Grip Nedir Nasıl Atlatılır ?

in #steempress3 years ago


Kaynak: medikalakademi.com.tr

Grip Nedir ?


Her kış, milyonlarca insan mevsimsel gripten muzdarip oluyor. Grip olmanın temel sebebi virüslerdir. Virüsler çok küçük mikroplardır. Bazı virüsler bir kişiden diğerine kolaylıkla yayılabilir. Grip gibi hastalıklar veya enfeksiyonlara neden olurlar.

Grip bulaşıcıdır ve insandan insana, genellikle de soluduğumuz havadan yayıldığı anlamına gelir. Hastalık hissetmeden önce enfeksiyonu geçirebilirsiniz. Hasta olduktan birkaç gün sonra sizde grip virüsünü yaymaya başlarsınız. Yakınlarınızdan biri öksürdüğü veya hapşırdığı zaman gribe yakalanabilirsiniz. Ya da grip olan herhangi birinin eşyasına dokunduğunuzda grip olabilirsiniz. Grip virüsü hasta olan kişinin bir yere dokunduğundan birkaç saat sonra bile bir yüzeyde yaşayabilir. Bu yüzden grip olduğunuzda gribinizi yaymamak için ellerinizi bolca yıkamalısınız. Yapabilirseniz eğer, hasta insanlardan uzak durmalısınız. Bu gribin yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Mevsimsel grip ile soğuk algınlığı birbirine karıştırılır fakat soğuk algınlığı gripten daha hafiftir, ancak grip özellikle yaşlıları ciddi şekilde etkileyebilir. Grip olan kişilerde; ateş, titreme, kuru öksürük, baş ağrısı gibi etkiler görülür. Grip olan kişiler çok yorgun olurlar. Boğaz ağrısı, hapşırma, burun tıkanıklığı veya mide problemleri daha az görülen etkilerdendir.

Grip Nasıl Önlenir?

Grip olursanız eğer daha iyi hissetmek için yapabileceğiniz şeyler vardır. Öncelikle, hastalığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilecek ilaçların olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzdan randevu alın. Doktorunuzla konuşurken aldığınız diğer ilaçlardan bahsetmeyi unutmayın. Grip olanları tedavi etmek için kullanılan antiviral adı verilen reçeteli ilaçlar vardır. Grip başladıktan sonra 48 saat içinde bunları alırsanız, bu ilaçlar sizi daha hızlı bir şekilde daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

Antibiyotikler gripten kurtulmanıza yardımcı olmaz. Bazen bakterilerin neden olduğu ikincil bir enfeksiyonun üstesinden gelmenize yardımcı olmak için doktorunuz tarafından tavsiye edilirler. Bakteriler virüslerden farklı bir mikrop türüdür. Antiviraller ayrıca gripten korunmak için de kullanılabilir. Bölgenizde bir grip salgının olduğunu duyarsanız, doktorunuza danışın. Seni koruyabilecek bir antiviral ilaç verebilir.

Grip olunca ne yapacağınızı düşünmek yerine grip olmadan önce önlem almak daha faydalı olacaktır. Gribi önlemek için ilk tercih grip aşısı ve bol c vitaminidir. Eğer grip olduysanız yatakta dinlenmeye çalışın ve bol miktarda sıvı tüketmeye çalışın. Grip süreci boyunca sigara içmemeniz önemlidir. Grip ciğerleri ve solunum yollarını da etkilediğinden sigara içmek işi zorlaştıracaktır.

Grip Tedavisinde Geleneksel Yöntemler

Geleneksel yöntemlere gelecek olursak grip olabileceğimizi hissettiğimiz zamanlarda kendimizi soğuktan ve rüzgardan korumalıyız. Evin sıcaklığına aldanmamalı yeterince kalın giyinmeliyiz. Kış meyveleri olan portakal, limon, mandalina ve greyfurt gibi vitamin depolarını bolca tüketmeliyiz. Aynı zamanda internette bulabileceğimiz onlarca bitki kürü de grip tedavisinde etkili olacaktır. Eğer boğaz ağrınız ve öksürüğünüz varsa çay kaşığı balı zencefille beraber yutmak gerçekten iyi gelecektir.

Kaynak: nia.nih.govPosted from my blog with SteemPress : https://hkmusic.timeets.com/2018/11/10/grip-nedir-nasil-atlatilir/

Coin Marketplace

STEEM 0.49
TRX 0.09
JST 0.066
BTC 50175.98
ETH 4296.57
BNB 567.72
SBD 6.31