Diş Eti Sağlığı

in #steempress3 years ago


Kaynak: sabah.com.tr

Diş Etleri


Diş etlerinin sağlıklı olduğunu anlamamız için bilmemiz gereken bazı kriterler vardır. Diş etinin iyi durumda olduğunu renginden ve sıkılığından anlaşılır. Diş eti biraz açık renkte pembe ve dişe sıkıca yapışan özellikte olmalıdır. Sağlıksız diş etleri ise bu özelliklerin tam tersini gösterir. Aynı zamanda sağlıksız bir diş etinde görüntü bozukluğu ve nefeste koku gibi belirtiler de vardır.

Diş etlerindeki sağlık problemleri başka sağlık problemlerine de yol açar. Mesela ağız sağlığı ve diş sağlığını da bozar. Bu sebeple diş etlerindeki problemler önemsenmeli ve dişlere verilen önem kadar diş etlerine de önem verilmelidir. Diş etindeki problemler zamanında çözülmeli ve tedavisine önem verilmelidir. Özellikle diş eti iltihaplanması dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Tıpkı dişlerde olduğu gibi diş etlerinde de dikkat edilmesi gereken en önemli husus ağızda kalan yiyecek artıklarıdır. Bu kalan yiyecek artıkları ile beslenen ve diş etlerine zarar verebilecek olan bakteriler daha hızlı ürerler ve diş eti sağlığının bozulmasını hızlandırırlar. Özellikle asit içerikli ve şeker içerikli yiyecekler diş etinde ve dişlerde bulunan zararlı bakterileri daha iyi besler ve çoğalmasına sebep olur. Bu sebeple tükettiğimiz yiyeceklere dikkat etmeliyiz. Ne kadar dikkat edersek edelim yemek yiyerek hayatta kalmamız sebebiyle mutlaka tüketim yapacağız ve neticesinde ağzımızda mikro da olsa yemek artıkları olacaktır. Bu yüzden diş fırçalamaya yeteri kadar özen göstermeliyiz. Diş fırçası ve macun seçiminde dikkatli olmalıyız. Aynı zamanda dişlerimizi doğru şekilde fırçalamalı ve yeteri kadar fırçalamalıyız.Diş fırçası dışında diş ipi de diş temizliğinde önemli bir rol alır. Fırçanın ulaşamadığı bir çok yere diş ipi ulaşabilir ve dişlerimizin arasını daha güzel temizleyerek diş eti sağlığını korumamıza yardımcı olur.

Ayrıca diş eti sağlığı için her markette bulabileceğiniz gargaralar da işe yarayacaktır. Gargara kullanmak istemeyen kişiler ise karbonatlı su kullanabilirler. Eğer hiç bir imkanınız yoksa ağzınızı boş suyla bile çalkalamak iyi gelecektir. Bu tür önlemleri almak her zaman faydanıza olacaktır.

Aynı zamanda tıpkı dişlerimizi koruduğumuz gibi diş etlerimize de korumalıyız. Bu sebeple fiziksel olarak gelebilecek darbelerden kendimizi korumalıyız. Özellikle fındık kırarken dişimizle kırmamaya özen göstermeliyiz. Diğer kabuklu yemişler için de aynı şey geçerlidir. Diş etimize batabilecek besinleri tüketirken dikkatli olmalı dişimize ve diş etimize özen göstermeliyiz.

Aynı zamanda diş eti sağlığı için alınan vitaminler de çok önelidir. Sağlıklı dişler ve sağlıklı diş etleri için yeterince C vitamini ve kalsiyum almalıyız. İhtiyacımız olan bu vitaminleri süt ve süt ürünlerinden ve çeşitli meyvelerden alabiliriz. Unutmayın dişlerimiz kadar diş etlerimiz de önemlidir.


Posted from my blog with SteemPress : https://hkmusic.timeets.com/2018/10/14/dis-eti-sagligi/

Coin Marketplace

STEEM 0.67
TRX 0.10
JST 0.075
BTC 57076.76
ETH 4733.10
BNB 631.61
SBD 7.25