Yaşlılar Nasıl Beslenmeli

in #steempress3 years ago


Kaynak: acibademmobil.com.tr

Yaşınız kaç olursa olsun sağlıklı yiyecek seçimleri yapmak doğru bir tercihtir. Yiyecekler sizlerin yaşlandıkça ihtiyacınız olan besinleri sağlar. Hayatın her aşamasında daha iyi bir sağlıklı olmak ve buna göre yiyecekler seçmek için bu ipuçlarını kullanın.

  • Bol bol sıvı tüketin. Yaş ilerledikçe su ihtiyacı hissi azalır bu yüzden bol bol su için. Az yağlı veya yağsız süt veya % 100 meyve suyu da sıvı ihtiyacınızı gidermeye yardımcı olur yardımcı olur. Fazla miktarda şeker veya tuz içeren içecekleri sınırlayın. Hangi içeceklerin daha iyi seçimler olduğunu öğrenin.
  • Yemek yerken dostlarınızla birlikte olun. Yemeklere dostlarınızı ya da akrabalarınızı davet edin böylelikle yemek yemek daha zevki hale gelecek ve zevkle yediğiniz yemekler sizi daha az rahatsız edecektir. Mümkün mertebe toplu yemeklere katılmaya özen gösterin.

  • Yaşınıza uygun sağlıklı yiyecekler tüketmeyi deneyim.Yaş ilerledikçe vücut yağ, şeker gibi gıdalara daha fazla tepki verir bu sebeple bu gibi gıdaları tüketirken dikkatli olun. Mümkün olduğunca sebze ağırlıklı beslenmeye özen gösterin. Hafif yiyecekler daha sağlıklı olmanıza yardımcı olacaktır.
  • Ne zaman ve ne kadar yiyeceğinizi belirleyin. Gece geç saatlerde yenilen yiyecekler gece boyunca midenizi yorarak güzel uyuyamamanıza sebep olabilir. Ayrıca porsiyonlarınızı güzel ayarlamanız gerekmekte. Fazla ve az tüketim yapmayın. Az tüketim yorgun düşmenize ve zayıflamanıza fazla tüketim de rahatsız hissetmenize ve sağlığınızın bozulmasına sebep olabilir.
  • Sebze tüketiminizi artırın. Sebzeler hafif olmalarının yanında aynı zamanda birer vitamin deposudur. Mevsimine göre her sebzeden biraz yemeye özen gösterin. Sadece sevdiğiniz sebzeler değil bütün sebzeler faydalıdır ve türlerine göre çeşitli vitaminler barındırırlar.
  • Yaşlandığınız için bir çok yiyeceği yemekte zorluk çekebilirsiniz. Bu sebeple bu yiyeceklerden vazgeçerek onların içerdiği faydalardan kendinizi mahrum bırakmayın. Zor çiğnenilen yiyeceklerin alternatiflerini geliştirmek yerine o yiyecekleri nasıl yiyebileceğinizi araştırın.
  • Yaşlandıkça tat alma duyusu zayıfladığından yemekler daha lezzetsiz hale gelebilir. Bu yüzden yemek yapmaya daha fazla özen gösterin. Herhangi bir yemek yeterli baharat ve pişirme yöntemiyle bir şahesere dönüşebilir.
  • Bünyenizi iyi tanıyın ve sizi rahatsız eden her türlü yiyecekten kaçının. Beslenmek ve vitamin almak için yemek gereklidir fakat bazen yememek daha hayırlı olabilir. Bu yüzden kendinize dikkat edin.


Posted from my blog with SteemPress : https://hkmusic.timeets.com/2018/11/12/yaslilar-nasil-beslenmeli/
Sort:  

Congratulations @hkmusic! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You made more than 1500 upvotes. Your next target is to reach 1750 upvotes.

Click here to view your Board of Honor
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!

Coin Marketplace

STEEM 0.67
TRX 0.10
JST 0.075
BTC 57016.07
ETH 4635.11
BNB 622.62
SBD 7.31