çağımızın en büyük problemlerinden birisi şişmanlık. Şişmanlığın en önemli sebeplerinden bir tanesi de hareketsizlik. Hareketsizliğimiz sebebiyle metabolizmamız yavaşlıyor ve kilo almaya başlıyoruz. Ayrıca gün içinde ihtiyacımız olan kalori seviyesinin daha az olmasına da sebep oluyor. Bunların haricinde özellikle ilerleyen yaşlarda eklem ve kemik rahatsızlıklarının en büyük sebeplerinden birisi hareketsizlik. Peki bu halden nasıl kurtulabiliriz? Ağır sporlar yapmak her birimiz için mümkün değil. Gerek yaşın ilerlemesi, gerek vaktin olmaması gibi sebeplerle hareketli bir hayat için yürüyüş yapmaya başlayabiliriz. Şimdi yürüyüş yapmanın faydalarından söz edelim.

  • Yürüyüş yapmak basit bir spordur ve ağır sporlara nazaran vücudumuzu daha az zedeler. Gençler daha uygun sporlar yapabilirler fakat belli bir yaşın üstüne çıkmış ve daha önce spor tecrübesi olmamış insanlar için yürüyüş yapmak en ideal spordur. Bu sebeple kaş yapayım derken göz çıkarmamak adına spor olarak yürüyüş yapmayı seçebiliriz.
  • Yürüyüş yaparken ciddi şekilde kalori yakıldığı ve kilo verildiği zannedilir fakat bu böyle değildir. Yürüyüş eğer çok tempolu ve uzun sürmüyorsa kayda değer bir miktarda kalori yakılmasına sebep olmaz. Fakat yürüyüş sayesinde hareketsiz olan vücudumuz hareketli hale geçer ve metabolizmamız çalışacağından dolaylı olarak yağ yakarız.
  • Yürüyüş yapmak sağlığımızı fiziksel olarak da etkiler. Hareketsizlik sebebiyle kasılan vücudumuz ve bacaklarımız açılır. Bu sayede ileride yaşanabilecek eklemsel sağlık sorunları ile yüzleşme ihtimalimiz azalır.
Yürüyüş yapmak iyidir fakat her şeyin fazlasının zararı olduğu gibi bunun da fazlası zarardır. Yürüyüş yaparken kalın tabanlı rahat bir ayakkabı giyinmeliyiz. Aksi halde topuk dikeni gibi bir rahatsızlıkla karşılaşabiliriz ve dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olabiliriz. Aynı zamanda yaşımız ve fiziksel durumumuza göre tempomuzu ayırmalıyız. Çok tempolu yürümek kalbimizi zorlayabilir. Fiziksel sağlığımızı sağlamaya çalışırken iç organlarımızı mahvetmemeliyiz. Bu sebeple yürüyüşte su tüketmeyi de ihmal etmemeliyiz. Terlerken vücuttan atılan suyu geri yerine koymak adına bunu yapmalıyız. Ayrıca yürüyüş yaparken kuruyemiş tüketmemeli, gazlı içecek veya meyve suyu içmemeliyiz. Bu şekilde kaybettiğimiz kalorinin daha fazlasını almış oluruz.

Sağlığımız için yapmamız gereken bir çok şey vardır. Bunlardan birisi de daha fazla hareket etmektir. Bu sebeple bu konuya daha fazla önem vermeliyiz.


Posted from my blog with SteemPress : https://hkmusic.timeets.com/2018/10/19/yuruyusun-sagliga-faydalari/

Coin Marketplace

STEEM 0.67
TRX 0.10
JST 0.075
BTC 57016.07
ETH 4635.11
BNB 622.62
SBD 7.31