Oruç Diyetleri İle Kilo Verilir mi?

in #steempress3 years ago


Kaynak: yasemin.com

Oruç Diyeti

Oruç diyeti olarak adlandırılan kalori kısıtlamasına gidilerek kilo verme yöntemi son zamanlarda dikkat çeken bir diyet türü. Oruç diyetini temel amacı adından da anlaşılacağı üzere bir süre bir şey yemeyerek gün içerisinde alınan kalorinin azami seviyesine indirmektir. Gün içerisinde uzun bir süre bir şeyler tüketmeyen kişilerde haliyle de kalori tüketimi fazla olacaktır. Bu diyet türünde kalori almak için çok kısa bir zaman aralığı vardır.

Bu tip bir yeme alışkanlığı çeşitli araştırmalara göre ömrü uzatıyor ve kilo kaybının yanında sağlığa da faydaları var. Bu şekilde verilen kiloların geçici bir kilo kaybı olmadığı görülüyor. Bir çok hayvan üzerinde yapılan deneylerde oruç diyetinin yaşa bağlı meydana gelen hastalıkları geciktirdiği gözlemlendi.

Her ne kadar çeşitli araştırmalar yapılsa da bilim insanlarının elinde oruç diyeti ile ilgili yeteri veri yok. Oruç diyeti henüz çok yeni bir diyet ve uzun vadede etkileri henüz ispatlanmadı. Bu yüzden eğer oruç diyetini öğrendiyseniz bu diyeti uygulamada acele etmeyin. Öncelikle bilim insanlarının yeteri kadar veri elde etmesini ve bu diyetin sağlığınız için gerçekten uygun olup olmadığından emin olun.

Oruç diyetleri çeşitli şekillerde uygulanabiliyor. Mesela ibadet olan oruçtaki gibi günün sadece sadece sekiz saatinde tüketim yapılabiliyor ve kalan vakitlerde hiç bir kalori alımı yapılmıyor. Yada ay bazında oruç diyeti de gerçekleştirilebiliyor. Ayın 25 günü normal tüketim devam ederken art arda 5 gün ise kısıtlı tüketime gidilerek kalori tüketimi sağlanıyor. Ya da haftanın beş günü tüketim yapılıyor ve 2 gün art arda çok az kalori alımı sağlanıyor.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere oruç diyeti henüz araştırma aşamasında ve özellikle yaşlı insanlar açısından çeşitli riskler oluşturabilir. Bir çok hayvan ve insanda deneyler yapılmaya devam ediyor ve bu deneyler birbirinden farklı düşüncelere yol açabiliyor. Mesela oruç diyetinin bazı hayvanların ömrünü arttırdığı gözlemlendi fakat bazı hayvanlarda da tam tersi sonuçlar ortaya çıktı.

Fakat en önemli unsur şudur. Kişiler diyet yaparak kilo vermek yerine öncelikle aşırı tüketim ve sağlıksız tüketimden kaçınarak en başında kilo dengesini sağlamalıdır.

Kaynak: nia.nih.govPosted from my blog with SteemPress : https://hkmusic.timeets.com/2018/11/11/oruc-diyetleri-ile-kilo-verilir-mi/

Coin Marketplace

STEEM 0.76
TRX 0.09
JST 0.073
BTC 54812.07
ETH 4111.68
BNB 591.20
SBD 7.02